Radio Białystok | Gość | Piotr Jankowski [wideo] - białostocki radny

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny

16.01.2020, 08:32, akt. 13:33

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka
Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Z Piotrem Jankowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Będzie program osłonowy dla części najstarszych mieszkańców Białegostoku - będą mogli skorzystać z ulgi przy opłatach za odbiór odpadów. O tym z radnym PiS Piotrem Jankowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Kiedy ruszy ta maszyna losująca, żeby wylosować tych, którym trzeba pomóc?


Piotr Jankowski: Myślę, że to jest tak naprawdę tylko i wyłącznie taki zabieg marketingowy, że ogólnie chcemy pomóc seniorom, a de facto tej pomocy nie będzie. Mówi się o gronie do 1000 osób.


Zajrzałem do statystyk i można założyć pewien procent błędu, że coś źle przeczytałem, ale około 25 tys. białostockich emerytów ma dochody w przedziale od 1000 do 2 000 zł.


To oznacza, że faktycznie będą mogli się o to starać, natomiast jeżeli dodamy do tych dochodów na przykład 13. emeryturę, to wypadną.


Ale to musi być jedna osoba, bo jak już są dwie osoby, to już nie mogą się zgłosić, nawet gdyby mieli te dochody poniżej widełek założonych w tej ustawie pomocowej.


Dokładnie. Chciałbym podejść z optymizmem do tej propozycji.


Ja to podchodzę z przekąsem do tego.


Tak naprawdę na logikę trzeba podchodzić z przekąsem, zgadzam się z tym. Natomiast potrzebujemy tak naprawdę okresu pół roku, aby się dowiedzieć jak to wygląda, jak MOPR sobie z tym poradził, jak wielu mieszkańców skorzysta z tej pomocy. 


Ale to też zastanawiające, że podnosimy ceny, podnosimy ceny i później musimy angażować ośrodek pomocy, żeby można było tym wszystkim opłatom podołać. Można by troszeczkę doszacować te dochody, bo przecież białostoczanie nie są bogatym społeczeństwem i te wszystkie opłaty jakoś do tego dostosować, by później niepotrzebnie ludzi nie zmuszać do takiego troszeczkę dyshonoru - muszę pójść wyciągnąć rękę.


Myślę dokładnie tak, myślę że ostatnia sesja rady miasta i wystąpienie jednej z mieszkanek, bardzo dramatyczne wystąpienie - ta pani nie przyszła z powodu braku wolnego czasu, a z powodu takiego, że ma bardzo niskie uposażenie i po prostu nie stać jej było na takie wsparcie i takich osób w Białymstoku jest wiele, które po prostu nie zgadzają się i przede wszystkim nie rozumieją - znów na logikę - dlaczego mają płacić od metra kwadratowego.


Chciałem pana też o to zapytać, że użyję białostockiej formy: Jak dla pana się udaje wytłumaczyć dla babci i dziadka, że muszą za śmieci płacić od powierzchni mieszkania?


Ja dla żadnego mieszkańca nie jestem w stanie wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Od samego początku, czyli od wielu lat głosuję przeciwko uchwałom śmieciowym, ponieważ jest to daleki absurd.


Za to pana nie wyrzucili z PO?


Tak, za to zostałem wyrzucony, złamałem dyscyplinę klubową. Po prostu nie byłbym w stanie spojrzeć mieszkańcom w oczy i wytłumaczyć dlaczego zagłosowałem za tym, że mają płacić od metra kwadratowego, kiedy na przykład to dana osoba, dany mieszkaniec produkuje śmieci.


Ale z tych wszystkich uzasadnień, które do tej pory czytałem, wynika że po prostu urzędnicy nie są w stanie poradzić sobie z kontrolą, to znaczy, że jest mieszkanie, jest więcej mieszkańców, a zgłoszonych mniej. 


Absolutnie się z tym nie zgadzam, to jest spychologia na mieszkańców. Chciałbym powiedzieć tak - każdy z nas składa deklarację pod odpowiedzialnością karną, to my wskazujemy czy mieszkamy do 40 m kw, czy od 40 do 80, czy powyżej 80.


Podobnie możemy zadeklarować, że mieszka u mnie 5, czy 10 osób.


Musi być gdzieś jakaś sprawiedliwość społeczna, jeżeli idziemy do sądu, to oczekujemy, że wyrok będzie sprawiedliwy społecznie, tak samo Rada Miasta, rządzący naszym miastem powinni podchodzić do tego tematu. Nie możemy podchodzić w ten sposób, że mieszkańcy oszukują. Teraz mamy mieć rabaty z powodu kompostownika, ja przepraszam bardzo, to ja mogę zaznaczyć, że mam kompostownik i będę miał rabat pomimo tego, że go nie muszę mieć.


Ale mamy tak samo z podatkiem od psów, który w ogóle nie funkcjonuje, bo w Białymstoku jest chyba 60 psów zarejestrowanych i też miały być odpowiednie wpływy i podatki, żeby utrzymać czystość. A zatem w tym zakresie się nie udaje, utrzymywanie tego absurdu powierzchniowego, śmieciowego jest nieracjonalne i niemądre.


Jest nieracjonalne i niemądre, mieszkańcy nie są w stanie zrozumieć tego wszystkiego, co wokół nich się dzieje, ponieważ słyszą od magistratu - my będziemy budować spalarnie, w końcu żeśmy ją wybudowali za kilkaset milionów, będziemy  mieli czysto, pięknie, ładnie, będziemy mieli najniższe ceny w Polsce i teraz wynika z tego, że podwyżki są sięgające około 70%, nie są w stanie zrozumieć o co chodzi - po co żeśmy wydawali kilkaset milionów złotych na spalarnię, którą trzeba utrzymać i pytają dlaczego tak drogo. Ja nie jestem w stanie wyjaśnić - proszę pójść do magistratu i magistrat powie. Jeszcze w ubiegłym roku tak hurraoptymistycznie Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci, zmieniło się to - od tego roku, już nie ma.


A zatem mamy do czynienia ze zjawiskami, które nie do końca dają się wytłumaczyć.


Ja mam bardzo proste wytłumaczenie - zadłużenie Miasta Białegostoku, przegrzanie inwestycyjne, ale przede wszystkim zadłużenie, spowodowało to, że w tej chwili się patrzy na każdą złotówkę. Uważam, że jeżeli rozmawiamy na grudniowej sesji o tym, że mamy oszczędzać, a ja w styczniu słyszę, że kupuje się butelkomaty za blisko 100 tys. zł - no musi być jakaś dyscyplina finansów, nasze zadłużenie jest naprawdę dramatyczne i niewiele osób chce o tym mówić. Obcinane są pieniądze praktycznie w każdej gałęzi naszego miasta, naprawdę boję się, co będzie za rok i nie wiem czy nie będzie następnych podwyżek. Bo na przykład co by się stało gdyby na Bliskim Wschodzie doszło do poważnych interwencji wojskowych i cena ropy na przykład w sposób znaczny by poszybowała, znów się to przełoży na opłaty. Trzeba do tego podchodzić bardzo racjonalnie.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

KONKURS

"Miłość Ci nic nie wybaczy" Alek Rogoziński

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!
Bogdan Kalicki, fot. Monika Kalicka

Bogdan Kalicki [wideo]

dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
19.02.2020

"Mamy pewne problemy z zabezpieczeniem wszystkich dyżurów, musimy dużo wysiłku włożyć, żeby grupę lekarzy, z którymi posiadamy umowy namówić na większą liczbę dyżurów" - mówi szef pogotowia.

Mirosław Michalczuk, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Michalczuk [wideo]

zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska
18.02.2020

WIOŚ kontroluje sortownię odpadów w Studziankach. "Nie zauważyliśmy, żeby na większą skalę było tutaj wykonywane przetwarzanie odpadów, do którego celu ta instalacja została wybudowana".

mł. asp. Emilia Kuprewicz, mł. asp. Jacek Sasinowski i podkom. Edyta Wilczyńska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

17.02.2020

"Będzie wiecej patroli, szczególnie w centrum miasta i na drogach". Policja przygotowuje się na Ostatki.


Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
17.02.2020

- Za cztery lata pojedziemy do stolicy szybciej koleją, na dworcu w Białymstoku z kładek zejdziemy pod ziemię a perony będą zadaszone - takie są plany w związku z budową odcinka trasy Rail Baltica w Podlaskiem.

Radosław Hancewicz, fot. Monika Kalicka

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku
16.02.2020

"Usługa twój e-PIT bardzo mocno się przyjęła i mamy bardzo pozytywne sygnały od podatników, którzy z niej skorzystali" - mówi Radosław Hancewicz.

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.


Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.

Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.


dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.

Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.


sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.

Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.

Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.


Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.

Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.

prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.


Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.


Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?

podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.


prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.

Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.

Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.


Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?

Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.

Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...


Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł PO
27.01.2020

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.

Robert Pawłowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Pawłowski

autor książki "Niemy Niemen"
26.01.2020

- Zacząłem szukać potomków bohaterów książki "Nad Niemnem" i znalazłem - mówi Robert Pawłowski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok