Radio Białystok | Wiadomości | Koniec procesu ws. zabójstwa starszego mężczyzny we wsi Trześcianka - prokurator chce dożywocia

Koniec procesu ws. zabójstwa starszego mężczyzny we wsi Trześcianka - prokurator chce dożywocia

17.06.2020, 16:48, akt. 16:53

Dożywocia żąda prokuratura dla 42-latka oskarżonego o zabójstwo o ponad 30 lat starszego mieszkańca podlaskiej wsi Trześcianka. W środę (17.06) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się proces w tej sprawie. Obrona chce uniewinnienia, bo w jej ocenie w sprawie jest szereg wątpliwości. Wyrok - pod koniec czerwca.

Fotolia.com
Fotolia.com

Do zbrodni doszło jesienią 2019 roku

Do zbrodni doszło jesienią 2019 roku na posesji należącej do zmarłego, motywu do końca nie udało się ustalić. Jak informowała wówczas policja, potencjalny sprawca uciekł, był poszukiwany m.in. w okolicznych lasach z wykorzystaniem psów tropiących i termowizji, w działaniach policjantom pomagała też Straż Graniczna. Ostatecznie zatrzymano go następnego dnia w jednej z pobliskich wsi. Od tego czasu jest aresztowany.

Według aktu oskarżenia, 74-letni mężczyzna został co najmniej cztery razy uderzony przez niego w głowę metalowym prętem (łomem o długości 65 cm). Wskutek odniesionych obrażeń pobity zmarł w szpitalu.

Oskarżony dopiero przed sądem zaczął składać wyjaśnienia. Wcześniej niczego nie tłumaczył, zarówno w prokuraturze, jak i przed sądem przy rozpoznawaniu wniosku o jego areszt. Jego wersja jest jednak zupełnie odmienna od ustaleń śledztwa; do zbrodni się nie przyznał, w jego wyjaśnieniach nie ma mowy o żadnym jego fizycznym ataku na znajomego 74-latka, awanturze czy bójce.

Sąd przesłuchał ostatnich świadków

W środę sąd przesłuchał ostatnich świadków i zamknął przewód sądowy.

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce wnioskuje o dożywocie, biorąc pod uwagę również wcześniejszą karalność oskarżonego za poważne przestępstwa, w tym za gwałt. Jak mówił w mowie końcowej prok. Marek Dąbrowski, wersja oskarżonego jest sprzeczna z zeznaniami świadków w tej sprawie; wskazywał też na działania, które świadczyły o chęci zacierania śladów zbrodni.

Prokurator wskazywał na brak motywu, zwracał uwagę na różnicę wieku i siły między oskarżonym a ofiarą, dyssocjalną osobowość tego pierwszego; uznał, że nie ma żadnych okoliczności łagodzących, a konieczna jest trwała izolacja sprawcy. Obok kary dożywocia, złożył wniosek o orzeczenie przez sąd 50 tys. zł zadośćuczynienia na rzecz żony zmarłego.

Obrona chce uniewinnienia, bo w jej ocenie w sprawie są wątpliwości, a te powinny być rozstrzygane na korzyść oskarżonego. Chodzi np. o brak DNA oskarżonego na narzędziu, na którym jest krew ofiary. "Nie zrobiłem tego, nie pobiłem tego pana, proszę o uniewinnienie" - mówił oskarżony w swoim ostatnim słowie. On również akcentował brak śladów DNA czy odcisków palców w miejscu, gdzie doszło do zbrodni.

Wyrok ma być ogłoszony 29 czerwca.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd w Białymstoku utrzymał karę 15 lat więzienia dla mieszkańca Bielska Podlaskiego oskarżonego o zabójstwo żony

16.06.2020, 07:13

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (16.05) karę 15 lat więzienia dla 54-letniego mieszkańca Bielska Podlaskiego, oskarżonego o zabójstwo żony blisko 9,5 roku temu. Motywacja była emocjonalna, ale nie można w tym przypadku mówić o zbrodni w afekcie - uzasadniał sąd. Wyrok jest prawomocny.


Czy to było zabójstwo w samoobronie?

4.06.2020, 11:48

Czy 31-letnia suwalczanka, która zabiła nożem swojego konkubenta, działała w obronie własnej i czy powinna odpowiadać za ten czyn?


Proces ws. zabójstwa staruszki - ostatni świadek i biegli do przesłuchania w sierpniu

3.06.2020, 12:27

Do końca sierpnia Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył w środę (3.06) proces dwóch młodych mężczyzn oskarżonych o zabójstwo 80-letniej mieszkanki Czarnej Białostockiej. Chce wtedy przesłuchać ostatniego świadka wskazanego przez prokuraturę oraz biegłych psychologów i psychiatrów.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok