Radio Białystok | Wiadomości | Dariusz Piontkowski: warto inwestować w szkolnictwo branżowe

Dariusz Piontkowski: warto inwestować w szkolnictwo branżowe

autor: Paweł Wądołowski

5.07.2020, 17:32, akt. 17:53

Jak mówił minister edukacji narodowej, wszystko po to, żeby absolwenci takich szkół uczyli się przyszłego zawodu na jak najlepszym sprzęcie.

Fot. Paweł Wądołowski
Fot. Paweł Wądołowski

- Stąd reforma szkolnictwa, zmiana nazwy na "branżowe", tak aby uniknąć nawet złych skojarzeń. Są teraz dużo większe pieniądze, zawody poszukiwane są znacznie lepiej dofinansowane. Tak jak tu, w szkole w Marianowie, gdzie składają się środki z Unii Europejskiej i dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Chcielibyśmy, by te szkoły były również nowoczesne, bo muszą dysponować nowoczesnym zapleczem - mówił Piontkowski.


Na rynku cały czas brakuje fachowców. A po takiej szkole można szybko zacząć pracę i to po dobrym przygotowaniu.


- Szkoła przygotowuje do pracy od razu po zakończeniu nauki. Nie trzeba studiów wyższych. Nie każdy musi studia wyższe kończyć. Dziś na rynku pracy obserwujemy brak wykwalifikowanych pracowników, dlatego powinna być oferta szkolnictwa branżowego i technicznego, tak aby ci, którzy mogą i chcą pójść do pracy od razu po szkole średniej, mogli to zrobić, będąc zarazem dobrze do tej pracy przygotowani - dodał minister edukacji narodowej.


Zespół Szkół w Marianowie kształci uczniów w czterech kierunkach. Są także specjalne zajęcia dla dorosłych, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę i umiejętności, żeby uzyskać tytuł zawodowy.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MEN o propozycji prezydenta zmian w prawie oświatowym: doprecyzowałaby przepisy

4.07.2020, 14:52

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ocenił, że proponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiana w Prawie oświatowym o działalności różnych organizacji w szkołach - tylko za zgodą rodziców - mogłaby doprecyzować istniejące przepisy w tym zakresie, bo chce tego część rodziców.


Dariusz Piontkowski o niszczonych banerach Andrzeja Dudy: róbmy kampanię na argumenty

4.07.2020, 11:40

Róbmy kampanię wyborczą na argumenty zamiast niszczenia materiałów wyborczych - zaapelował w sobotę (04.07) w Białymstoku pełnomocnik regionalny PiS w Podlaskiem, minister edukacji Dariusz Piontkowski. Poinformował, że w regionie są niszczone banery ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.


Dariusz Piontkowski

29.06.2020, 06:49

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

fot. Ryszard Minko
REGION
19.06.2021, 15:59, akt. 16:21

Regaty na Zalewie Siemianówkaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok