Radio Białystok | Gość | Piotr Jankowski [wideo] - białostocki radny

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny

16.01.2020, 08:32, akt. 13:33

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka
Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Z Piotrem Jankowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Będzie program osłonowy dla części najstarszych mieszkańców Białegostoku - będą mogli skorzystać z ulgi przy opłatach za odbiór odpadów. O tym z radnym PiS Piotrem Jankowskim rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Kiedy ruszy ta maszyna losująca, żeby wylosować tych, którym trzeba pomóc?


Piotr Jankowski: Myślę, że to jest tak naprawdę tylko i wyłącznie taki zabieg marketingowy, że ogólnie chcemy pomóc seniorom, a de facto tej pomocy nie będzie. Mówi się o gronie do 1000 osób.


Zajrzałem do statystyk i można założyć pewien procent błędu, że coś źle przeczytałem, ale około 25 tys. białostockich emerytów ma dochody w przedziale od 1000 do 2 000 zł.


To oznacza, że faktycznie będą mogli się o to starać, natomiast jeżeli dodamy do tych dochodów na przykład 13. emeryturę, to wypadną.


Ale to musi być jedna osoba, bo jak już są dwie osoby, to już nie mogą się zgłosić, nawet gdyby mieli te dochody poniżej widełek założonych w tej ustawie pomocowej.


Dokładnie. Chciałbym podejść z optymizmem do tej propozycji.


Ja to podchodzę z przekąsem do tego.


Tak naprawdę na logikę trzeba podchodzić z przekąsem, zgadzam się z tym. Natomiast potrzebujemy tak naprawdę okresu pół roku, aby się dowiedzieć jak to wygląda, jak MOPR sobie z tym poradził, jak wielu mieszkańców skorzysta z tej pomocy. 


Ale to też zastanawiające, że podnosimy ceny, podnosimy ceny i później musimy angażować ośrodek pomocy, żeby można było tym wszystkim opłatom podołać. Można by troszeczkę doszacować te dochody, bo przecież białostoczanie nie są bogatym społeczeństwem i te wszystkie opłaty jakoś do tego dostosować, by później niepotrzebnie ludzi nie zmuszać do takiego troszeczkę dyshonoru - muszę pójść wyciągnąć rękę.


Myślę dokładnie tak, myślę że ostatnia sesja rady miasta i wystąpienie jednej z mieszkanek, bardzo dramatyczne wystąpienie - ta pani nie przyszła z powodu braku wolnego czasu, a z powodu takiego, że ma bardzo niskie uposażenie i po prostu nie stać jej było na takie wsparcie i takich osób w Białymstoku jest wiele, które po prostu nie zgadzają się i przede wszystkim nie rozumieją - znów na logikę - dlaczego mają płacić od metra kwadratowego.


Chciałem pana też o to zapytać, że użyję białostockiej formy: Jak dla pana się udaje wytłumaczyć dla babci i dziadka, że muszą za śmieci płacić od powierzchni mieszkania?


Ja dla żadnego mieszkańca nie jestem w stanie wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Od samego początku, czyli od wielu lat głosuję przeciwko uchwałom śmieciowym, ponieważ jest to daleki absurd.


Za to pana nie wyrzucili z PO?


Tak, za to zostałem wyrzucony, złamałem dyscyplinę klubową. Po prostu nie byłbym w stanie spojrzeć mieszkańcom w oczy i wytłumaczyć dlaczego zagłosowałem za tym, że mają płacić od metra kwadratowego, kiedy na przykład to dana osoba, dany mieszkaniec produkuje śmieci.


Ale z tych wszystkich uzasadnień, które do tej pory czytałem, wynika że po prostu urzędnicy nie są w stanie poradzić sobie z kontrolą, to znaczy, że jest mieszkanie, jest więcej mieszkańców, a zgłoszonych mniej. 


Absolutnie się z tym nie zgadzam, to jest spychologia na mieszkańców. Chciałbym powiedzieć tak - każdy z nas składa deklarację pod odpowiedzialnością karną, to my wskazujemy czy mieszkamy do 40 m kw, czy od 40 do 80, czy powyżej 80.


Podobnie możemy zadeklarować, że mieszka u mnie 5, czy 10 osób.


Musi być gdzieś jakaś sprawiedliwość społeczna, jeżeli idziemy do sądu, to oczekujemy, że wyrok będzie sprawiedliwy społecznie, tak samo Rada Miasta, rządzący naszym miastem powinni podchodzić do tego tematu. Nie możemy podchodzić w ten sposób, że mieszkańcy oszukują. Teraz mamy mieć rabaty z powodu kompostownika, ja przepraszam bardzo, to ja mogę zaznaczyć, że mam kompostownik i będę miał rabat pomimo tego, że go nie muszę mieć.


Ale mamy tak samo z podatkiem od psów, który w ogóle nie funkcjonuje, bo w Białymstoku jest chyba 60 psów zarejestrowanych i też miały być odpowiednie wpływy i podatki, żeby utrzymać czystość. A zatem w tym zakresie się nie udaje, utrzymywanie tego absurdu powierzchniowego, śmieciowego jest nieracjonalne i niemądre.


Jest nieracjonalne i niemądre, mieszkańcy nie są w stanie zrozumieć tego wszystkiego, co wokół nich się dzieje, ponieważ słyszą od magistratu - my będziemy budować spalarnie, w końcu żeśmy ją wybudowali za kilkaset milionów, będziemy  mieli czysto, pięknie, ładnie, będziemy mieli najniższe ceny w Polsce i teraz wynika z tego, że podwyżki są sięgające około 70%, nie są w stanie zrozumieć o co chodzi - po co żeśmy wydawali kilkaset milionów złotych na spalarnię, którą trzeba utrzymać i pytają dlaczego tak drogo. Ja nie jestem w stanie wyjaśnić - proszę pójść do magistratu i magistrat powie. Jeszcze w ubiegłym roku tak hurraoptymistycznie Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci, zmieniło się to - od tego roku, już nie ma.


A zatem mamy do czynienia ze zjawiskami, które nie do końca dają się wytłumaczyć.


Ja mam bardzo proste wytłumaczenie - zadłużenie Miasta Białegostoku, przegrzanie inwestycyjne, ale przede wszystkim zadłużenie, spowodowało to, że w tej chwili się patrzy na każdą złotówkę. Uważam, że jeżeli rozmawiamy na grudniowej sesji o tym, że mamy oszczędzać, a ja w styczniu słyszę, że kupuje się butelkomaty za blisko 100 tys. zł - no musi być jakaś dyscyplina finansów, nasze zadłużenie jest naprawdę dramatyczne i niewiele osób chce o tym mówić. Obcinane są pieniądze praktycznie w każdej gałęzi naszego miasta, naprawdę boję się, co będzie za rok i nie wiem czy nie będzie następnych podwyżek. Bo na przykład co by się stało gdyby na Bliskim Wschodzie doszło do poważnych interwencji wojskowych i cena ropy na przykład w sposób znaczny by poszybowała, znów się to przełoży na opłaty. Trzeba do tego podchodzić bardzo racjonalnie.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.


Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.


Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.


Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.


Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.


Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.


fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.


Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.


Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok