Radio Białystok | Wiadomości | Kilka tysięcy osób w Podlaskiem skorzysta z ministerialnego wsparcia opieki zastępczej

Kilka tysięcy osób w Podlaskiem skorzysta z ministerialnego wsparcia opieki zastępczej

autor: Marcin Gliński

24.07.2020, 15:43, akt. 16:49

Blisko 3 tys. osób w Podlaskiem, w tym młodzież i ich opiekunowie, skorzysta z pieniędzy z ministerialnego programu wsparcia dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski podpisał w piątek (24.07) umowy w tej sprawie z samorządowcami.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

Pieniądze z innego programu trafią również do Domów Pomocy Społecznej w regionie. Jak mówią przedstawiciele podlaskich samorządów, przyznane kwoty będą przeznaczone m.in. na zakup sprzętu do nauki dla dzieci i utrzymanie DPS-ów w czasie pandemii:


- To wsparcie bardzo duże i cieszymy się, że jest, bo jest rzeczywiście potrzebne. Wsparcie, które trafi do pieczy zastępczej, do dzieci, które są w instytucjonalnej i poza instytucjonalnej opiece, jeżeli mówimy o Suwałkach, to jest to kwota ponad 550 tys. zł. To bardzo duża kwota. Fundusze te będą przeznaczone m.in. na zakup komputerów i innego sprzętu - mówi wiceprezydent Suwałk Ewa Sidorek.


Z ministerialnego programu dotyczącego wsparcia opieki zastępczej województwo podlaskie otrzymało ponad 3,5 mln zł. Na wsparcie DPS-ów w regonie przeznaczono prawie 900 tys. zł.


- Realizujemy taki program ministerialny. To jest program wspierania pieczy zastępczej, czyli tych osób, które przebywają, chociażby w domach dziecka. Takich osób na terenie województwa jest ponad 1700. Chcemy te dzieci wyposażyć w sprzęt komputerowy. Również z budżetu państwa zostały uwolnione kolejne środki, które mają dostrzec do domów pomocy społecznej. W okresie epidemii trzeba szczególnie chronić te osoby, które tam przebywają - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


W województwie podlaskim pieczą zastępczą objętych jest 1754 dzieci, z czego w instytucjonalnej pieczy zastępczej (placówki opiekuńczo-wychowawcze) przebywa 354 dzieci, w rodzinnej pieczy zastępczej (rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze) przebywa łącznie 1400 dzieci

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekspert: we wrześniu służbie zdrowia może grozić paraliż

21.07.2020, 09:37

Jeżeli na nowo nie opracujemy procedur działania, to we wrześniu służbie zdrowia może grozić paraliż spowodowany wystąpieniem drugiej fali epidemii koronawirusa – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.


Minister rodziny: dzieci w pieczy zastępczej otrzymają 130 mln zł, m.in. na komputery

20.07.2020, 12:57

Do placówek i rodzin sprawujących pieczę zastępczą nad dziećmi w całym kraju trafi 130 mln zł, z tego 14 mln zł rozdysponowanych będzie na Mazowszu. Środki mają być przeznaczone m.in. na zakup komputerów i oprogramowania – poinformowała w poniedziałek podczas briefingu minister rodziny Marlena Maląg.


Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym

17.07.2020, 14:47

Bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne - przewiduje podpisana przez prezydenta ustawa o Polskim Bonie Turystycznym, podało w piątek (17.07) MR. Bon nie będzie miał formy gotówkowej, ale zapłacić nim będzie można usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.


Dodatkowe środki na wynagrodzenia dla pracowników DPS-ów

4.07.2020, 10:06

Ponad 326 milionów złotych trafi wkrótce do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej na wsparcie domów pomocy społecznej - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.


Przebadano na koronawirusa połowę pracowników podlaskich DPS-ów - są zdrowi

26.05.2020, 12:28

Przebadani dotychczas na koronawirusa w Podlaskiem pracownicy domów pomocy społecznej są zdrowi, przeprowadzone testy u 1,2 tys. osób z 38 placówek dały wyniki negatywne – poinformował we wtorek (26.05) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok