Radio Białystok | Wiadomości | Urząd marszałkowski bada, czy białostocka spalarnia działa zgodnie z pozwoleniem

Urząd marszałkowski bada, czy białostocka spalarnia działa zgodnie z pozwoleniem

2.06.2020, 16:07, akt. 16:13

Urząd Marszałkowski w Białymstoku wszczął postępowanie, w którym bada, czy doszło do naruszenia warunków pozwolenia zintegrowanego na działalność spalarni odpadów w tym mieście. Podstawą są wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspekcję ochrony środowiska; postępowanie może zakończyć się cofnięciem tego pozwolenia.

Spalarnia odpadów w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Spalarnia odpadów w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Urząd marszałkowski bada, czy białostocka spalarnia działa zgodnie z pozwoleniem - relacja Michała Buraczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Według marszałka kontrole wykazały nieprawidłowości w działalności spalarni


Jak podał we wtorek Urząd Marszałkowski, kontrola przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w spalarni, czyli Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku (ZUOK), ujawniła "szereg naruszeń dotyczących m.in. prowadzenia ewidencji odpadów, przekroczenia czasu pracy instalacji, przyjmowania odpadów spoza regionu czy braku nadzoru nad odpadami przyjmowanymi do spalarni".


- Dlatego, zgodnie z przepisami, 15 maja wszczęto z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego dla ZUOK. Obecnie trwa zbieranie materiału dowodowego w sprawie. Decyzja będzie uzależniona od wyników prowadzonego postępowania - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa Izabela Smaczna-Jórczykowska.


Sam marszałek Artur Kosicki mówił na zwołanej we wtorek (2.06) konferencji prasowej, że kontrole WIOŚ wykazały nieprawidłowości w działalności spalarni, ale też miejskiego wysypiska i składowiska odpadów w Hryniewiczach.Marszałek Artur Kosicki odnosząc się do działalności spalarni mówił, że stwierdzono m.in. naruszenie warunków decyzji środowiskowej dla tej inwestycji, poprzez przyjmowanie do spalenia odpadów spoza obszaru objętego projektem, czyli spoza Białegostoku i gmin ościennych.

Kosicki mówił, że z kontroli WIOŚ wynika, iż do spalarni trafiały m.in. odpady z Warszawy "wykazywane jako odpady pochodzące z Białegostoku". Marszałek skierował we wtorek pismo do prezydenta Białegostoku, w którym m.in. pyta, czym spółka miejska zarządzająca spalarnią kierowała się, przyjmując odpady z innych części kraju, w tym ze stolicy.


- Nie chcę i myślę, że wszyscy mieszkańcy nie chcą, żeby Białystok stał się miejscem do utylizacji i składowania odpadów z terenu Warszawy - mówił Kosicki.


Zarzucał prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu, że "w ogóle nie panuje nad gospodarką odpadami w mieście". "W mojej ocenie panuje pewien chaos" - ocenił.

Przekonywał, że samorząd województwa "potrafi" współpracować z samorządami niższego szczebla, podawał przykłady dofinansowywania projektów miast Suwałki czy Sejny; podał też przykład tzw. węzła drogowego Porosły, gdzie inwestorem jest Białystok. "To kto tu jest zły i nie potrafi się dogadać z innymi samorządowcami?" - pytał Kosicki.


- Nie wiem, czy zostanie to pozwolenie (zintegrowane na działalność spalarni-PAP) cofnięte. Zobaczymy, zbadamy te wszystkie nieprawidłowości w tym postępowaniu, które się toczy. Nie można ferować wyroków jeszcze kiedy postępowanie trwa - dodał marszałek, dopytywany przez dziennikarzy.Prezydent odpiera zarzuty


- Zarzuty są absurdalne, wyssane z palca, ale najgorsze jest to, że niezgodne z prawdą. Dlatego, że spółka przyjmowała odpady z Warszawy, ale to było na rozruch i była to +frakcja energetyczna+ w wysokości 10 tys. ton i była na to stosowna zgoda (...). Jeżeli chodzi o +frakcję energetyczną+ to nie jest wymagana regionalizacja, oczywiście mówimy o przepisach wtedy obowiązujących - mówił we wtorek prezydent Truskolaski, odnosząc się do sprawy.

Działanie Urzędu Marszałkowskiego nazwał "czysto politycznym". - Ale jest to działanie na szkodę mieszkańców Białegostoku - mówił Truskolaski.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego zamknięcia spalarni z powodu cofnięcia pozwolenia podał, że tona odpadów spalanych w Białymstoku kosztuje obecnie 230 zł, a np. przygotowana i przewieziona do spalarni w sąsiednim województwie lubelskim - ponad 1,1 tys. zł.

Truskolaski poinformował, że miejska spółka Lech zarządzająca spalarnią odpowiedziała na zarzuty z protokołów kontrolnych WIOŚ i wniosła skargę do sądu administracyjnego, bo - jak mówił - we wnioskach pokontrolnych Inspektorat nie uwzględnił żadnych zastrzeżeń spółki do protokołów.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie MPO będzie wywozić śmieci z gminy Sokółka

4.04.2020, 12:34

Władze miasta podpisały umowę z przedsiębiorstwem.


Śmieci w Sokółce nadal zalegają - MPO chce, aby gmina zapłaciła odszkodowanie za rozwiązanie umowy

26.03.2020, 15:27

Śmieci w gminie Sokółka nadal zalegają w kontenerach. Kilka dni temu samorząd gminy rozwiązał umowę z dotychczasowym odbiorcą odpadów - MPO Sokółka, tłumacząc, że firma nie wywiązywała się z obowiązków. Teraz spółka domaga się zadośćuczynienia.


Czy budowa w Suwałkach spalarni odpadów zatrzyma rosnące ceny odbioru śmieci?

25.03.2020, 07:19

Uważają tak władze miasta, które prowadzą rozmowy z zainteresowanym taką inwestycją przedsiębiorcą. Planuje on wydać na to nawet 200 mln zł.


Zbigniew Gołębiewski i Janusz Bobik

28.02.2020, 07:33

Ceny za odbiór śmieci w Białymstoku wzrosną o ok. 70 proc. "Główną przyczyną są nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów i obowiązek segregowania ich na 5 frakcji. To znacznie podrożyło koszty transportu i koszty całego systemu."


Śmieci z gminy Sokółka trafią do białostockiej spalarni

12.02.2020, 20:08

MPO w Sokółce będzie przez trzy dni odbierało śmieci z gminy. Trafią do spalarni w Białymstoku. To efekt tymczasowego porozumienia między sokólskim przedsiębiorstwem a władzami białostockiej spółki Lech, która zarządza spalarnią.


Piotr Jankowski [wideo]

16.01.2020, 08:32

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.


ZUOK w Białymstoku ponownie przyjmuje odpady z powiatu sokólskiego

3.07.2019, 13:01

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku wznowił przyjmowanie śmieci z powiatu sokólskiego. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po PodlasiuCmentarz leśny w Jeziorku, fot. Adam Dąbrowski
REGION
15.07.2020, 13:52, akt. 14:32

Mija 77 lat od zbrodni w Jeziorku


fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok