Radio Białystok | Wiadomości | Proces ws. zabójstwa staruszki - ostatni świadek i biegli do przesłuchania w sierpniu

Proces ws. zabójstwa staruszki - ostatni świadek i biegli do przesłuchania w sierpniu

3.06.2020, 12:27, akt. 12:29

Do końca sierpnia Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył w środę (3.06) proces dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej. Chce wtedy przesłuchać ostatniego świadka wskazanego przez prokuraturę oraz biegłych psychologów i psychiatrów.

Fotolia.com
Fotolia.com

Do zabójstwa doszło pod koniec grudnia 2018 roku. Zwłoki 80-letniej, samotnie mieszkającej kobiety znaleźli jej sąsiedzi. Dwa tygodnie później policja zatrzymała pierwszego z podejrzanych, niedługo potem drugi, wraz z obrońcą, zgłosił się do prokuratury.

Z ustaleń śledztwa wynika, że staruszka została przez napastników skrępowana, do ust wepchnięto jej knebel, który - po zaciśnięciu - doprowadził do uduszenia. Sprawcy zabrali z mieszkania nieustaloną kwotę pieniędzy i papierosy, którymi kobieta miała handlować.

Sąd przesłuchał w środę m.in. policjantów z patrolu, który został wezwany przez jednego z sąsiadów zmarłej, zaniepokojonego widokiem jej mieszkania przez uchylone drzwi. Funkcjonariusze zeznali, że kobieta wyglądała tak, jakby klęczała na łóżku. Nie byli pewni, czy miała skrępowane ręce.

Biegły z zakresu medycyny sądowej powtórzył przed sądem, że bezpośrednią przyczyną śmierci było uduszenie wskutek zaciśnięcia na ustach knebla. Wskutek dociśnięcia języka w ustach zatkany został przepływ powietrza i doszło do śmierci. W ocenie lekarza, gdyby "odpowiednio wcześnie" knebel został rozluźniony, do zgonu by nie doszło. Jak podał, po ok. 3 minutach od zakneblowania uniemożliwiającego oddychanie następują nieodwracalne zmiany w mózgu i śmierć.

Prokuratura przyjęła w akcie oskarżenia, że sprawcy działali z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, tzn. liczyli się z tym, że ich działanie może doprowadzić do zgonu napadniętej kobiety. Obaj są tymczasowo aresztowani; przy zarzutach, które stawia im prokuratura (zabójstwo i rozbój), grozi nawet dożywocie.

Na środową rozprawę nie stawił się jeden ze świadków. Sąd ukarał go karą porządkową w kwocie 1 tys. zł; na kolejną rozprawę, zaplanowaną na koniec sierpnia, mężczyzna ma być doprowadzony przez policję. Sąd uwzględnił też wniosek jednego z obrońców, by dodatkową opinię przedstawili też wtedy biegli z zakresu psychologii i psychiatrii, którzy badali oskarżonych.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Rozpoczął się proces ws. zabójstwa 80-letniej kobiety w Czarnej Białostockiej

1.06.2020, 15:42

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w poniedziałek (1.06) proces dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej. Do zbrodni doszło w jej mieszkaniu; według śledczych motyw był rabunkowy.


Nastolatek pod wpływem alkoholu zabrał matce auto, by pojeździć po mieście

1.06.2020, 12:46

Augustowska policja zatrzymała w niedzielę (31.05) po południu 16-latka, który pod wpływem alkoholu prowadził volkswagena należącego do jego matki. Nastolatkowi podczas jazdy towarzyszył kolega.


Mając koronawirusa, wyszła po zakupy do warzywniaka - została zatrzymana

1.06.2020, 10:06

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali kobietę podejrzaną o narażenie innej osoby na zakażenie chorobą zagrażającą jej życiu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po PodlasiuCmentarz leśny w Jeziorku, fot. Adam Dąbrowski
REGION
15.07.2020, 13:52, akt. 14:32

Mija 77 lat od zbrodni w Jeziorku


fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok