Radio Białystok | Wiadomości | Zapadły pierwsze wyroki za naruszenie przepisów wz. z epidemią koronawirusa

Zapadły pierwsze wyroki za naruszenie przepisów wz. z epidemią koronawirusa

4.06.2020, 12:55, akt. 13:02

Grzywny w kwotach od 200 zł do 1000 zł orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku w pierwszych kilkunastu sprawach dotyczących naruszenia Kodeksu wykroczeń poprzez niestosowanie się do ograniczeń związanych ze stanem epidemii koronawirusa.

Fotolia.com
Fotolia.com

To wyroki nakazowe, żaden nie jest jeszcze prawomocny; do tej pory w żadnej z tych spraw nie wpłynął też sprzeciw od wyroku - poinformowała w czwartek (4.06) rzecznik tego sądu, sędzia Beata Wołosik.

Skuteczne wniesienie takiego sprzeciwu oznacza, że wyrok nakazowy traci moc, a sprawa będzie rozpoznawana na zasadach ogólnych; sąd nie jest też wyrokiem nakazowym związany przy ponownym rozstrzyganiu sprawy.

Policyjne wnioski o ukaranie oparte są o art. 54 Kodeksu wykroczeń. "Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany" - taki jest zapis tego artykułu. Były wśród nich wnioski o ukaranie osób, które - w ocenie policji - złamały obowiązujący w danym czasie zakaz przemieszczania się.

Jak dodała sędzia Wołosik, w białostockim sądzie rejonowym na rozpoznanie oczekuje jeszcze kilkanaście podobnych spraw.

Sąd zajmuje się też wnioskami o uchylenie mandatów nakładanych w związku z przepisami dotyczącymi zwalczania COVID-19; chodzi o kary w wysokości 500 zł i 300 zł nałożone przede wszystkim za naruszenie odległości między ludźmi na ulicy (wymagana odległość nie mniejsza, niż dwa metry, z wymienionymi w rozporządzeniu wyjątkami).

Z kilku rozpoznanych dotąd spraw, w jednym przypadku mandat został uchylony. Sąd uznał bowiem, że zastosowana przez strażnika miejskiego kwalifikacja prawna wykroczenia była niewłaściwa.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces ws. zabójstwa staruszki - ostatni świadek i biegli do przesłuchania w sierpniu

3.06.2020, 12:27

Do końca sierpnia Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył w środę (3.06) proces dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej. Chce wtedy przesłuchać ostatniego świadka wskazanego przez prokuraturę oraz biegłych psychologów i psychiatrów.


Choć 14-dniowa kwarantanna już się skończyła, policja nadal kontroluje mieszkankę Bielska Podlaskiego

17.04.2020, 19:31

Co zrobić, gdy do osoby, która skończyła kwarantannę, wciąż przyjeżdża policja, by sprawdzić czy jest w domu? Z takim problemem zgłosiła się do nas słuchaczka z powiatu bielskiego.


Jak dbać o swoje emocje i zdrowie psychiczne w czasie pandemii koronawirusa

17.04.2020, 18:30

Izolacja, kwarantanna, lęk o zdrowie i finanse - to wszystko sprawia, że nasza kondycja psychiczna pogarsza się w ekspresowym tempie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok