Radio Białystok | Wiadomości | Radni Białegostoku krytycznie o stanie przygotowań nowego roku szkolnego przez MEN

Radni Białegostoku krytycznie o stanie przygotowań nowego roku szkolnego przez MEN

24.08.2020, 15:11, akt. 15:17

Głosami radnych KO Rada Miejska Białegostoku przyjęła w poniedziałek stanowisko, w którym wyraziła "oburzenie" stanem przygotowań do nowego roku szkolnego przez MEN. Brzydka "pandemiczna" wrzutka, może wzbudzić niepotrzebny niepokój - mówili radni PiS, którzy głosowali przeciw.

Rozpoczęły się egzaminy uczniów ósmych klas szkół podstawowych, fot. Sylwia Krassowska
Rozpoczęły się egzaminy uczniów ósmych klas szkół podstawowych, fot. Sylwia Krassowska

Projekt stanowiska przygotowała wiceprzewodnicząca rady Katarzyna Kisielewska-Martyniuk (Koalicja Obywatelska). Po dyskusji zagłosowali za nim radni tego klubu, przeciwni byli radni PiS.

"Jako radni, a także rodzice, nauczyciele jesteśmy zaniepokojeni niefrasobliwością ministra edukacji, który całą odpowiedzialność za organizację pracy szkół w nowym roku szkolnym przerzucił na dyrektorów szkół i samorządy" - głosi przyjęte stanowisko.

Zwrócono w nim uwagę, że jesienią spodziewana jest druga fala pandemii COVID-19, codziennie pojawiają się informacje o większej liczbie zakażeń, kolejne gminy trafiają na listę miejsc z dodatkowymi obostrzeniami a - jak zapisano w stanowisku - "MEN przygotowuje plakaty dotyczące mycia rąk, rekomenduje zachowanie dystansu społecznego w szkołach, proponuje całkowicie nierealne w praktyce szkolnej pomysły na różne godziny rozpoczynania zajęć, obowiązek rozpoznawania przez nauczyciela stanu zdrowia dziecka, a w konsekwencji odsyłania do domu dziecka z katarem itp.".

W stanowisku podkreślono, że "prezydent miasta i właściwe departamenty staną na wysokości zadania i zrobią wszystko, aby jak najlepiej przygotować białostockie szkoły na nowy rok szkolny" zaznaczając, że wiele działań wymaga jednak dodatkowego finansowania.

"Samorządy od kilku lat ponoszą olbrzymie koszty związane z kolejnymi reformami oświaty wprowadzanymi przez władze centralne. Zadajemy więc pytanie panu ministrowi (edukacji Dariuszowi Piontkowskiemu - PAP), kiedy miasto Białystok otrzyma środki na organizację, bezpiecznego w dobie COVID, funkcjonowania szkół i placówek oświatowych" - dodali autorzy stanowiska.

"Niegrzeczne, w takim kształcie niepotrzebne, jest zwykłym atakiem" - tak określiła je radna PiS Agnieszka Rzeszewska. Podkreślała, że to w większości samorządy prowadzą szkoły, a dyrektorzy tych placówek odpowiadają za ich organizację pracy. Rzeszewska zwróciła uwagę, że o ile wiele osób nie ma obaw o zakażenie w trakcie wakacji np. nie unika tłumów nad morzem, to "już pójście do szkoły staje się problemem".

"Grupa rówieśnicza jest niezbędna do rozwoju uczniów i właśnie dlatego musimy pozwolić na to, by dzieci mogły uczyć się w grupach rówieśniczych. Ta rywalizacja w tych grupach jest ogromnym napędem w rozwoju dziecka (...). Nie możemy też na całe życie zamknąć się w domach, bo jest to przecież niemożliwe, nie sądzę, żeby dyrektorzy nie poradzili sobie z tą sytuacją" - mówiła.

"Myślę, że trzeba trochę rozsądniej na to spojrzeć, a nie tylko krytykować dla samej krytyki, bo minister jest z innej opcji, przecież on też (...) stara się znaleźć rozwiązania najlepsze z możliwych" - dodała. "Zdrowy rozsądek nas uratuje. Niepotrzebna jest ta panika, bo udzieli się to rodzicom i uczniom, a przecież oni chcą normalności, powrotu do szkoły" - mówiła Rzeszewska.

Apelowała o "rozsądek, rozwagę i spokój", argumentowała, że stanowisko wywoła "niepotrzebny niepokój i panikę", np. u rodziców uczniów.

Autorka projektu Kisielewska-Martyniuk zwracała uwagę, że praktycznie za tydzień rusza nowy rok szkolny. 

"Pozostajemy w ogromnej niewiedzy" - mówiła. Przyznała słuszność argumentacji, że dzieci "muszą być wśród swoich rówieśników", ale - podkreślała - pracownicy szkoły "muszą wiedzieć, na czym stoją". "Potrzebujemy jasnych wytycznych i jasnych procedur" - dodała.

"Stanowisko krzywdzące dla ministra, który pracuje, jak tylko może i w mojej ocenie, bardzo dobrze radzi sobie z tą sytuacją pandemii w Polsce" - mówił szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski, który chciał wycofania projektu. Poparł go inny radny tego klubu Sebastian Putra, który stanowisko określił mianem "brzydkiej +pandemicznej+ wrzutki". "Wy to nazywacie zrzucaniem odpowiedzialności, a ja uważam, że to danie możliwości" - mówił, odnosząc się do decyzji o tym, iż rok szkolny ma zacząć się normalnie 1 września.

Ostatecznie za przyjęciem stanowiska było 13 radnych, 12 przeciw, trzy osoby nie wzięły udziału w głosowaniu.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki poinformował, że na razie nie zapadły żadne decyzje co do procedur w miejskich szkołach, np. czy i kiedy obowiązkowe będzie noszenie maseczek. Mówił, że nad wytycznymi pracuje specjalny zespół, mają być one znane (jako rekomendacje w zakresie postępowania wz. z koronawirusem) za kilka dni.


źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister edukacji o powrocie uczniów do szkół

18.08.2020, 19:33

Minister edukacji Dariusz Piontkowski na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży mówił, że większość szkół jest przygotowana, by zacząć rok szkolny w tradycyjny sposób. Szef MEN przedstawił informację na temat przygotowania szkół do nowego roku szkolnego 2020/2021.


Piontkowski: szkoły mogą spokojnie funkcjonować

17.08.2020, 10:28

Szkoły mogą spokojnie funkcjonować w przytłaczającej większości gmin i powiatów - powiedział w poniedziałek (17.08) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że MEN zakłada, iż większość szkół wróci 1 września do tradycyjnego, stacjonarnego sposobu nauczania.


Piontkowski: obecna sytuacja epidemiczna pozwala na przywrócenie standardowych zajęć w większości szkół

12.08.2020, 13:56

Większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach "żółtych" i "czerwonych" mogą być dodatkowe obostrzenia - poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski.


Szef MEN: planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach

5.08.2020, 13:15

Planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach, zajęcia będą odbywały się w budynku szkolnym w salach lekcyjnych - poinformował w środę (5.08) minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.


Pandemia Covid-19 doprowadziła do największych w historii szkód w edukacji

5.08.2020, 11:04

Po zamknięciu szkół w 160 krajach miliard uczniów na świecie znalazło się poza salami lekcyjnymi. Pandemia koronawirusa doprowadziła do największych w historii szkód w dziedzinie edukacji – powiedział we wtorek (4.08) sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.


2 września powinien być pierwszym dniem normalnej nauki w szkołach

3.08.2020, 09:02

Drugi września powinien być dniem normalnej nauki w szkołach - ocenił w poniedziałek (3.08) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział też propozycje zmian w przepisach, aby "dać możliwość większej regionalizacji działań", a także, aby szkoły w powiatach mogły reagować na stan epidemiczny.


Rządowy zespół przyjął możliwe warianty ws. regionalnego podejścia do obostrzeń

31.07.2020, 17:04

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju w związku ze wzrostem przypadków zachorowań na koronawirusa - oświadczył w piątek (31.07) rzecznik rządu Piotr Müller.


Dariusz Piontkowski: Chcemy, by uczniowie wrócili do szkół, pracujemy nad przepisami o bezpieczeństwie

21.07.2020, 15:30

Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, cytowany przez MEN na Twitterze.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowiskuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok