Radio Białystok | Wiadomości | Strażacy wydobyli ciało mężczyzny zasypanego otrębami w silosie w Białymstoku

Strażacy wydobyli ciało mężczyzny zasypanego otrębami w silosie w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

21.06.2020, 11:54, akt. 12:35

Blisko dwie doby trwała akcja wydobycia zwłok mężczyzny, który w piątek (19.06) wczesnym popołudniem został przysypany kilkumetrową warstwą otrębów zbożowych w wysokim silosie na terenie jednej z białostockich firm. Pracował wewnątrz przy usuwaniu zbrylonych warstw tych otrębów.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zwłoki mężczyzny wydobyto w niedzielę przed południem

Zwłoki mężczyzny wydobyto w niedzielę przed południem - poinformował rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Białymstoku Paweł Ostrowski.

Straż pożarna zawiadomienie o wypadku otrzymała w piątek w południe. Według informacji, które mieli ratownicy, w betonowym silosie o  wysokości około dziewięciu pięter, prowadzone były prace polegające na usuwaniu zbrylonych, zbitych warstw otrębów, które zawisły na dużej  wysokości. Aby to zrobić, pracownicy wchodzą do środka od góry (tylko stamtąd jest dostęp) i pracują zawieszeni na linach.

W czasie tych prac doszło najprawdopodobniej do oderwania się takiej  warstwy otrębów od którejś ze ścian silosu, która to warstwa była powyżej pracownika. Po wypadku poziom otrębów kończył się ok. 12 metrów poniżej szczytu silosu i nie było wiadomo, jak gruba ich warstwa przysypała mężczyznę. Jak opisywał wcześniej Ostrowski, wypadek miał miejsce w zbiorniku o dużej wysokości, bez żadnych otworów rewizyjnych na bokach, które pozwoliłyby na usunięcie tamtędy sypkiej substancji.

Dlatego akcja, w której brało udział kilkudziesięciu strażaków, w tym wyszkolonych do prac wysokościowych, najpierw polegała na ręcznym wybieraniu otrębów i wynoszeniu ich górą na zewnątrz, a po kilku godzinach takich działań - na odsysaniu ich od góry specjalnym  urządzeniem (zwykle używanym do odsysania zboża), by dotrzeć do zasypanego.

Zwłoki mężczyzny udało się odnaleźć w piątek wieczorem. Jednak - jak  wyjaśniał Paweł Ostrowski - ciało mężczyzny znajdowało się w wąskim leju między zbitą i twardą warstwą otrębów, dlatego było trzeba najpierw usunąć zbitą masę i dopiero wtedy było możliwe podniesienie do góry i  wydobycie ciała mężczyzny.

Paweł Ostrowski powiedział, że w sumie z silosu wydobyto 20 ton otrębów by dotrzeć i wydobyć ciało. Ocenił, że akcja była bardzo trudna i nietypowa. Dodał, że nie spotkał się z takim wypadkiem nawet w literaturze. Paweł Ostrowski powiedział też, że bardzo pomocna okazała się pompa do odsysania zboża, choć - jak przyznał - na początku nie było wiadomo, czy pompa będzie dała radę odessać na kilkanaście metrów w górę, a następnie w dół. - Ale się udało, trwało bardzo długo, ale  dotarliśmy do mężczyzny - dodał strażak.

Według informacji lokalnych mediów, zmarły miał 34 lata. Okoliczności wypadku będzie badała prokuratura i Państwowa Inspekcja Pracy.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Strażacy odnaleźli ciało mężczyzny zasypanego otrębami w silosie

20.06.2020, 08:01

W piątek wieczorem (19.06) strażacy odnaleźli ciało mężczyzny, którego przysypały otręby zbożowe w wysokim silosie na terenie jednej z białostockich firm, ale cały czas próbują go wydobyć - taką informację podaje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.


Pracownik białostockiej firmy zasypany w silosie - wciąż trwa akcja ratunkowa

19.06.2020, 14:00

Od blisko 19 godzin ratownicy próbują dotrzeć do pracownika białostockiej firmy Cargill, który wpadł do zbiornika z otrębami.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol
Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza

fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok