Radio Białystok | Wiadomości | 6 podlaskich placówek otrzyma dotacje na przystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych

6 podlaskich placówek otrzyma dotacje na przystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych

autor: Renata Reda

28.05.2020, 13:34, akt. 13:45

Sześć placówek z regionu otrzyma dotacje na przystosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a ich dysponentem jest Zarząd Województwa Podlaskiego. W czwartek (28.05) marszałek Artur Kosicki podpisał pierwszą w tym roku umowę z jednym z beneficjentów programu – Miastem Białystok.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

- Jako zarząd województwa wspieramy inwestycje, które mają na celu ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami - podkreślał marszałek Artur Kosicki.

Dzisiaj, w ramach tej pomocy, podpisujemy pierwszą z sześciu umów. To umowa z Miastem Białystok na kwotę prawie 300 tys. zł. Dotyczy rozbudowy, przebudowy i modernizacji budynku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2, przy ul. Mazowieckiej 35 w Białymstoku. To inwestycja bardzo ważna i bardzo potrzebna, budynek jest stary i wymaga remontu

- mówi Artur Kosicki.

Poradnia mieści się w kamienicy przy ul. Mazowieckiej 35. Budynek wybudowano w 1863 r. Jego remont rozpoczął się rok temu, a ma zakończyć się we wrześniu. Ma to kosztować ponad 3 miliony 600 tysięcy złotych.

Dzięki dofinansowaniu z PFRON korytarze i łazienki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną też m.in. miejsca parkingowe, winda zewnętrzna, co ułatwi osobom z dysfunkcją narządu ruchu swobodny dostęp do budynku i poruszanie się na terenie obiektu.

W ramach inwestycji planowane jest zwiększenie liczby gabinetów i ich adaptacja do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poradnia przeprowadza badania diagnostyczne dzieci i młodzieży, w tym uczniów niepełnosprawnych, udziela porad i konsultacji dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzicom.

Z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie też dofinansowanie na: przebudowę Domu Pomocy Społecznej "Jawor” w Jałówce, na przebudowę pomieszczeń w budynku Publicznego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Miejskiego Żłobka nr 2 w Łomży, na remont łazienki – likwidację barier architektonicznych dla potrzeb osób niepełnosprawnych w budynku, w którym znajduje się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Augustowie, na budowę hali sportowej w Stawiskach i na likwidację barier architektonicznych w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy radni rozdzielili pieniądze z PFRON-u

25.05.2020, 14:19

Ponad 600 tysięcy złotych więcej jest w tym roku na potrzeby osób niepełnosprawnych w Białymstoku w porównaniu do roku ubiegłego. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał do budżetu miasta prawie 7 milionów złotych. W poniedziałek (25.05) radni podzielili te pieniądze.


Ułatwienia dla zatrudniających osoby niepełnosprawne

24.05.2020, 08:39

Mniejszy wskaźnik zatrudnienia, dodatkowe środki dla organizacji pozarządowych i większa elastyczność w aneksowaniu umów – to najnowsze zmiany dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych, które zostały zapisane w ostatniej nowelizacji tarczy antykryzysowej.


Wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy z związku z epidemią koronawirusa

29.04.2020, 17:42

Pomoc z PFRON na utrzymanie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok