Radio Białystok | Wiadomości | Regionalne propozycje kulturalne na weekend

Regionalne propozycje kulturalne na weekend

22.08.2020, 08:52, akt. 10:02

Ten weekend (22-23.08) kulturalnie zdominuje Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Fot. Grzegorz Pilat
Fot. Grzegorz Pilat

Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar

Jeszcze przed południem o 11:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Strach" w Galerii Arsenał Elektrownia.

O 15:00 można będzie posłuchać koncertu w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej. Białoruski pianista Kirył Kieduk wykona utwory mistrza i ucznia. Mistrz to Fryderyk Chopin, uczeń – Thomas Dyke Acland Tellefsen, norweski pianista, pedagog i kompozytor. Recital poprzedzi prelekcja przygotowana we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

O 17:00 w Kinie forum Czeremszyna, Horyna, Dagadana. To wydarzenie nie potrzebuje rekomendacji. Dagadana, łączy za sprawą jazzu, elektroniki i world music elementy kultury ukraińskiej i polskiej. Dagadana przyjedzie do nas w poszerzonym składzie, aby prapremierowo zagrać materiał z płyty, która ukaże się pod koniec lata.

Festiwalowa publiczność usłyszy też Czeremszynę, grupę inspirującą się folklorem słowiańskim i nazywaną "Podlaską Hodowlą Muzyki Żywej" oraz Horynę, prezentującą folklor ukraińskiego Polesia.

O 18:00 rozpocznie się promocja książki "(Nie)modny Białystok 1938-1959" w Galerii Sleńdzińskich przy Wiktorii. To bogato ilustrowane wydawnictwo o tym, co się nosiło w latach 1939-1959 w Białymstoku. Moda jest tu pretekstem do pokazania wojennej i powojennej historii miasta z pozycji zwykłego człowieka.

Obrazuje nie tylko zmieniające się trendy, ale też zmiany społeczne, które zaszły w mieście w związku z utratą połowy mieszkańców i przybyciem nowych. Książka zawiera ponad 400 fotografii, m.in. od prywatnych kolekcjonerów.

O 20:00 Kooperacja Flug pokaże "Wilcze Dzieci" spektakl inspirowany losami niemieckich sierot, które po zakończeniu wojny, by ratować życie, uciekały z terytorium wroga, zwykle na Litwę. To historia niewinnych istot uwikłanych w wojnę dorosłych. Pokaz spektaklu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej spotęguje wrażenia – widzowie odbędą drogę podobną do wędrówki Wilczych Dzieci.

Jutro na zakończenie Festiwalu organizatorzy proponują spacer edukacyjny "Znikające miejsca i ludzie" -  spotykamy się przy Bramie Wielkiej Pałacu Branickich. Poznamy bliżej ulicę Mickiewicza, jedną z najstarszych ulic miasta. Jej dzieje to zarazem dzieje Białegostoku – od czasów rezydencji magnackiej po czasy rozwoju przemysłowego ośrodka.

O 13:00 Miasto utkane z dźwięków, to spotkanie muzyczne w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Ten projekt przybliży zarówno dorobek znanych białostoczan, jak np. Wiera Gran czy Zygmunt Białostocki, jak i tych mniej znanych: Szymona Osowickiego, Miszy Szpoliańskiego czy Herca Rubina, którzy odnieśli sukces na świecie. Przypomniani zostaną również artyści, którzy nie urodzili się w Białymstoku, ale byli z nim związani.

O 17:00 Teatr Powszechny w Warszawie ze spektaklem "Jak ocalić świat na małej scenie?" to na scenie BTL-u.

O 17:30 rozpocznie się wręczenie nagród Prezydenta Białegostoku, galę uświetni koncert Kuby Badacha. To w Kinie Forum.

O 19:00 Kobiety Wschodu / koncert plenerowy - w parku Planty.

Wystąpią tworzące w naszym regionie artystki: Dj Magdala, Mgły, Na ta tu, Yukaa, Sara 5tka i Miss God, a o 20:00 Grupa Coincidentia pokaże "Rok metalowego szczura" na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Spektakl zadaje pytanie o sens teatru w coraz bardziej wyalienowanej, nie tylko przez pandemię, rzeczywistości i bada możliwości połączenia nowych technologii z teatrem formy. To także próba odnalezienia nowego języka, który ocali zdolność do śnienia i opowiadania historii w warunkach pandemii nie tylko koronawirusa, ale także zarazy toksycznych informacji, lęków i manipulacji.


100. rocznica Bitwy Białostockiej

Ten weekend to również czas upamiętnienia największej w historii Białegostoku bitwy. Doszło do niej 22 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej.

W sobotę (22.08) w południe w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego otwarcie wystawy czasowej "Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obrazach malowana".

Natomiast w niedzielę (23.08) w centrum miasta będzie można zobaczyć wystawę sprzętu militarnego, a na ulicach pojawią się rekonstruktorzy w mundurach i strojach sprzed 100 lat.

Rekonstruktorów spotkamy w okolicach Muzeum Wojska i Ratusza od 12:00 do 20:00. 


Solidarność z Białorusinami

Białostoccy artyści w różny sposób wyrażają solidarność z walczącymi o wolność i demokrację na Białorusi. 

W piątek (21.08) aktorzy czytali dramat białoruskiego autora na deskach białostockiego Teatru Dramatycznego.

Podobna akcja solidarnościowa odbędzie się w sobotę (22.08) o 18:00 w Kawiarni Teatralnej BTL-u Lalki. Będzie można wysłuchać tam koncertu białoruskich pieśni.


Podlaskie Kino Plenerowe

Podlaskie Kino Plenerowe odwiedzi w sobotę (22.08) Sokółkę, gdzie widzowie będą mogli obejrzeć filmy: "Pszczółka Maja. Miodowe Igrzyska" (o godz. 18:00) oraz "Narodziny gwiazdy" (godz. 20:00).

W niedzielę (23.08) w Łapach młodzi widzowie zobaczą o 18:00 – "Co w trawie piszczy", a seans dla dorosłych o 20:00 to "Narodziny gwiazdy".


Seria koncertów OiFP

Przed rozpoczęciem sezonu we wrześniu - muzycy Opery i Filharmonii Podlaskiej prezentują serię koncertów w amfiteatrze. 

W sobotę (22.08) w ramach cyklu letnich koncertów pod gwiazdami usłyszymy serenady mistrzów błyskotliwej instrumentacji i melodyki – Czajkowskiego i Mozarta – w amfiteatrze operowym.

Początek koncertu "Sierpniowe serenady" w amfiteatrze białostockiej Opery o 19:00. 


Koncertowy Ogródek i Muzeum Ikon w Supraślu

W Harold Pubie Koncertowy Ogródek przejmie Jelonek.

Jelonek to solowy projekt skrzypka Michała Jelonka i to właśnie skrzypce są na pierwszym planie jako główny, pozytywny bohater tej opowieści. Muzyka Michała Jelonka jest w przeważającej większości rockowa i rock metalowa, instrumentalna o dużych wpływach muzyki klasycznej.

W ramach koncertu Jelonka, oprócz autorskich utworów, wykonywane są także covery oraz utwory wokalno-instrumentalne tzw. piosenki, takich artystów jak BonyM czy BeastyBoys. Początek koncertu o 18:30.

A Blues dla Tadzia (Tadeusza Dziemskiego) zabrzmi w pubie Sześcian. Wystąpi m.in. Gęsia Skórka Blues Band. Wstępem na koncert będą cegiełki o różnych nominałach. Początek o 17:00 w 6-ŚCIAN - ROCK&ROLL PUB-ie.

W niedzielę (23.08) w Sześcian Pubie wystąpi The BL Blues Band nieszablonowy zespół bluesowy o usposobieniu łagodnym, szukający ukojenia bólu duszy w Blues’ie, Country, Rock and Roll-u, Reggae, Funky. Start o godz. 19:00.


W Muzeum Ikon w Supraślu w sobotę (23.08) otwarcie wystawy "Przemienienie" Jerzego Nowosielskiego i Leona Tarasewicza.

Zamysł wystawy opiera się na zaprezentowaniu Ikony "Przemienienia" na Górze Tabor z marca 1961 roku autorstwa Jerzego Nowosielskiego w relacji z koncepcją "site-specific" przygotowaną przez Leona Tarasewicza. Wystawę można oglądać w sobotę (23.08) między 16:00, a 21:00.


Z kolei w Augustowie plener malarski dla dorosłych - Dworzec.

Zajęcia p.t. "Dworzec" odbędą się od 11:00 przy augustowskim dworcu PKP. Tam, w cieniu drzew rozstawimy sztalugi, zmieszamy farby i posłuchamy trochę historii o Kanale Augustowskim, o kanale Bystrym, o rzece Netcie oraz przyrodzie wokół niej. Natchnieni opowieściami stworzymy obrazy nawiązujące do miejsca, w którym będziemy się znajdować.


Balladowe Nocki Nad Neckiem 2020 i Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Na deskach Amfiteatru wystąpi Joanna Aleksandrowicz w koncercie "Od nocy do nocy", podczas którego usłyszymy kompozycje filmowo-musicalowe. W repertuarze przygotowanym przez artystkę znajdują się utwory z najbardziej znanych filmów tj. "Noce i dnie", "Vabank", a także Cykl Tang m.in. Astora Piazzolli.

Wejść w balladowe brzmienie i nastroić się na niezwykły wieczór, już od 19:00 pomoże widowni Teatr Piosenki APK, pod kierunkiem Elżbiety Granackiej. Zespół w składzie: zaprezentuje się w koncercie pt. "Piosenki Nieobojętne".

W ten weekend (22-23.08) Teatr Dramatyczny w Białymstoku rozpoczyna nowy sezon artystyczny. Na początek widzowie obejrzą jeden z największych hitów tej sceny - spektakl "Kogut w rosole" w reżyserii Marka Gierszała. 

Ten teatralny hit cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Przedstawienie o zabawnych perypetiach grupy bezrobotnych mężczyzn widzowie obejrzą o 18:00. 

Tydzień później (29-30.08) aktorzy zagrają najsłynniejszą farsę Ray’a Cooney’a - "Mayday" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

We wrześniu widzowie będą mogli zobaczyć najnowsze przedstawienie, którego premiera miała odbyć się w marcu - "Pensjonat Pana Bielańskiego".

Teatr przypomina o wciąż obowiązującym reżimie sanitarnym. Liczba miejsc na przedstawienia jest ograniczona. Po wejściu do teatru widzowie zobowiązani będą do dezynfekcji rąk oraz zasłaniania nosa i ust. 


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura w Podlaskiem - koncerty, pokazy filmów, wystawy

21.08.2020, 10:32

W piątek (21.08) w Białymstoku i nie tylko będzie można m.in. posłuchać koncertów, zobaczyć spektakle online i filmy pod chmurką.


Kultura w regionie: festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar, wystawa strojów ludowych, Teatr Dramatyczny solidarny z Białorusią

20.08.2020, 10:34

To pierwsze większe święto kulturalne w Białymstoku w tym roku!


Podlaskie Kino Plenerowe rusza w objazd po województwie

18.08.2020, 19:14

Wyświetlane będą zarówno oscarowe produkcje, jak i filmy dla dzieci. Od piątku (21 sierpnia) do 6 września w ośmiu miastach w województwie podlaskim pojawi się kino plenerowe.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego







źródło: nbp.pl
A TO CIEKAWE
25.04.2024, 09:53, akt. 12:37

Polski złoty ma już 100 lat









źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok