Radio Białystok | Wiadomości | Kończy się ramadan, miesiąc postu polskich wyznawców islamu

Kończy się ramadan, miesiąc postu polskich wyznawców islamu

23.05.2020, 18:33, akt. 18:51

Sobota (23.05) jest ostatnim dniem tegorocznego ramadanu - miesiąca postu również polskich wyznawców islamu, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem. Od niedzieli obchodzić oni będą radosne święto Ramadan Bajram. Będzie to czas odpoczynku i spotkań w gronie rodzinnym.

Fotolia.com
Fotolia.com

Ramadan jest dziewiątym miesiącem w kalendarzu księżycowym, używanym przez społeczność muzułmańską do ustalania dat uroczystości religijnych. Ścisły post w ramadanie to jedna z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki.

Post obowiązywał od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznaczał powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu i od współżycia seksualnego. Dla wiernych był przede wszystkim czasem refleksji duchowej, wyciszenia i poszukiwania kontaktu z Bogiem.

Muzułmanie modlili się wówczas o odpuszczenie grzechów i błogosławieństwo, wzmocnienie wiary i więź między nimi. Szczególną okazją do modlitw była dla nich Kadyr Noc - przypadająca w tym roku 19 maja tzw. noc przeznaczenia.

Wyznawcy islamu wierzą, że ta noc decyduje o tym, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Modlą się, czytają Koran, ale też spotykają się na tzw. iftarach (pierwszych posiłkach po zachodzie słońca), co podkreśla społeczne znaczenie tego czasu.

Kończące ten miesiąc trzydniowe święto Ramadan Bajram ma charakter radosny. Wierni odpoczywają wtedy po poście i spotykają się w gronie rodzinnym.


Pandemia pokrzyżowała święta


W związku z pandemią od połowy marca zamknięte były dla wiernych meczety i domy modlitw. Jak poinformował Muzułmański Związek Religijny w RP, w związku z końcem ramadanu i świętem Ramadan Bajram wszystkie meczety, centra i domy modlitwy zarządzane przez tę organizację są otwierane, z obostrzeniami dotyczącymi liczby wiernych w zależności od powierzchni danego obiektu sakralnego.


- Prosimy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa związanych ze stanem pandemii - dodał MZR w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.


Liczbę wiernych należących do tego związku - najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu - jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy.

Większość polskich muzułmanów mieszka w woj. podlaskim, gdzie w Bohonikach i w Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce przedstawiciele MZR szacują na 20-25 tysięcy.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


2,2 mln zł na remonty i konserwacje ponad 50 zabytków w regionie

4.05.2020, 08:16

2,2 mln zł przeznaczył w tym roku podlaski konserwator zabytków na renowację i konserwację zabytkowych budynków a także pomników, obrazów czy ołtarzy - podano w czwartkowym komunikacie. Dotację otrzyma ponad 50 zabytków.


Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku wpisany do ewidencji zabytków

1.04.2020, 15:15

Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków. W ocenie służb konserwatorskich, w tej sytuacji bez dodatkowych uzgodnień i nowego pozwolenia na budowę nie powinna być realizowana obecna modernizacja obiektu.


Muzułmański Związek Religijny w RP rekomenduje wiernym modlitwy w domu

12.03.2020, 19:34

Władze Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP poprosiły w czwartek (12.03) wiernych o modlitwy indywidualne w domach, zamiast udziału w modlitwach zbiorowych w meczetach czy centrach zarządzanych przez tę najstarszą organizację polskich wyznawców islamu.


Tereny wokół Kruszynian nie będą wpisane do rejestru zabytków

27.02.2020, 20:33

Kruszyniany nie będą miały większej ochrony konserwatorskiej niż dotychczas, bo nie ma do tego podstaw prawnych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok