Radio Białystok | Wiadomości | Pielgrzymka inna niż zwykle. Zamiast pieszo, będzie "pielgrzymowanie duchowe"

Pielgrzymka inna niż zwykle. Zamiast pieszo, będzie "pielgrzymowanie duchowe"

autor: Olga Gordiejew

30.07.2020, 13:56, akt. 14:14

Pielgrzymi Archidiecezji Białostockiej zwykle w przedostatni dzień lipca wyruszali pieszo na Jasną Górę. W tym roku jednak - z powodu epidemii - pielgrzymki w zwykłej formie nie będzie.

Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2019, fot. Joanna Szubzda
Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę 2019, fot. Joanna Szubzda

Pielgrzymi nie rezygnują całkowicie z pielgrzymowania, zamieniając trud pieszej wędrówki, na "pielgrzymowanie duchowe". Niektórzy też planują dotrzeć do sanktuariów maryjnych autami przynajmniej na jeden dzień.


- Tradycyjną Białostocką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę zastępuje pielgrzymowanie duchowe. Do tej formy może dołączyć się każdy poprzez modlitwę - przekonuje kierownik pielgrzymki, ks. Marcin Kuczyński.


Aby jednak podtrzymać tradycję pielgrzymowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi, organizowany jest wyjazd autokarowy do Częstochowy (na Przeprośną Górkę) w dniu 12 sierpnia, skąd pielgrzymi przejdą pieszo na Jasną Górę ok.10 km.

Wejście pielgrzymów do sanktuarium przewidziane jest na 16:00. Po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu, jak co roku, o 20:00, mszy św. zakończonej Apelem Jasnogórskim, będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda.

Zapisy prowadzone są do 30 lipca pocztą elektroniczną lub telefonicznie. Informacje szczegółowe są na stronie internetowej Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

W innej formule niż zazwyczaj odbędzie się, też w tym roku, Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka Białystok-Grodno-Wilno. Przez 3 dni, na terenie Litwy, do Ostrej Bramy będzie pielgrzymować tylko obsługa pielgrzymki (ok. 20 osób).


- Pątnicy wyruszą 22 sierpnia z Ejszyszek. Do stóp Matki Bożej Ostrobramskiej dotrą 24 sierpnia, gdzie przywita ich abp Tadeusz Wojda - mówi kierownik ekumenicznej pielgrzymki ks. kierownik Łukasz Żuk.


Również 24 sierpnia z Białegostoku do Wilna wyruszy autokar, który zabierze chętnych pielgrzymów na mszę św., która co roku jest tam odprawiana o 16:00. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się tylko drogą mailową do soboty (1.08).

Do tego pielgrzymowania też można włączyć się poprzez modlitwę. Na stronie internetowej Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna znajdziemy formularz zgłoszeniowy duchowego pielgrzyma. Tam też będą zamieszczane konferencje, propozycje modlitwy i zdjęcia z odwiedzanych miejsc.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


30. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna w formie duchowej

13.07.2020, 14:37

30. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna odbędzie się w tym roku pod hasłem "Dziękujemy za wolność". Ze względu na zagrożenie epidemiczne, w tym roku odbędzie się w formie duchowej. Zainauguruje ją 15 lipca msza św. w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach.


Papież nie ma w planach na ten rok żadnej zagranicznej podróży

18.06.2020, 22:21

Papież Franciszek nie ma w planach na ten rok żadnej podróży zagranicznej - potwierdził w czwartek Watykan. Oficjalnie została tylko zapowiedziana na maj, a następnie odwołana pielgrzymka na Maltę, natomiast kilka innych było rozważanych i planowanych.


Około 100 osób wyruszyło z łomżyńskiej parafii Bożego Ciała w pieszą pielgrzymkę do Ostrożnego

6.06.2020, 09:35

To miejsce kultu religijnego i chociaż Kościół nie uznał oficjalnie objawień, które miała jedna z mieszkanek w latach 80. i 90., to jest tam kaplica, w której m.in. odprawiane są msze.


29. rocznica wizyty Jana Pawła II w Białymstoku

5.06.2020, 08:27

Jan Paweł II odwiedził Białystok 5 czerwca 1991 r. Papież odprawił mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany, beatyfikując wówczas zakonnicę Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny. Według szacunków w nabożeństwie uczestniczyło ok 300-tu tys. osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiuźródło: stock.adobe.com
MÓWI SIĘ
7.08.2020, 16:57, akt. 17:07

Wysokie ceny warzyw i owoców

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok