Radio Białystok | Wiadomości | Wirtualna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę

Wirtualna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę

23.05.2020, 08:00, akt. 08:58

Wirtualny charakter będzie miała tegoroczna paschalna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na św. Górę Grabarkę - zdecydowali organizatorzy. W związku z pandemią koronawirusa spotkanie kilkuset osób zastąpią transmisje online z wydarzeń, które tradycyjnie są częścią tej pielgrzymki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wirtualna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę - relacja Anny Petrovskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Tradycyjnej pielgrzymki nie będzie

Tegoroczne ogólnopolskie paschalne spotkanie młodych prawosławnych na Grabarce - w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium, zaplanowane zostało na 22-24 maja. Organizowane jest ono zawsze po Wielkiej Nocy, która w tym roku w Kościołach wschodnich obchodzona była 19 kwietnia.

Organizatorem tej pielgrzymki jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP), założone w 1980 roku właśnie w czasie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę. Pielgrzymka nadal pozostaje jednym z najważniejszych punktów w całorocznym kalendarium BMP. Rokrocznie bierze w niej udział kilkaset osób, które wspólnie modlą się i dyskutują na tematy ważne dla młodych chrześcijan.

W tym roku spotkania w tradycyjnej formie nie będzie. Powodem jest pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia, dotyczące m.in. organizacji zgromadzeń.


Spotkanie w internecie


Aby zupełnie nie rezygnować z tradycji paschalnego spotkania młodzieży prawosławnej, organizator zdecydował, że będzie miało ono formę internetową. Wszystkie transmitowane wydarzenia zaplanowano na 23 maja, bo pielgrzymka zostanie skrócona do tego jednego dnia. Online będzie można wtedy uczestniczyć w nabożeństwach czy panelach dyskusyjnych.

Zaplanowano też np. transmisję z ustawienia przez organizatorów pielgrzymki krzyża na Grabarce.


- Będziemy starali się zapewnić przeżycia duchowe takie, jakby ludzie byli na miejscu, a nie, że tylko siedzą przed ekranem - powiedział przewodniczący władz centralnych Bractwa Piotr Giegiel.


Nie wiadomo, czy będą sierpniowe pielgrzymki


Na razie nie wiadomo jeszcze, czy dojdą do skutku sierpniowe piesze pielgrzymki na główne święto w monasterze na Grabarce - Przemienienia Pańskiego. Wówczas z różnych części kraju zdążają w to miejsce tysiące pątników. Największa jest tradycyjnie pielgrzymka z Białegostoku, organizowana przez BMP.

Młodzi prawosławni biorą też wtedy udział w obozie roboczym, by pomóc siostrom zakonnym z Grabarki przygotować to miejsce do uroczystości. Piotr Giegiel wyraził nadzieję, że do tego czasu sytuacja epidemiczna w Polsce na tyle się unormuje, że będą mogły odbyć się takie pielgrzymki i nie będzie konieczności odwołania obozu roboczego. 


- Ludzie i tak przyjadą na Grabarkę, więc trzeba to będzie jakoś przygotować. Czy będziemy to robić w mniejszym czy większym gronie, tego na razie nie wiem - przyznał.


Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało w ostatnim spisie powszechnym 156 tys. osób. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

Bractwo Młodzieży Prawosławnej działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach w kraju. Współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami na całym świecie, należy do Światowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej "Syndesmos".

źródło: PAP | red: wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2,2 mln zł na remonty i konserwacje ponad 50 zabytków w regionie

4.05.2020, 08:16

2,2 mln zł przeznaczył w tym roku podlaski konserwator zabytków na renowację i konserwację zabytkowych budynków a także pomników, obrazów czy ołtarzy - podano w czwartkowym komunikacie. Dotację otrzyma ponad 50 zabytków.


2,4 mln zł z budżetu województwa na ratowanie zabytków

28.04.2020, 12:34

2,4 mln zł z budżetu województwa podlaskiego trafi w 2020 r. na renowacje i konserwacje zabytków w regionie. Dofinansowano 45 projektów, które wybrała komisja konkursowa i zaakceptował sejmik województwa.


Ikona "Życiodajne źródło” w monasterze w Supraślu zaczęła wydzielać pachnący olej

27.04.2020, 14:09

To przejaw szczególnej łaski Bożej. Ikona "Życiodajne źródło”, która znajduje się w monasterze w Supraślu, zaczęła wydzielać pachnący olej, tzw. mirrę.


"Na cmentarzu prawosławnym w Hajnówce ksiądz w czasach epidemii daje wiernym krzyż do całowania" - alarmuje nasza słuchaczka

26.04.2020, 14:09

W Polsce cały czas obowiązują różne środki bezpieczeństwa, do których trzeba się stosować, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii. Tymczasem jedna z naszych słuchaczek informuje o sytuacji jaka zdarzyła się na cmentarzu prawosławnym w Hajnówce.


Jest dotacja na kontynuację prac przy rekonstrukcji fresków w cerkwi klasztoru w Supraślu

25.04.2020, 14:45

Dzięki tym pieniądzom będą kontynuowane prace przy rekonstrukcji fresków w cerkwi klasztoru w Supraślu. Umowę na dotację w wysokości 40 tys. zł podpisali burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i biskup supraski Andrzej.


Święto patronalne jednej z cerkwi w sanktuarium na Grabarce

6.11.2019, 14:38

W monasterze na Górze Grabarce odbyły się w środę (06.11) uroczystości związane z patronalnym świętem cerkwi ikony Matki Boskiej "Radość Wszystkich Strapionych". To jedna z trzech świątyń w tym najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Ryszard Minko
REGION
19.06.2021, 15:59, akt. 16:21

Regaty na Zalewie Siemianówkaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok