Radio Białystok | Wiadomości | Przed białostockim sądem zakończył się proces ws. oskarżeń o znieważenie Żydów w internetowej publikacji

Przed białostockim sądem zakończył się proces ws. oskarżeń o znieważenie Żydów w internetowej publikacji

11.08.2020, 18:55, akt. 19:19

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (11.08) proces apelacyjny dotyczący autora publikacji w jednym z regionalnych portali, oskarżonego o znieważenie w tym tekście Żydów z powodu ich przynależności narodowej. Wyrok za dwa tygodnie.

fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda

Prokuratura zarzuca oskarżonemu, że w tekście opublikowanym pod koniec 2014 roku w regionalnym serwisie internetowym, reklamującym się jako "strona niezależnych dziennikarzy podlaskich", publicznie znieważył grupę ludności narodowości żydowskiej z powodu przynależności narodowej.

Chodzi o słowa "jak podłym narodem trzeba być, by zasłużyć na taki los", które znalazły się w artykule "Żydzi wypędzani 47 razy w ciągu 1000 lat. Dlaczego?".

Jesienią 2019 roku sąd pierwszej instancji skazał autora publikacji na cztery miesiące ograniczenia wolności, z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne po 20 godzin miesięcznie, zasądził też prawie 200 zł opłat i kosztów.

Apelacje złożył oskarżony i jego obrońca. Chcą uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do pierwszej instancji, w ostateczności - łagodniejszej kary. Prokuratura uważa wyrok za słuszny, od orzeczenia sądu rejonowego nie odwoływała się.

Obrona stoi na stanowisku, że nie ma dowodów na to, by w publikacji doszło do znieważenia ludności narodowości żydowskiej, oraz by autor działał umyślnie i z takim zamiarem. Uważa, sprawa dotyczy wolności mediów, autor jako dziennikarz korzystał z konstytucyjnej wolności słowa i prasy oraz prawa do wyrażania poglądów, a wypowiedź została wyrwana z szerszego kontekstu.


Trudno oprzeć się wrażeniu, że o rozstrzygnięciu zapadłym przed sądem pierwszej instancji zadecydowały kwestie światopoglądowe tego sądu, a nie - zarówno prawo stanowione, jak i zebrany w sprawie materiał dowodowy - mówił mec. Myślibór Biały. 


Argumentował też, że osoba, która złożyła zawiadomienia jest w konflikcie z autorem tekstu, a żadne organizacje żydowskie do publikacji nie zgłosiły zastrzeżeń. Przekonywał też, że tekst, poprzez postawioną tezę, miał wywołać dyskusję i ten cel spełnił.

Prokuratura chce utrzymania wyroku. Prokurator Monika Januszek z Prokuratury Rejonowej w Białymstoku mówiła przed sądem, że z tekście użyto określeń wprost znieważających naród żydowski. 


To nie jest żadne sformułowanie tyczące się konkretnego człowieka, w związku z jakimś konkretnym zachowaniem bądź grupą zachowań (...). To jest zniewaga osób narodowości żydowskiej w ogóle - dodała prokurator Monika Januszek.


W jej ocenie, wolność mediów, prasy czy słowa "nie upoważnia nikogo do tego, ażeby używać w swoich tekstach pisanych, prezentowanych publicznie jakiejś mowy nienawiści, żeby obrażać jakąś grupę z uwagi na przynależność jej do danego narodu, do danej rasy".

Sąd oddalił wniosek obrony o powołanie w charakterze biegłego historyka np. z Uniwersytetu w Białymstoku, który miałby ocenić prawdziwość danych przytoczonych w publikacji. Ocenił, że nie to jest przedmiotem procesu, a ustalenie, czy konkretny fragment można uznać za stanowiący przestępstwo znieważenia danej grupy narodowościowej.

Publikację wyroku odroczył do 25 sierpnia. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Nieobecna rodzina" - zbliża się 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim

10.08.2020, 13:37

W najbliższą niedzielę i poniedziałek (16-17.08), w budynku dawnej szkoły żydowskiej Tarbut przy ulicy Lipowej w Białymstoku, odbędzie się cykl spotkań i wystawa poświęcona historii białostockich Żydów.


W Jedwabnem obchody 79. rocznicy mordu Żydów

10.07.2020, 13:48

W Jedwabnem odbyły się w piątek (10.07) modlitwy w 79. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości. Zbrodni według ustaleń IPN dokonali Polacy z inspiracji Niemców.


79. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku [zdjęcia]

27.06.2020, 07:06

W Białymstoku upamiętniono w sobotę ofiary spalenia przez Niemców 79 lat temu Wielkiej Synagogi. Przy pomniku przypominającym o tej tragedii składano wieńce i zapalono znicze. Na skwerze obok odsłonięto instalację artystyczną - rzeźbę Żyda samotnie siedzącego na ławce.


Akcja porządkowania cmentarza żydowskiego w Suchowoli w tym roku bez udziału młodzieży

7.05.2020, 10:40

Sprzątanie cmentarza żydowskiego w Suchowoli to wieloletnia tradycja. Z powodu koronawirusa w akcji, wyjątkowo nie uczestniczy licealna młodzież i wolontariusze, natomiast nekropolię porządkują urzędnicy.


Wulgarne napisy na murze żydowskiego kirkutu w Dąbrowie Białostockiej - policja szuka sprawców

24.04.2020, 14:25

Na murze żydowskiego kirkutu w Dąbrowie Białostockiej ktoś namalował wulgarne napisy i anarchistyczne symbole. Choć słowa zostały już zamalowane farbą, sprawą zajmuje się policja.


Prokuratura umorzyła śledztwo ws. wypowiedzi byłego księdza związanego z Ruchem Narodowym

14.11.2019, 14:48

Kontrowersyjne wypowiedzi wobec Żydów i Ukraińców jakie publicznie wygłaszał były duchowny związany z Ruchem Narodowym Jacek M. nie są językiem nienawiści. Tak stwierdziła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok