Radio Białystok | Wiadomości | Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania - Kurban Bajram

Polscy muzułmanie obchodzą Święto Ofiarowania - Kurban Bajram

31.07.2020, 14:09, akt. 14:12

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w piątek (31.07) obchody Święta Ofiarowania - Kurban Bajram. Ze względu na pandemię koronawirusa, obchody mają ograniczony charakter. W Podlaskiem modlitwy odbyły się w zabytkowym meczecie w Bohonikach, część osób modliła się na zewnątrz meczetu.

Fotolia.com
Fotolia.com

W województwie podlaskim żyją największe skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego.

Przewodniczący największej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu - Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP - mufti Tomasz Miśkiewicz poinformował, że gminy wyznaniowe same decydowały o organizacji obchodów święta. Podał, że nie było wspólnych modlitw np. w Białymstoku. Związek zachęcał wiernych do indywidualnych modlitw czy indywidualnego składania ofiar ze zwierząt (kopytnych) poza miejscami kultu. Składanie ofiar jest jednym z elementów święta. Mufti wziął udział w modlitwach w Warszawie.

Kurban Bajram to jedna z dwóch głównych muzułmańskich uroczystości religijnych - czas nie tylko modlitw, lecz także spotkań w gronie najbliższych. Święto potrwa cztery dni.

Po raz kolejny świętujemy Kurban Bajram – Eid al-Adha – czas pamięci o wielkiej próbie, której Bóg poddał Ibrahima, a wraz z nim jego syna Ismaila i całą rodzinę. Dzisiaj, jest ono wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich: tych, którzy wierzą i czynią dobro. Święto, to nie tylko czas radości w gronie rodzinnym, ale pełne skupienie się na modlitwie, kierowanie działania w stronę Najwyższego, złożenie ofiar i dzielenie się z potrzebującymi

- napisał mufti w życzeniach skierowanych do wiernych z okazji święta.

Liderzy Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP szacują, że do związku należy ok. 5 tys. osób, w większości polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając cudzoziemców, m.in. studentów, dyplomatów, przedsiębiorców i uchodźców, szacuje się na od 25 do 30 tys. osób.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Kruszynianach może powstać park krajobrazowy lub kulturowy

15.07.2020, 14:35

Park krajobrazowy albo park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja ze spotkania wiceminister kultury z lokalnymi samorządowcami, którzy w Białymstoku rozmawiali o konieczności zwiększenia ochrony Kruszynian.


Muzułmański Związek Religijny w RP uruchomił portal, który ma m.in. edukować o islamie

31.05.2020, 15:07

Muzułmański Związek Religijny w RP uruchomił stronę internetową muzulmanie.pl, która ma być źródłem informacji nie tylko o samych praktykach religijnych, ale również o takich aspektach życia wiernych, jak medycyna czy ekologia.


Ramadan Bajram - wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu

24.05.2020, 14:08

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę (24.05) obchody trzydniowego Ramadan Bajram (Eid al-Fitr) - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok