Radio Białystok | Wiadomości | Ramadan Bajram - wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu

Ramadan Bajram - wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu

24.05.2020, 14:08, akt. 14:28

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę (24.05) obchody trzydniowego Ramadan Bajram (Eid al-Fitr) - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich.

Fot. Adam Janczewski
Fot. Adam Janczewski

Koniec ścisłego postu

Ramadan Bajram to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po 30-dniowym poście, w czasie którego wiernych ściśle przestrzegających reguł religijnych, od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia i picia.

Obok Święta Ofiarowania Kurban Bajram, które w tym roku przypadnie na przełomie lipca i sierpnia, jest najważniejszą w roku uroczystością u muzułmanów.

Post poprzedzający święto Ramadan Bajram przypada zawsze na dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Ponieważ rok muzułmański (oparty na fazach Księżyca) jest krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym. Czasami jest notowana też różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin.


Meczety ponownie otwarte, ale z ograniczeniami


Z powodu pandemii koronawirusa, od połowy marca zamknięte były dla wiernych meczety i domy modlitw. Jak poinformował Muzułmański Związek Religijny w RP, w związku z końcem ramadanu i świętem Ramadan Bajram wszystkie meczety, centra i domy modlitwy zarządzane przez Związek, zostają otwarte na czas modlitw piątkowych i świątecznych, ale z obostrzeniami dotyczącymi liczby wiernych w zależności od powierzchni danego obiektu sakralnego.

Szczegóły mają być uzgadniane z przewodniczącymi gmin muzułmańskich lub imamami sprawującym posługę w danych obiekcie.

Świąteczne życzenia przekazał społeczności muzułmańskiej w kraju przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz. 


Ostatnie tygodnie były dla każdego z nas, a także dla całej społeczności, okresem niepokoju i próby naszej wiary. Na szczęście, dzięki Bogu, którego opiece zaufaliśmy, już z nadzieją spoglądamy w przyszłość. Trwajmy w wierze, żyjmy w zgodzie, a każdego dnia będzie towarzyszyło nam błogosławieństwo Wszechmogącego, do którego wszyscy zmierzamy - napisał Miśkiewicz.


W Białymstoku Tatarzy organizowali bal na koniec postu


Po okolicznościowych modlitwach wierni spotykają się w Ramadan Bajram w gronie rodzinnym i znajomych. W minionym latach społeczność muzułmańska w Białymstoku organizowała bal tatarski na zakończenie postu; w tym roku takich planów nie ma.

Dokładnych danych o liczbie Polaków wyznających islam nie ma. Sam Muzułmański Związek Religijny w RP podaje, że należy do niego ok. 5 tys. osób. Duża ich część to polscy Tatarzy, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kończy się ramadan, miesiąc postu polskich wyznawców islamu

23.05.2020, 18:33

Sobota (23.05) jest ostatnim dniem tegorocznego ramadanu - miesiąca postu również polskich wyznawców islamu, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem. Od niedzieli obchodzić oni będą radosne święto Ramadan Bajram. Będzie to czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym.


Polscy muzułmanie rozpoczęli 1441 rok według kalendarza księżycowego

31.08.2019, 12:19

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w sobotę 1441 rok według kalendarza księżycowego, używanego przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat religijnych uroczystości. W niektórych gminach wyznaniowych zaplanowano okolicznościowe modlitwy o pomyślność w nowym roku.


Muzułmanie świętują Ramadan Bajram

4.06.2019, 08:42

To czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Muzułmanie zakończyli miesięczny post i rozpoczęli trzydniowe święto Ramadan Bajram.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok