Radio Białystok | Wiadomości | Koncertowa wersja "Verbum nobile" Moniuszki w OiFP [zdjęcia]

Koncertowa wersja "Verbum nobile" Moniuszki w OiFP [zdjęcia]

11.08.2020, 18:37, akt. 19:08

Koncertową wersję jednoaktowej opery "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP) w Białymstoku. Koncert odbędzie się 5 września w amfiteatrze, w planach jest też wystawienie całej opery.

Koncertowa wersja "Verbum nobile" Moniuszki w OiFP, fot. Michał Heller/ OiFP
Koncertowa wersja "Verbum nobile" Moniuszki w OiFP, fot. Michał Heller/ OiFP

Koncertowa wersja "Verbum nobile" Moniuszki w OiFP - relacja Adama Klimiuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Placówka, która od ubiegłego roku nosi imię Stanisława Moniuszki, sięgnęła po mało znaną operę swojego patrona pt. "Verbum nobile". Ta jednoaktówka - jak informuje OiFP - uważana jest przez krytyków "za dojrzały przykład polskiej opery komicznej". Opowiada o tym jak dwaj szlachcice, pan Serwacy i pan Marcin, dają sobie verbum nobile, czyli słowo honoru, że ich dzieci pobiorą się, gdy dorosną. "Zanim dojdzie do szczęśliwego finału, bohaterów czeka wiele perypetii, a verbum nobile szlachciców wystawione będzie na próby, które nie aż tak trudno dadzą się pokonać" - czytamy w opisie opery.

Wersja koncertowa opery przygotowywana jest pod batutą dyrygenta Wojciecha Semerau-Siemianowskiego wraz z orkiestrą, chórem i solistami.


 

Jak powiedział we wtorek (11.08) na konferencji prasowej Semerau-Siemianowski, Moniuszko jest nie tylko twórcą takich dzieł jak "Halka" czy "Straszny dwór", które znają wszyscy, ale są też krótsze, może mniej skomplikowane, ale równie wspaniałe opery jak "Flis" czy właśnie "Verbum nobile". Dodał, że te opery są bardziej znane za granicą niż w kraju. "Tym milej jest, że prof. Iżykowska (Ewa Iżykowska-Lipińska, dyrektor OiFP) chce pokazać Państwu, dać nam możliwość dotknięcia tego znakomitego dzieła" - dodał.

Wykonawca partii Marcina, prof. Leszek Skrla ocenił, że Moniuszko jest bardzo trudny, jeśli chodzi o stronę wokalną, bo pisał w tzw. tonacjach krzyżykowych, gdzie głos musi być bardziej napięty. "Moniuszko wcale nie jest łatwy do śpiewania, natomiast jest wdzięcznym kompozytorem" - wyjaśnił. O swojej roli, powiedział, że zna ją już od kilku lat i wykonuje bardzo chętnie. Roman Chumakin, śpiewający Serwacego, przyznał, że do tej pory nie znał "Verbum nobile", - operę nazwał "perełką".

OiFP przygotowuje też nagranie wydawnictwa płytowego. Nagrania wciąż trwają. Płyta ma być gotowa jeszcze w tym roku. Jak poinformowała rzeczniczka OiFP Joanna Dolecka, oprócz koncertu 5 września, w planach instytucji jest wystawienie opery "Verbum nobile" pod koniec tego sezonu artystycznego na deskach OiFP.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczyna cykl letnich koncertów pod gwiazdami [zdjęcia]

8.08.2020, 10:41

Koncert "Słoneczna namiętność" otwiera cykl letnich spotkań w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej.


Dyrygent i puzonista przemierzają na rowerach kraj, aby wspomóc chorą dziewczynkę

22.07.2020, 11:06

Dwaj muzycy na rowerach chcą przejechać Polskę i wspomóc chorą dziewczynkę.


Koncert "Niech żyje muzyka" w Operze [zdjęcia]

21.06.2020, 00:41

Po kwarantannie Opera i Filharmonia Podlaska znów gościła u siebie publiczność. Na sobotnim koncercie pod hasłem "Niech żyje muzyka" zabrzmiały utwory klasyczne i rozrywkowe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASmat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok