Radio Białystok | Wiadomości | Paweł Adamowicz patronem skweru, Andrzej Wajda ulicy w Białymstoku

Paweł Adamowicz patronem skweru, Andrzej Wajda ulicy w Białymstoku

autor: Edyta Wołosik

22.06.2020, 15:15, akt. 16:38

Choć nie wszyscy radni zgadzali się z tym pomysłem, jednak w głosowaniu była większość. Skwer w centrum Białegostoku będzie nosić imię wieloletniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Imię prezydenta Adamowicza będzie nosić skwer przy pomniku twórcy języka esperanto  


Paweł Adamowicz od roku jest Honorowym Obywatelem Białegostoku, a teraz będzie patronem skweru w centrum Białegostoku. Z inicjatywą wyszedł prezydent miasta - Tadeusz Truskolaski, a projekt uchwały przedstawił jego zastępca Rafał Rudnicki. Jak argumentował: "był wybitnym samorządowcem, a Gdańsk stał się miastem tolerancji, otwartości"

Tego samego zdania był Marcin Moskwa z Koalicji Obywatelskiej, który mówił, że Paweł Adamowicz stał się symbolem polskiego samorządu. 

Inaczej na sprawę patrzy Maciej Biernacki, dawniej z Koalicji Obywatelskiej, teraz radny niezrzeszony. Według niego nadanie Honorowego Obywatelstwa było wystarczające.

Przeciwni temu pomysłowi byli też radni Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Konrad Zieleniecki, według którego to miejsce, gdzie stoi pomnik Ludwika Zamenhofa, powinno nosić imię twórcy języka esperanto. 

Poprawka radnego nie uzyskała jednak większości - poparło ją 12 osób, przeciw było 15, a jedna wstrzymała się od głosu. Natomiast większość (15 z 28) głosów uzyskała propozycja prezydenta miasta, by  skwer między ulicami: Malmeda, Białówny i Spółdzielczą nosił imię Pawła Adamowicza, który przez ponad 20 lat był prezydentem Gdańska, a który  zginął od ciosów nożem w styczniu 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Wybitny reżyser, suwalczanin Andrzej Wajda - patronem ulicy na Jaroszówce


Radni zdecydowali też, że laureat Oskara, wybitny reżyser Andrzej Wajda (1926-2016) będzie patronem ulicy w Białymstoku. Za głosowało 22 radnych, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu, pięciu radnych nie głosowało. Ulica Andrzeja Wajdy znajduje się na osiedlu Jaroszówka.

"Nadanie nazwy ulicy podyktowane jest chęcią upamiętnienia Andrzeja Wajdy, wybitnego polskiego reżysera filmowego i teatralnego, laureata Oscara i kawalera Orderu Orła Białego" - napisano w uzasadnieniu przyjętej uchwały.

Na sesji, przed podjęciem uchwały, nie było chętnych do udziału w dyskusji. Wcześniej komisja samorządności Rady Miasta jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

W przyjętej uchwale przypomniano bogaty dorobek twórczy Andrzeja Wajdy oraz jego pracę jako senatora I kadencji Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w okręgu obejmującym dawne województwo suwalskie.

Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach 6 marca 1926 r., zmarł 9 października w 2016 r. w Warszawie. W uzasadnieniu uchwały o nadaniu ulicy w Białymstoku jego imienia przypomniano, że w Suwałkach stacjonował pułk ojca Andrzeja Wajdy, kapitana Wojska Polskiego, który był ofiarą zbrodni katyńskiej. Przypomniano, że w 1953 r. Andrzej Wajda ukończył studia w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi.

"Debiutował filmem pełnometrażowym +Pokolenie+. Był wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym, jednym z twórców polskiej szkoły filmowej, reżyserem ponad 40 filmów. Najsławniejsze jego filmy to: +Kanał+, +Popiół i diament+, +Ziemia obiecana+, +Popioły+, +Wesele+, +Człowiek z marmuru+, +Katyń+" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

W uzasadnieniu uchwały przypomniano również, że Andrzej Wajda był wielokrotnie nagradzany i honorowany za swoją twórczość na całym świecie, m.in. w 2000 r. za całokształt twórczości odebrał nagrodę Oscara. W 2011 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.


Rondo na Starosielcach i ulica na Dojlidach z patronami


Senator pierwszej kadencji profesor Andrzej Kaliciński będzie patronem ulicy na osiedlu Dojlidy. 

"Prof. Andrzej Kaliciński był działaczem opozycji w czasach PRL, lekarzem, profesorem i nauczycielem akademickim. W kadencji 1990 – 1993 pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej w Białymstoku. Był członkiem władz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Urodził się 14 marca 1922 r. w Granicy, w ówczesnym województwie kieleckim. Był absolwentem pierwszego rocznika studiów lekarskich Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1953 roku, na własną prośbę, przeniósł się do Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1970 roku został powołany na stanowisko kierownika Kliniki Kardiologii, którą kierował aż do przejścia na emeryturę w 1993 roku" - mówiła radna KO Katarzyna Kisielewska - Martyniuk.

Białostoccy radni zdecydowali też między innymi, że rondo w Starosielcach (przy skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Nowosielskiej) nosić będzie imię Krzysztofa Obłockiego - pasjonata dziejów tej części Białegostoku. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni zdecydują czy w Białymstoku powstanie skwer im. Pawła Bogdana Adamowicza

9.06.2020, 16:12

Od roku jest Honorowym Obywatelem Białegostoku, a teraz ma być patronem skweru w centrum Białegostoku. 


Tadeusz Truskolaski: Nie oceniam postaci "Łupaszki", ale osoby kontrowersyjne nie powinny być patronami ulic

28.05.2020, 14:09

Skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego na pewno będzie. To już wczoraj zapowiedział przewodniczący Rady Miasta - Łukasz Prokorym, ale do których kwestii konkretnie będzie się odnosić, decyzja zapadnie po przeanalizowaniu uzasadnienia. Tak - z kolei - mówił w czwartek (28.05) prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski. A chodzi o zmianę nazwy ulicy noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".


Noblistka Wisława Szymborska będzie patronką ulicy w Białymstoku

27.02.2020, 14:23

Wisława Szymborska - pierwsza Polka z literacką Nagrodą Nobla - będzie patronką jednej z ulic w centrum Białegostoku - zdecydowali w czwartek (27.02) miejscy radni. Nadanie imienia noblistki, to chęć upamiętnienia wybitnej poetki.


Cztery kolejne osoby uhonorowane w białostockiej Alei Bluesa [zdjęcia]

15.09.2019, 20:19

Cztery kolejne osoby zostały w niedzielę(15.09) uhonorowane tabliczkami w - istniejącej od 11 lat - Alei Bluesa w Białymstoku. Uroczystość była związana z Polskim Dniem Bluesa, obchodzonym 16 września, w rocznicę urodzin B.B. Kinga.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok