Radio Białystok | Wiadomości | Finał akcji wspierającej kobiety po chemioterapii "Podziel się kobiecością" [zdjęcia]

Finał akcji wspierającej kobiety po chemioterapii "Podziel się kobiecością" [zdjęcia]

4.08.2020, 15:12, akt. 10.08.2020, 11:32

Kolorowe chusty z różnych materiałów, uszyte z myślą o kobietach w trakcie i po chemoterapii – to główny cel akcji "Podziel się kobiecością", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Eurydyki w Białymstoku. Akcja ma wesprzeć kobiety, które z powodu leczenia utraciły włosy.

Finał akcji "Podziel się kobiecością", fot. Sylwia Krassowska
Finał akcji "Podziel się kobiecością", fot. Sylwia Krassowska

We wtorek (4.08) przed Uniwersyteckim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zainteresowane panie mogły przyjść, wybrać sobie nakrycie głowy, ale też zrobić makijaż i wziąć udział w sesji zdjęciowej.

Akcja "Podziel się kobiecością" rozpoczęła się na początku roku. Wtedy też zbierano ozdobne materiały, chusty i szale, z których miały powstać nakrycia głowy. Zakładano, że uszyte chusty będą rozdawane z okazji Dnia Kobiet, jednak z powodu koronawirusa spotkanie podsumowujące było możliwe dopiero teraz.

"Udało nam się w tej akcji zebrać bardzo dużo materiałów" – powiedziała Barbara Idźkowska ze Stowarzyszenia Eurydyki, które skupia pacjentki dotknięte rakiem jajnika. Dodała, że onkochusty są uszyte według własnych projektów, a zajęła się tym miejscowa pracownia krawiecka.

Idźkowska mówiła, że akcja ma duże znaczenie dla pacjentek. "Utrata włosów, to utrata poczucia kobiecości" – powiedziała i dodała, że sama sześć lat temu musiała się zmierzyć z nowotworem i wie, jak trudne jest to doświadczenie.

Na spotkanie przyszła Katarzyna Masłowiecka, która wybrała sobie różową wzorzystą chustę, zrobiła też makijaż. Powiedziała dziennikarzom, że akcja jest dla niej czymś wyjątkowym. Dodała, że w ubiegłym roku sama przeszła chemioterapię i wie, co to znaczy.

"Wiem, że dla kobiety łysa głowa to nie jest piękny widok, to nie jest fajne, a coś takiego jak tu się wydarza, czyli moc chust, które możemy sobie wybierać" – mówiła. Dodała, że emocjonalnie jest bardzo związana z tym oddziałem, na którym się leczyła, a duże wsparcie dostaje od Stowarzyszenia Eurydyki, z którego członkiniami się spotyka.

Obecny na spotkaniu p.o. dyrektor szpitala USK w Białymstoku Jan Kochanowicz powiedział, że szpital bardzo wspiera takie nieformalne akcje.

"Kluczowym z punktu widzenia szpitala jest właśnie współpraca z pacjentkami, które zostały wyleczone. To, że panie po leczeniu, po wyleczeniu chcą dalej być z nami, chcą przychodzić i pomagać następnym pacjentkom, jest wyjątkowe, ponieważ one świadczą o jakości pracy zespołu lekarskiego, pielęgniarskiego w naszym szpitalu" – powiedział.

źródło: PAP | red: mak, ary


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Choroszczy zebrali już blisko tonę nakrętek dla chorej na białaczkę 7-latki

3.08.2020, 11:24

W nieco ponad trzy miesiące mieszkańcy Choroszczy zebrali prawie tonę nakrętek. W ten sposób chcą wesprzeć chorą na białaczkę 7-letnią Marysię.


Powstaje "Oaza Radości" - plac zabaw dla małych pacjentów UDSK w Białymstoku

14.07.2020, 15:30

To miejsce ma wspierać leczenie najmłodszych pacjentów białostockiej kliniki onkologii. Specjalnie dla nich powstaje plac zabaw przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Przedstawiciele szpitala i Fundacji "Pomóż Im" symbolicznie wbili "pierwszą łopatę" pod budowę tak zwanej "Oazy Radości".


Białostockie Centrum Onkologii rozpoczyna kolejne konsultacje telefoniczne - będzie można skorzystać z porady radiologa

15.06.2020, 14:09

Białostockie Centrum Onkologii rozpoczyna kolejne konsultacje telefoniczne dla osób, które w czasie epidemii boją się udać do przychodni lub mają ograniczony kontakt z lekarzem specjalistą.


Amazonki organizują warsztaty on-line dla chorych kobiet

19.05.2020, 14:42

Jak poradzić sobie ze stresem i emocjami czy wzmacniać organizm podczas choroby? Z bezpłatnych porad i wsparcia mogą skorzystać kobiety chorujące na raka piersi, a także ich bliscy. To inicjatywa Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.


Stowarzyszenie Eurydyki zbiera chustki i apaszki dla kobiet w trakcie chemioterapii

16.01.2020, 16:28

Przewiewne, wykonane z dobrych materiałów, kolorowe chustki, apaszki i szale zbiera do 30 stycznia w Białymstoku Stowarzyszenie Eurydyki, by uszyć z nich nakrycia głowy dla pań, które są w trakcie chemioterapii.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Wycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok