Radio Białystok | Wiadomości | 30. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna w formie duchowej

30. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna w formie duchowej

13.07.2020, 14:37, akt. 14:39

30. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna odbędzie się w tym roku pod hasłem "Dziękujemy za wolność". Ze względu na zagrożenie epidemiczne, w tym roku odbędzie się w formie duchowej. Zainauguruje ją 15 lipca msza św. w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach.

fot. Areta Topornicka
fot. Areta Topornicka

Liturgii będzie przewodniczył bp Adrian Galbas (SAC).

Z powodu epidemii i związanych z nią ograniczeń sanitarnych "w pielgrzymce do Wilna pójdą w tym roku jedynie księża, przedstawiciele obsługi pielgrzymki oraz przewodnicy grup białej, czerwonej, zielonej, niebieskiej, żółtej, złotej i pomarańczowej oraz ekipa medialna" – podali organizatorzy pielgrzymki księża salezjanie.

Specjalną deklarację "pielgrzyma duchowego" otrzymają osoby, które zgłoszą się na adres suwalki-wilno@salezjanie.pl. Tą drogą można także przesyłać intencje, które zaniosą do Matki Bożej Ostrobramskiej tegoroczni pątnicy.

Zapowiedziano również, że "każdy z pielgrzymów otrzyma materiały formacyjne w postaci książki z konferencjami oraz okolicznościowy znaczek z tegorocznej jubileuszowej pielgrzymki".

Poinformowano, że każdego dnia rekolekcji – msza św., różaniec, Koronka do Bożego miłosierdzia oraz Apel Jasnogórski będą transmitowane za pośrednictwem mediów.

"Zapraszamy do udziału we mszy św. sprawowanej w intencjach wszystkich tegorocznych pielgrzymów duchowych 24 lipca, w godzinach południowych, w Ostrej Bramie w Wilnie" – zachęcają organizatorzy pielgrzymki.

"Eucharystia dla pątników w Ostrej Bramie w Wilnie zaplanowana jest na 24 lipca o godz. 10.30 (11.30 czasu litewskiego)" – podał ks. Tomasz Pełszyk.

Pielgrzymka składa się z siedmiu grup, z których dwie prowadzą księża pallotyni. "Grupa misyjna ma kolor zielony. Kładzie ona nacisk na aspekt religijny i patriotyczny. Wynika to z faktu, że pątnicy przemierzają teren, który kiedyś należał do Rzeczypospolitej Obojga Narodów" – czytamy na stronie społecznościowej Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Podkreślono tam, że pielgrzymki "doświadczają wielkiej życzliwości od rodaków mieszkających na Wileńszczyźnie".

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Miała być dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i upadek reżimów komunistycznych w tej części świata. Organizacją pielgrzymki od początku zajęli się salezjanie inspektorii warszawskiej. Od 11 lat głównym przewodnikiem jest ks. Tomasz Pełszyk (SDB).

Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej jest w Polsce drugim po częstochowskim – najbardziej znanym i ceniony wizerunek Maryi. Umieszczony jest w kaplicy w części muru obronnego wzniesionego na początku XVI w. Określenie: Ostra pochodzi od nazwy części południowego przedmieścia, zwanego Ostrym Końcem

Kult Matki Ostrobramskiej rozwijał się od stuleci nie tylko wśród Polaków, ale także Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców. (PAP)


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pielgrzymi zjeżdżają do uroczyska "Piatieńka" w prawosławnej parafii w Topolanach

26.06.2020, 07:02

To święte miejsce przyciąga wielu wiernych. Pielgrzymi z całego Podlasia przyjeżdżają do uroczyska "Piatieńka", należącego do parafii Przemienienia Pańskiego w Topolanach.


Papież nie ma w planach na ten rok żadnej zagranicznej podróży

18.06.2020, 22:21

Papież Franciszek nie ma w planach na ten rok żadnej podróży zagranicznej - potwierdził w czwartek Watykan. Oficjalnie została tylko zapowiedziana na maj, a następnie odwołana pielgrzymka na Maltę, natomiast kilka innych było rozważanych i planowanych.


Około 100 osób wyruszyło z łomżyńskiej parafii Bożego Ciała w pieszą pielgrzymkę do Ostrożnego

6.06.2020, 09:35

To miejsce kultu religijnego i chociaż Kościół nie uznał oficjalnie objawień, które miała jedna z mieszkanek w latach 80. i 90., to jest tam kaplica, w której m.in. odprawiane są msze.


Spotkanie prawosławnej młodzieży na Grabarce - w formie internetowych transmisji [wideo]

23.05.2020, 13:55

W formie internetowych transmisji odbywa się tegoroczna paschalna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na św. Górę Grabarkę. Powodem rezygnacji z jej tradycyjnej formy jest pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia m.in. w organizacji zgromadzeń.


Nietypowo będzie wyglądała tegoroczna pielgrzymka z Łomży do Częstochowy

20.05.2020, 19:07

W tym roku także będzie piesza pielgrzymka z Łomży do Częstochowy. Tym razem jednak tylko symbolicznie.


Wirtualna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na Grabarkę

23.05.2020, 08:00

Wirtualny charakter będzie miała tegoroczna paschalna pielgrzymka młodzieży prawosławnej na św. Górę Grabarkę - zdecydowali organizatorzy. W związku z pandemią koronawirusa spotkanie kilkuset osób zastąpią transmisje online z wydarzeń, które tradycyjnie są częścią tej pielgrzymki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok