Radio Białystok | Wiadomości | Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaczyna sezon artystyczny wcześniej

Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaczyna sezon artystyczny wcześniej

1.08.2020, 15:29, akt. 16:02

Nie jak zwykle we wrześniu, ale jeszcze w sierpniu Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wraca ze swoimi spektaklami na deski teatru. W dwa ostatnie weekendy sierpnia będzie można obejrzeć spektakle z repertuaru, a na wrzesień planowana jest pierwsza premiera.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

"Chodź do teatru! - wracamy wcześniej" - to hasło, którym teatr zachęca do skorzystania ze swojej artystycznej oferty już w sierpniu.

W minionym sezonie artystycznym z powodu koronawirusa, od połowy marca teatr musiał zawiesić granie spektakli dla widzów. Gdy na powrót otwarto instytucje kultury, zagrano spektakl "Wszystko w rodzinie", by spotkać się z widzami i zakończyć sezon.

Długa rozłąka z widzami sprawiła, że w tym roku, postanowiliśmy wrócić wcześniej i jeszcze w trakcie okresu wakacyjnego zaproponować mieszkańcom naszego miasta, regionu, a także turystom możliwość obejrzenia spektakli. Mamy nadzieję, że będzie to doskonała okazja do spędzenia wolnego weekendowego popołudnia 

– powiedziała zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku Martyna Zaniewska.

Powiedziała, że na początek sezonu teatr zaprasza na "znane i lubiane przedstawienia".

W weekend 22 i 23 sierpnia będzie można obejrzeć przedstawienie o zabawnych perypetiach grupy bezrobotnych mężczyzn, które jak informuje teatr - cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów. Tydzień później na deski teatru wróci farsa Ray’a Cooney’a - "Mayday" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

W związku z pandemią koronawirusa w teatrze obowiązują obostrzenia sanitarne, trzeba dezynfekować ręce, a także zasłaniać usta i nos. Ograniczona jest też liczba miejsc na widowni.

Pierwszą premierę w sezonie artystycznym 2019/2020 teatr planuje na 12 września. Jak poinformowała Zaniewska, będzie to "Pensjonat Pana Bielańskiego" w reżyserii Marka Gierszała.

"Pensjonat" - jak podaje teatr - to komedia autorstwa Herberta Kaluzy i Marka Gierszała, która powstała na podstawie sztuki "Pension Schöller" Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby'ego. Akcja przedstawienia rozgrywa się w Krakowie w czasach zaboru austriackiego. Główny bohater, Maurycy Stolnik – ziemianin z pobliskich Biadolin Szlacheckich, odwiedza krakowską metropolię. Zainspirowany notatką w gazecie, pragnie spędzić choćby jeden wieczór w krakowskim domu wariatów, a wszystko to, aby zaimponować znajomym.

źródło: PAP | red: lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

1.08.2020, 15:05

Hasło 3. odsłony Festiwalu Teatralnego "LasFest" w Siedlisku Kultury Solniki 44 brzmi: "Mamy Wilka". Festiwal, którego organizatorami są członkowie Grupy Coincidentia, będzie trwał od 11 do 15 sierpnia.


Na Podlasiu rozpoczął się festiwal teatralny "Wertep"

25.07.2020, 14:00

Spektakle i widowiska teatrów z różnych części Europy, a także koncerty i inne działania złożą się na rozpoczęty w piątek (24.07) 12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Impreza rozpoczęła się w Starym Dworze, w kolejne dni będzie "wędrować" do innych miejscowości.


Po raz pierwszy od wielu tygodni widzowie mogli obejrzeć spektakl w białostockim Teatrze Dramatycznym [zdjęcia]

14.06.2020, 07:24

Z tęsknoty za sztuką, z miłości do teatru i potrzeby obcowania z kulturą na żywo. Kilkudziesięciu widzów z całego regionu odwiedziło w sobotę (13.06) Teatr Dramatyczny w Białymstoku.


Teatry w końcu mogą zaprosić publiczność - obowiązuje reżim sanitarny

7.06.2020, 09:15

Puste garderoby, fotele widzów, sceny. Tak było przez prawie trzy miesiące. Teraz teatry w końcu mogą zaprosić publiczność, ale w nowym reżimie sanitarnym. Między innymi z maseczkami i limitem dostępnych miejsc na widowni.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Tomasz Kuc, źródło: Facebook
BIAŁYSTOK
22.11.2020, 16:19, akt. 23.11.2020, 10:43

Nie żyje białostocki dziennikarz Tomasz Kuc
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok