Radio Białystok | Wiadomości | Muzułmański Związek Religijny w RP uruchomił portal, który ma m.in. edukować o islamie

Muzułmański Związek Religijny w RP uruchomił portal, który ma m.in. edukować o islamie

31.05.2020, 15:07, akt. 15:13

Muzułmański Związek Religijny w RP uruchomił stronę internetową muzulmanie.pl, która ma być źródłem informacji nie tylko o samych praktykach religijnych, ale również o takich aspektach życia wiernych, jak medycyna czy ekologia.

Fotolia.com
Fotolia.com

- Jednym z punktów misji działalności MZR jest informowanie o islamie - zarówno nauczanie wśród muzułmanów, jak i też wychodzenie do nie-muzułmanów z informacją, czym jest islam, jakie są jego praktyki, na czym polega ta religia - powiedziała Dagmara Sulkiewicz, która jest administratorem portalu muzulmanie.pl.

Podkreśliła, że islam obejmuje nie tylko modlitwę, a wszystkie aspekty życia muzułmanina. 

Zastanawialiśmy się nad budową strony, co chcielibyśmy przekazać. Oczywiście podstawowe informacje o pięciu filarach wiary, ale też takie aspekty życia codziennego, jak choćby medycyna, która jest nieodłącznie związana z naszym życiem

 - powiedziała Dagmara Sulkiewicz.

Ten dział jest jeszcze bez publikacji, ale można już znaleźć teksty poruszające problematykę ekologii w islamie (dział "eko-islam"). W działach związanych z samymi praktykami religijnymi są informacje m.in. o świętej księdze islamu - Koranie, o pięciu filarach wiary, rodzajach modlitw; można też sprawdzić godziny tych modlitw. Planowane są publikacje np. o relacji islamu z innymi religiami.

- Myślę, że gdy będzie w portalu więcej artykułów, to każdy zainteresowany znajdzie tu coś dla siebie - dodała Dagmara Sulkiewicz. Zaznaczyła, że publikacje będą dotyczyły nie tylko polskich muzułmanów. - Chcemy pokazywać muzułmanów z całego świata - powiedziała.

Wierzymy, że będzie to też źródło informacji dla wszystkich osób zainteresowanych, żeby przełamywać stereotypy, nieprawdziwe wyobrażenia

- dodała redaktor portalu Barbara Pawlic-Miśkiewicz.

W jej ocenie, może być on dopełnieniem choćby działalności wydawniczej Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, który w ostatnich latach regularnie wydaje książki związane m.in. z historią, tradycją i kulturą społeczności tatarskiej w Polsce (tradycyjnie wyznającej islam) czy samą religią, dotyczące jej tradycji czy obrzędów, które to publikacje są też dostępne online.

Jak dodała, portal może zainteresować zarówno osoby, które szukają wiedzy religijnej o islamie np. dlatego, że rozważają jego przyjęcie, jak też tych, którzy po prostu chcą wiedzieć więcej. Zaznaczyła, że choć administratorem jest Muzułmański Związek Religijny w RP, to na pierwszym miejscu ma być nie jego bieżąca działalność, ale wiedza religijna.

Pytana o wiedzę o islamie w polskim społeczeństwie Barbara Pawlic-Miśkiewicz oceniła, że "w dalszym ciągu jest to ogromne pole do pracy". 

Do przekazywania rzetelnych informacji. Przyznam, że w skali kraju są jeszcze całe grupy osób, które zupełnie nie mają pojęcia o istnieniu Tatarów (w Polsce), czyli pierwszych muzułmanów. Uważam, że wciąż jest też duża potrzeba, by rzetelnie informować o samej religii

- dodała. Podała też przykład informacji o strukturze całej wspólnoty muzułmańskiej żyjącej w Polsce.

MZR jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu. Według szacunków władz tej organizacji, Polaków wyznających islam jest ok. 5 tys.; tu główną grupę stanowią Tatarzy, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim.

Wszystkich muzułmanów w Polsce jest kilka razy więcej, a zalicza się do nich m.in. uchodźców, studentów, przedsiębiorców czy dyplomatów z krajów islamskich.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ramadan Bajram - wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu

24.05.2020, 14:08

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę (24.05) obchody trzydniowego Ramadan Bajram (Eid al-Fitr) - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich.


Ukazał się kolejny Rocznik Tatarów Polskich

2.01.2020, 15:43

Ukazała się edycja Rocznika Tatarów Polskich za 2019 rok - najstarszego pisma tej społeczności w Polsce. Są w nim teksty poświęcone nie tylko historii czy kulturze, ale i teraźniejszości Tatarów i muzułmanów w Polsce i za granicą.


Różne kalendarze w życiu religijnym mieszkańców województwa podlaskiego

1.01.2020, 08:41

Część mieszkańców województwa podlaskiego używa w życiu religijnym innego kalendarza niż gregoriański. Chodzi o kalendarz juliański używany w Kościele prawosławnym oraz księżycowy, według którego ustalane są daty najważniejszych świąt muzułmanów. W każdym z nich nowy rok wypada w innym terminie.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok