Radio Białystok | Wiadomości | Pułkownik Czesław Hake patronem jednej z białostockich ulic

Pułkownik Czesław Hake patronem jednej z białostockich ulic

autor: Edyta Wołosik

24.08.2020, 12:24, akt. 12:44

To uhonorowanie wybitnego człowieka, byłego prezesa białostockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ul. Płk. Czesława Hake w Białymstoku, źródło: UM Białystok
Ul. Płk. Czesława Hake w Białymstoku, źródło: UM Białystok

Radni Białegostoku nadali w poniedziałek (24.08) jednej z ulic na osiedlu Dojlidy imię pułkownika Czesława Hake. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały:


Czesław Hake od najmłodszych lat trenował lekkoatletykę, a później także jeździectwo, był harcerzem. Od 1933 roku studiował w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel m.in. w Męskim Liceum Pedagogicznym w Białymstoku. Czynnie uprawiał sport będąc zawodnikiem Jagiellonii. W 1939 roku został zmobilizowany do 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, jako dowódca plutonu. Przeszedł z pułkiem cały szlak bojowy. W czasie okupacji niemieckiej aktywnie działał w konspiracji. Na początku maja 1944 roku został mianowany Komendantem Obwodu AK Białystok-Miasto. Po wojnie był prześladowany przez władze komunistyczne. Do Białegostoku wrócił w 1973 roku. Uzyskał tytuł doktora nauk wychowania fizycznego. Do 1991 roku pracował jako nauczyciel m.in. w Studium Nauczycielskim. Był też prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej i prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Białymstoku. Za wybitne zasługi bojowe został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojennym orderem Virtuti Militari.


Czesław Hake zmarł w 2003 roku w wieku 96 lat. Został pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Paweł Adamowicz patronem skweru, Andrzej Wajda ulicy w Białymstoku

22.06.2020, 15:15

Choć nie wszyscy radni zgadzali się z tym pomysłem, jednak w głosowaniu była większość. Skwer w centrum Białegostoku będzie nosić imię wieloletniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


Noblistka Wisława Szymborska będzie patronką ulicy w Białymstoku

27.02.2020, 14:23

Wisława Szymborska - pierwsza Polka z literacką Nagrodą Nobla - będzie patronką jednej z ulic w centrum Białegostoku - zdecydowali w czwartek (27.02) miejscy radni. Nadanie imienia noblistki, to chęć upamiętnienia wybitnej poetki.


Nazwy białostockich ulic - felieton Doroty Sokołowskiej

27.02.2020, 08:22

Czasami wystarczy jedno słowo: na przykład Barszczańska albo Plastusia. Na nazwy ulic zwracamy uwagę wtedy, kiedy szukamy jakiegoś adresu, albo jest jakieś zamieszanie z patronami lub wypadkiem. Tymczasem sprawa wydaje się ciekawsza, a nawet sensacyjna, kiedy prześledzi się niewinnie i nudno brzmiący wykaz nazw ulic i placów. Czy wiecie, że jest ich w Białymstoku ponad 1155?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok