Radio Białystok | Wiadomości | Do Muzeum Wojska w Białymstoku trafią wojskowe przedmioty znalezione podczas prac budowlanych

Do Muzeum Wojska w Białymstoku trafią wojskowe przedmioty znalezione podczas prac budowlanych

24.05.2020, 17:04, akt. 17:13

Wojskowe przedmioty: rewolwer i lornetka znalezione podczas prac budowlanych na jednej z posesji w Białymstoku trafią do Muzeum Wojska. Muzeum podkreśla, że przedmioty znalezione w ten sposób są ważne w kolekcji, bo mówią o wojennej historii regionu. Apeluje o przekazywanie informacji o znaleziskach.

Źródło fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Źródło fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

Rewolwer i lornetka trafią do Muzeum Wojska

O przekazaniu Muzeum Wojska w Białymstoku w depozyt znalezionych podczas prac Budowlanych: rewolweru Lefaucheux i niemieckiej lornetki wojskowej wraz z futerałem zdecydował podlaski konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

Przedmioty te - jak informuje prof. Dajnowicz - zostały przypadkowo odkryte podczas prac budowlanych na jednej z posesji przy ulicy Warszawskiej w Białymstoku. Ukryte były w niewielkim otworze przy piwniczym okienku.


Rewolwer i niemiecka lornetka - niecodzienne odkrycie w domu przy ul. Warszawskiej w Białymstoku [zdjęcia]Prof. Małgorzata Dajnowicz podała, że budynek, w którym zostały znalezione przedmioty, nie jest wpisany do rejestru zabytków, nie jest też włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Służby konserwatora zostały poinformowane o znalezisku przez właściciela posesji.

W ocenie prof. Dajnowicz, rewolwer i lornetka stanowią cenne znalezisko. Konserwator poinformowała, że broń nie posiada żadnych oznaczeń i pozbawiona jest części kurkowo-spustowej; trudno też określić jednoznacznie datę produkcji.

Prof. Dajnowicz zauważyła, że podobne rewolwery produkowane były w 2 poł. XIX wieku i używane m.in. przez powstańców styczniowych. Natomiast lornetka to - w ocenie prof. Dajnowicz - niemiecki model wojskowy z okresu II wojny światowej, urządzenie nie posiada centralnego regulowania ostrości, a każdy okular należy regulować osobno.


Pracownicy Muzeum zadowoleni z przedmiotów


Z przekazania przedmiotów do białostockiego muzeum zadowolona jest główna inwentaryzator Muzeum Wojska w Białymstoku Sylwia Trzeciakowska. Powiedziała, że więcej informacji o tych obiektach będzie można powiedzieć więcej podczas opracowania naukowego.


- W tej chwili możemy stwierdzić na pewno, że rewolwer to destrukt, a lornetka nie jest produkcji wojskowej. Niewykluczone, że przedmioty były używane podczas działań wojennych, a może przez żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 roku - powiedziała Sylwia Trzeciakowska.


Jak zauważyła Sylwia Trzeciakowska z Muzeum Wojska, w zbiorach muzeum jest niewiele przedmiotów pochodzących właśnie ze znalezisk, a obiekty, które trafiają w ten sposób, są niezwykle cenne.


- Wzbogacają wystawy czasowe, mają wartość edukacyjną, a co więcej upowszechniają wojenną historię regionu - dodała Trzeciakowska. 


Wymieniła, że w zbiorach muzeum ze znalezisk pochodzi m.in. niemiecka 7,5-centymetrowa armata stuk 40L/48, którą wykopano podczas budowy drogi w rejonie Kurian czy dwie ramy do amerykańskiej ciężarówki Studebaker US 6, o których poinformował właściciel posesji, a odkrył je podczas rozbiórki w stropie piwnicy.

Trzeciakowska z uwagi na duże znaczenie takich przedmiotów dla muzeum zaapelowała do mieszkańców regionu, by przekazywali muzeum informacje o takich znaleziskach. - Być może wśród nawet niepozornych przedmiotów kryje się wielka historia - dodała.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wirtualne święto ulicy Jana Kilińskiego w Białymstoku

24.05.2020, 08:45

W tym roku nie odbędzie się w swojej klasycznej formie "Święto Ulicy Kilińskiego".


Od czerwca będzie otwarta część białostockich instytucji kultury

23.05.2020, 18:10

Muzeum Wojska, Galeria Arsenał i Galeria im. Sleńdzińskich od 2 czerwca zostaną otwarte ponownie dla zwiedzających - informuje miasto. Będą obowiązywały nowe zasady wstępu. Pozostałe instytucje, jak Białostocki Ośrodek Kultury czy Białostocki Teatr Lalek, będą wciąż nieczynne.


Szczątki radzieckiego samolotu z okresu II wojny światowej odkryto podczas budowy drogi koło Szypliszek

20.05.2020, 16:00

Na nietypowe znalezisko natrafiono podczas prac przy budowie trasy Via Baltica w miejscowości Słobódka w gminie Szypliszki. We wtorek (19.05) wieczorem operator ciężkiego sprzętu przypadkiem odnalazł szczątki samolotu radzieckiego z okresu II wojny światowej.


Rewolwer i niemiecka lornetka - niecodzienne odkrycie w domu przy ul. Warszawskiej w Białymstoku [zdjęcia]

19.05.2020, 16:45

Rewolwer Lefaucheux i niemiecką lornetkę wojskową wraz z futerałem odkryto przypadkowo podczas prac budowlanych na jednej z posesji przy ulicy Warszawskiej w Białymstoku. Owinięte w materiał, schowane były w niewielkim otworze przy piwnicznym okienku.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok