Radio Białystok | Wiadomości | Wraca sprawa gromadzenia odpadów w sortowni w Studziankach - orzeczenie wydał Sąd Administracyjny w Warszawie

Wraca sprawa gromadzenia odpadów w sortowni w Studziankach - orzeczenie wydał Sąd Administracyjny w Warszawie

autor: Ryszard Minko

25.06.2020, 13:06, akt. 13:12

Po kilku miesiącach spokoju, wraca sprawa śmieci magazynowanych w sortowni odpadów w Studziankach koło Wasilkowa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji Ministra Klimatu oraz marszałka województwa podlaskiego o cofnięciu pozwolenia na działalność spółki.

Pożar hałdy śmieci w sortowni odpadów w Studziankach, fot. Michał Buraczewski
Pożar hałdy śmieci w sortowni odpadów w Studziankach, fot. Michał Buraczewski

Korzystna dla spółki decyzja sądu oznacza, że sortownia może wznowić ograniczoną działalność, a dokładnie może przetwarzać zmagazynowane odpady – mówi dyrektor Departamentu Ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Anna Krysztopik. Dodaje, że Minister Klimatu złożył odwołanie od decyzji sądu administracyjnego i sprawa zamknięcia, bądź ponownego otwarcia instalacji nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona.

Decyzja sądu nie oznacza też, że do Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami w Studziankach mogą trafiać nowe śmieci. To dlatego, że wciąż obowiązuje inna decyzja, wydana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który także wstrzymał działalność instalacji w zakresie przyjmowania nowych odpadów. Aktualnie firma może jedynie przetwarzać zmagazynowane śmieci i je wywozić, nie może natomiast przyjmować nowych odpadów – mówi zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony środowiska Mirosław Michalczuk. Od decyzji WIOŚ firma się także odwołała, ale ta sprawa jeszcze nie został rozpatrzona.

Centrum Innowacyjnej Gospodarki Odpadami należy do prywatnej spółki. Ośmioletnia działalność sortowni niemal od samego początku wzbudza protesty władz gminy i okolicznych mieszkańców, głownie z powodów rosnących hałd śmieci oraz serii kilkudziesięciu groźnych pożarów zgromadzonych odpadów.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilkanaście zastępów straży gasiło pożar w Studziankach

6.04.2020, 07:00

Kilkanaście zastępów straży pożarnej gasiło w niedzielę (05.04) wieczorem pożar hałdy odpadów na składowisku w Studziankach pod Białymstokiem. To szósty pożar w tym miejscu w 2020 r. - podają strażacy.


Prokuratura prowadzi śledztwo ws. pożarów w Studziankach

3.04.2020, 16:25

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku prowadzi śledztwo w sprawie trzech tegorocznych pożarów na składowisku odpadów w Studziankach.


Kolejny pożar w Studziankach - strażacy gasili śmieci kilka godzin

27.03.2020, 18:20

Strażacy opanowali w nocy pożar, który w piątek po południu (27.03) wybuchł na terenie sortowni odpadów w Studziankach k. Białegostoku. Gasili pożar na dwóch hałdach i w budynku, w którym również składowano odpady. W działaniach wzięło w sumie udział prawie 30 zastępów strażackich.


Sortownia w Studziankach nie stosuje się do zaleceń przeciwpożarowych - będą kolejne grzywny

3.03.2020, 18:27

Żadne zalecenia dotyczące ochrony przeciwpożarowej w sortowni odpadów w Studziankach nie zostały wykonane. Takie są wnioski z kontroli przeprowadzonej przez strażaków w instalacji w poprzednim miesiącu.


Sortownia odpadów w Studziankach nie powinna dalej działać - mówią radni Wasilkowa

2.03.2020, 15:39

Pożary wybuchają tam zdecydowanie za często, dlatego sortownia odpadów w Studziankach nie powinna dalej działać - twierdzą radni Wasilkowa.


Właściciel sortowni w podbiałostockich Studziankach chce znów wwozić tam odpady

26.02.2020, 15:29

Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku trafiły nowe dokumenty ws. wznowienia prac sortowni odpadów w Studziankach. Pismo dotyczy nowego pozwolenia.

ZNAJDŹ NAS

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Magda Pietruczak
KULTURA
26.03.2023, 08:31, akt. 12:19

Wiosna Twórców w Supraślu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok