Radio Białystok | Wiadomości | Udaremniono przemyt 370 tys. paczek papierosów w ładunku kory ogrodowej

Udaremniono przemyt 370 tys. paczek papierosów w ładunku kory ogrodowej

2.06.2020, 08:36, akt. 08:43

Próbę przemytu blisko 370 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremniła KAS w Budzisku, w pobliżu granicy z Litwą. Kontrabanda była ukryta w ciężarówce, pod ładunkiem kory ogrodowej. Litewski kierowca został tymczasowo aresztowany.

Fot. podlaskie.kas.gov.pl
Fot. podlaskie.kas.gov.pl

- Nielegalne papierosy są warte ponad 5 mln zł. Gdyby zatrzymany towar trafił do obrotu w Polsce, Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków 8,5 mln zł - poinformował we wtorek st. aspirant Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.Ciężarówka jechała z Litwy. Zgodnie z przedstawionymi przez 56-letniego kierowcę dokumentami, w naczepie miał być ładunek worków z korą ogrodową. Kiedy jednak funkcjonariusze celno-skarbowi prześwietlili zawartość naczepy urządzeniem rtg okazało się, że pod korą są kartony z nielegalnymi papierosami. W sumie - blisko 370 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Wobec litewskiego kierowcy wszczęta została sprawa karna skarbowa; jako dowody w sprawie zabezpieczono nie tylko przemyt, ale i ciężarówkę wykorzystaną do jego przewozu. Po postawieniu zarzutów, decyzją sądu mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące; grozi mu do 10 lat więzienia.

Granica z Litwą, czyli wewnętrzna granica unijna, to w Podlaskiem najczęstsze miejsce tak dużych przemytów papierosów. Są przewożone w ciężarówkach np. zamiast transportu drewna, artykułów spożywczych, wyrobów plastikowych czy mebli. Czasami przemytnicy zadają sobie dużo trudu, by oszukać funkcjonariuszy KAS czy Straży Granicznej. Tak było kilka lat temu w przypadku transportu fabrycznie zamkniętych puszek z kawą, w których - jak się okazało po szczegółowej kontroli - były paczki papierosów i wypełniające wolne przestrzenie ziarna kukurydzy.

Do ukrycia przemytu użyto też w przeszłości np. piłek futbolowych czy tortu. Kontrabanda jechała również zza wschodniej granicy m.in. w kilkunastu plastikowych manekinach, karetce pogotowia, chłodziarkach, a nawet przęśle mostu i kolejowych cysternach.

Przed miesiącem rekordowo duży przemyt papierosów podlaska administracja celno-skarbowa i Straż Graniczna udaremniły wspólnie na granicy z Białorusią, czyli zewnętrznej granicy UE. W ciężarówce skontrolowanej w Bobrownikach zabezpieczono bowiem papierosy o wartości rynkowej ponad 12,3 mln zł.

Według dokumentów przewozowych, w naczepie miał być ładunek pelletu. W trakcie szczegółowej kontroli okazało się, że to transport nie worków z materiałem używanym jako opał, ale papierosów bez polskich znaków akcyzy, w sumie - ponad 875 tys. paczek papierosów z akcyzą białoruską.

W ujawnieniu przemytu papierosów w takich transportach pomagają urządzenia rtg służące do prześwietlania dużych i małych ładunków. Funkcjonariusze celno-skarbowi i pogranicznicy korzystają też z pomocy specjalnie wyszkolonych psów.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


KAS wykryła nielegalne papierosy w przesyłkach kurierskich

1.06.2020, 12:32

2 tys. paczek papierosów wykryli funkcjonariusze KAS podczas kontroli zagranicznych paczek w oddziale jednej z firm kurierskich w Białymstoku. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonej kontrabandy przekracza 28 tys. zł - podała w poniedziałek administracja celno-skarbowa.


Podlaska KAS przekazała blisko 8 tys. litrów alkoholu na zwalczanie koronawirusa

27.05.2020, 14:00

Prawie 8 tys. litrów alkoholu zabezpieczonego przez podlaską KAS w ramach jej działań kontrolnych trafi nieodpłatnie m.in. do szpitali w regionie na działania związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa. W środę (27.05) służby celno-skarbowe przekazały ten alkohol Podlaskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Białymstoku.


Próbował wwieźć do Polski szczenięta - dostał 2 tys. zł mandatu

19.05.2020, 08:50

Cztery szczeniaki rasy szpic miniaturowy próbował nielegalnie wwieźć do Polski kierowca autobusu, wjeżdżającego do kraju przez białorusko-polskie przejście graniczne w Kuźnicy. Ostatecznie zapłacił 2 tys. zł mandatu, a zwierzęta zostały odesłane na Białoruś.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok