Radio Białystok | Wiadomości | Do USK zgłasza się wielu pacjentów z chorobami odkleszczowymi - są odsyłani do innych placówek

Do USK zgłasza się wielu pacjentów z chorobami odkleszczowymi - są odsyłani do innych placówek

autor: Renata Reda

26.07.2020, 06:58, akt. 12:44

Sezon na kleszcze w pełni - w naszym regionie u coraz większej liczby osób lekarze stwierdzają choroby przenoszone przez kleszcze.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Do USK zgłasza się wielu pacjentów z chorobami odkleszczowymi - są odsyłani do innych placówek - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Tylko od początku maja do połowy lipca sanepid odnotował w Podlaskiem już 225 zachorowań na boreliozę i ponad 30 kleszczowego zapalenia mózgu. Tymczasem dorośli chorzy z Białegostoku i okolic, wymagający leczenia szpitalnego, pomocy muszą szukać poza stolicą województwa.


Osoby, u których stwierdzono choroby zakaźne (inne niż COVID-19) w Białymstoku przyjmie tylko dziecięcy szpital kliniczny. Dorośli kierowani są do oddziałów zakaźnych placówek w Augustowie, Grajewie, Bielsku Podlaskim, Hajnówce oraz w szpitalach wojewódzkich w Suwałkach i w Łomży.


Obie kliniki zakaźne Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy Żurawiej na Dojlidach przyjmują tylko chorych z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.


Rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk przyznaje, że zgłasza się bardzo dużo pacjentów z chorobami odkleszczowymi, których trzeba odesłać do innych placówek. Niektórych z kolei przejmują inne białostockie kliniki.


Mieliśmy przypadek pacjenta z Warszawy, który uciekł przed koronawirusem. Przyjechał na Podlasie, wybrał się do lasu i został pogryziony przez kleszcza. Ma kleszczowe zapalenie mózgu. Trafił do kliniki neurologii, która również takimi przypadkami się zajmuje jeśli chodzi o choroby neurologiczne, ale na pewno potrzebne jest jakieś rozwiązanie odgórne, systemowe - żeby klinika mogła pomagać również pacjentom z tymi problemami zdrowotnymi.

 - dodaje Katarzyna Malinowska-Olczyk


Małgorzata Jopich z Podlaskiego NFZ mówi, że cały czas trwają rozmowy, by przynajmniej jedna z białostockich klinik zakaźnych powróciła do działalności sprzed epidemii.


Na bieżąco analizujemy sytuację związaną z dostępnością do świadczeń. Podlaski NFZ i Uniwersytecki Szpital Kliniczny prowadzą rozmowy, które mają doprowadzić do zmiany sposobu organizacji świadczeń - tak, aby do klinik zakaźnych USK mieli dostęp pacjenci nie tylko chorzy na Covid-19.

- dodaje Małgorzata Jopich


Według danych NFZ w maju i czerwcu na  oddziałach zakaźnych poza Białymstokiem leczyło się trzech pacjentów z Białegostoku i powiatu białostockiego.

| red: maj, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


19 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Podlaskiem, w tym w UDSK

28.06.2020, 10:39

O 19 nowych zakażeniach koronawirusem w województwie podlaskim poinformowały w niedzielę (28.06) służby wojewody.


NFZ zaczął wypłacać dodatki dla pracowników medycznych walczących z epidemią

16.06.2020, 17:09

To rekompensata za rezygnację z kilku źródeł dochodu i pracę tylko w jednej placówce wskazanej przez wojewodę jako miejsce do walki z COVID-19.  

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok