Radio Białystok | Gość | Dariusz Piontkowski - szef podlaskiego PiS

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS

29.06.2020, 06:49, akt. 14:21

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy
Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Z Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zwycięstwo Andrzeja Dudy nie było zaskoczeniem, ale czy wynik w granicach 45 procent to dużo, czy mało? Jakie nastroje w Zjednoczonej Prawicy? 

O tym z szefem PiS na Podlasiu Dariuszem Piontkowskim rozmawia Lech Pilarski.Aktualne dane PKW 
Zobacz najnowsze komentarze wyborcze na naszym Twitterze Lech Pilarski: Jak pan ocenia wykonanie tego zadania? Kilkuprocentowa różnica między pierwszym a drugim kandydatem w pierwszej turze wyborów, to duży sukces czy mniejszy? Jak pan to ocenia?


Dariusz Piontkowski: Kilkunastoprocentowa różnica, bo rzeczywiście według najnowszych danych prawie z  90% komisji wynik pana prezydenta Andrzeja Dudy w skali całego kraju to ponad 45%. To tyle, ile dawały najlepsze sondaże przed wyborami. To jest wynik bardzo, bardzo dobry, znacznie lepszy niż wczoraj wieczorem. Widać też wyraźnie, że spada poparcie Rafałowi Trzaskowskiemu, poniżej 30%. U nas, w województwie podlaskim, wynik jest jeszcze lepszy - prezydent Andrzej Duda uzyskał ponad 50% poparcia, Rafał Trzaskowski zaledwie około 20%. Tu różnica jest wręcz można powiedzieć gigantyczna, około 30% różnicy to jest bardzo, bardzo dużo.

Dla nas to wynik bardzo dobry, to dobra prognoza przed drugą turą, ale to także wynik mobilizujący do tego, aby pracować o poparcie w drugiej turze. Pan prezydent już wczoraj mówił, by przekonywać Polaków do głosowania, podobnie i my będziemy robić w województwie podlaskim.


Rzeczywiście te dwa tygodnie, które teraz są przed nami, to spore wyzwanie, zdobycie miliona bądź nawet większej liczby głosów.


Pan prezydent Andrzej Duda zdobył ponad 7 mln głosów, to jest o ponad 2 mln więcej głosów niż 5 lat temu, jego kontrkandydat zdecydowanie mniej. Będziemy oczywiście starali się trafiać do wyborców nieprzekonanych, do wyborców innych kandydatów, ale także do tych, którzy nie głosowali.

Tym razem będzie chyba trochę łatwiej, ponieważ nie będziemy musieli odpowiadać na ataki pozostałych kandydatów. Przypomnę, że w tej pierwszej turze tak naprawdę kampania wyglądała w ten sposób, że niemal wszyscy kandydaci atakowali pana prezydenta Andrzeja Dudę, często bez żadnych podstaw. Trudno było odpowiadać na ataki każdego z kandydatów. Dzisiaj można powiedzieć, że będzie to trochę łatwiejsze zadanie.


Został jeden cel?


Będziemy się odnosili głównie do kontrkandydata, do jego „osiągnięć”, choćby w Warszawie. Przypomnę, że pan Trzaskowski przecież jest prezydentem Warszawy, a tam nie popisał się jako dobry zarządca stolicy, pokazał, że nie potrafi realizować swoich obietnic, przytłaczająca większość z nich nie została zrealizowana bądź nawet nie rozpoczęto ich realizacji. Popełnił dużo błędów, dotąd nie pokazywano tego zbyt szeroko. Myślę, że tym razem nieudolność pana Trzaskowskiego będzie zdecydowanie bardziej widoczna.

Widać też, że ten kandydat tak naprawdę nie ma nic Polakom do zaoferowania poza niechęcią czy wręcz nienawiścią wobec PiS i Andrzeja Dudy. Brakowało praktycznie programu i myślę, że to był jeden z powodów, dla których pan Trzaskowski nie uzyskał takiego wyniku, o jakim marzył. Wczoraj szef jego sztabu w Podlaskiem mówił, że to wspaniale, że jego kandydat przekroczył ponad 30%, dziś wyraźnie widać, że ten wynik jest dużo,  dużo słabszy, a w całym województwie podlaskim to jest zaledwie 20% - to jest naprawdę bardzo słaby wynik jak na kandydata, który  chciałby rządzić całą Polską.


Ale problemem jest pozyskanie szczególnie młodego elektoratu, który ma takie, a nie inne wybory, przede wszystkim Konfederacja, Trzaskowski, Hołownia…


Trzeba pamiętać o tym, że młodzi ludzie często w polityce dopiero zaczynają szukać swoich partii, swoich ugrupowań - to jest dosyć mało stabilny elektorat, radykalny, który chciałby, aby Polska zmieniała się według ich pomysłów, często daleko odbiegających od centrum. Wspomniał pan chociażby o panu Bosaku, to przecież dosyć radykalny kandydat i to być może część młodych wyborców do niego pociąga. Podobnie z Szymonem Hołownią, to pewnego rodzaju nowość w polskiej polityce, a młodzi ludzie dosyć często poszukują czegoś nowego, wydaje im się to bardziej atrakcyjne.

Teraz gdy będą mieli tylko dwóch kandydatów, sądzę, że wybór będzie dosyć prosty, pan Andrzej Duda pokazał już w jaki sposób sprawował swój mandat, był skuteczny, także młodzi Polacy, którzy zyskali w trakcie jego kadencji, przypomnę choćby o zerowym picie dla tych najmłodszych Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie i wiele, wiele innych działań.


A tutaj trzeba będzie wysunąć ewentualnie kolejne propozycje, aby ten elektorat w odpowiedni sposób przypłynął.  Pytanie co do przebiegu kampanii, przed drugą turą: z jednej strony negatywne działania, szukanie błędów kontrkandydata czy raczej działanie koncyliacyjne, poszukiwanie propozycjami, które skupiałyby elektorat, a nie dzieliły go.


Pan Andrzej Duda prowadzi przede wszystkim kampanię pozytywną. Jako prezydent Polski nie tylko może pokazać to co już zrobił, udowodnił, że jest skutecznym, wiarygodnym politykiem, ale także przedstawił całościowo swój program wyborczy. Myślę, że będzie to kontynuował i ta kampania pozytywna będzie głównym rysem jego dalszej części kampanii.


Ale już teraz pokazywana jest cała lista błędów kontrkandydata, podejrzewam, że będą poszukiwane kolejne i ta lista zostanie rozszerzona.


To jest oczywiste. Tak jak mówiłem, gdy było ponad 10 kandydatów, trudno było o każdym z nich pokazywać szeroko kim jest. Dziś, gdy tylko dwóch ubiega się o fotel prezydencki znacznie łatwiej pokazać dotychczasowe błędy, dokonania, czy po prostu kim jest kontrkandydat.

Dotąd Rafał Trzaskowski korzystał trochę z takiego efektu świeżości. Przypomnę, że był jednym z dwóch kandydatów, którzy dopiero w dogrywce, że tak powiem kampanii prezydenckiej, znaleźli się na liście kandydatów, zastąpił jak to wcześniej Platforma Obywatelska określała „jedynego, prawdziwego kandydata na prezydenta”, czyli panią Kidawę-Błońską. Kandydata, który okazał się katastrofą z punktu widzenia Platformy Obywatelskiej, udało im się podmienić na dublera, używając języka Platformy Obywatelskiej, bo oni często tego typu określeń używają. Okazuje się że dubler wcale nie jest lepszy od ich pierwotnego kandydata, ma także dużo mankamentów, jest nieskutecznym politykiem. Jest politykiem, który nie dotrzymuje obietnic i będziemy o tym oczywiście także mówić. Nie wszyscy co prawda Polacy mieszkają w Warszawie, ale przecież ta nieudolność związana chociażby z oczyszczalnią ścieków, wydawaniem absurdalnych pieniędzy na takie rzeczy jak strefa relaksu za milion złotych, z której nikt nie korzystał w samym centrum Warszawy, gdzie jest gigantycznie dużo spalin, czy obniżenie stypendium dla uczniów i to jeszcze zanim rozpoczął się  koronawirus – to są rzeczy, które pokazują, że to jest kandydat, który nie za bardzo wie co jest najważniejsze w zarządzaniu stolicą, nie będzie wiedział także co jest dobre w zarządzaniu państwem.

Przypomnę zresztą, że kandydat Koalicji Obywatelskiej to czynny polityk Platformy Obywatelskiej, a nie niezależny kandydat, bo tak próbuje się przedstawiać. To kandydat, który gdyby tak naprawdę wygrał, to doprowadziłby do wojny na górze, niepokoju przez kolejne kilka lat. Politycy Platformy Obywatelskiej pokazali już jak podchodzą do polityki, gdy mają większość, mam tu na myśli Senat, który jest w tej chwili głównym polem konfliktu. Nawet sytuacja, kiedy pojawiają się ustawy bardzo korzystne dla Polaków czy związane ze zwalczaniem koronawirusa bądź kłopotów gospodarczych… Myślę, że większość Polaków nie chciałaby kolejnego dużego konfliktu przez kolejne lata i dlatego nie zdecydują się poprzeć kandydata KO,  który dodatkowo nie sprawdził się jako prezydent Warszawy.


Kończąc pana przewidywania - w drugiej turze jaki będzie wynik?


Liczę oczywiście na wygraną pana prezydenta Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami, który w kontakcie z nimi w dużej mierze kształtuje swój program polityczny. Jego kadencja zapewni dalszy rozwój naszego kraju, będzie korzystna dla większości Polaków.

 

| red: sk
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.


Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.


Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.

fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.


Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.


Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.

Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.


insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.

profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.


foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".


Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.


Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok