Radio Białystok | Wiadomości | Mniejsze zainteresowanie kartą EKUZ w Podlaskiem

Mniejsze zainteresowanie kartą EKUZ w Podlaskiem

autor: Renata Reda

29.07.2020, 14:30, akt. 16:39

Mniej osób niż w ubiegłym roku wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Fot. M. Kalicka
Fot. M. Kalicka

Izabella Bołtruczuk z Podlaskiego Oddziału NFZ wiąże to nie tylko z dłuższym terminem ważności dokumentu, ale przede wszystkim z epidemią koronawirusa.


W tym sezonie letnim w podlaskim NFZ nie ustawia się kolejka po karty EKUZ – tak jak było to w latach ubiegłych. Po pierwsze dlatego, że wakacje w czasie epidemii spędzamy najchętniej w Polsce, a po drugie dlatego, że od roku karty EKUZ mają dłużą – bo aż trzyletnią ważność. Teraz w końcówce lipca wydajemy w podlaskim NFZ około 200 kart EKUZ dziennie, znacznie więcej niż w czerwcu. Ale w porównaniu z lipcem ubiegłego roku zainteresowanych jest dwa i pół razy mniej

- mówi Izabella Bołtruczuk. 


Dodaje, że gdy osobiście zgłosimy się do NFZ po kartę EKUZ dla siebie i rodziny, to dostaniemy ją w ciągu kilku minut. W innych przypadkach na dokument poczekamy do 5 dni.

Zachęcam do składania wniosków przez internet. Od dwóch tygodni wniosek o kartę EKUZ można wysłać przez swoje IKP – bez wychodzenia z domu – szybko i sprawnie. Również można to zrobić przez platformę ePUAP, mailem lub  tradycyjną pocztą na adres podlaskiego NFZ

- mówi Izabella Bołtruczuk.


W tym sezonie letnim co piąty klient podlaskiego NFZ kartę EKUZ wyrabiał korespondencyjnie. Osoby, które planują urlop za granicą, powinny obowiązkowo wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Niebiesko-biała karta EKUZ – potwierdzi to, że jesteśmy ubezpieczeni w trakcie naszych podróży do krajów Unii Europejskiej oraz do Islandii, Szwajcarii, Norwegii i Lichtensteinu. Po okazaniu ważnej karty EKUZ będziemy leczeni na takich samych zasadach, na jakich są leczeni obywatele danego kraju. Co bardzo ważne - Karta EKUZ uprawnia również do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w przypadku zakażenia COVID19

-  przypomina Izabella Bołtruczuk.


Wydanie karty EKUZ jest darmowe. Dokument jest ważny 3 lata, ale w przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz emerytów - przez pięć lat.

| red: mag, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


NFZ przypomina - wyrób EKUZ przed wyjazdem na zagraniczne wakacje

11.07.2020, 18:44

Osoby, które planują urlop za granicą, powinny wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. W czasie pandemii koronawirusa jest to szczególnie ważne, bo z taką kartą można uzyskać pomoc w publicznych placówkach służby zdrowia za granicą na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju.


NFZ zachęca, by wyrabiać karty EKUZ

12.06.2019, 13:44

To dowód naszego ubezpieczenia, który jest niezbędny w przypadku nagłego zachorowania za granicą.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok