Radio Białystok | Wiadomości | Oddalona kasacja od wyroku 15 lat więzienia za zabójstwo podczas małżeńskiej kłótni

Oddalona kasacja od wyroku 15 lat więzienia za zabójstwo podczas małżeńskiej kłótni

10.09.2020, 17:33, akt. 17:41

Nie będzie wzruszenia wyroku w sprawie 61-letniego mieszkańca Białegostoku, prawomocnie skazanego na 15 lat więzienia za uduszenie żony poduszką podczas kłótni, której powodem były m.in. kwestie finansowe. Sąd Najwyższy oddalił kasację złożoną przez obrońcę.

Fotolia.com
Fotolia.com

Na czwartkowym (10.09) posiedzeniu sąd postanowił oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną - poinformowało biuro prasowe SN.

Zabójstwo miało miejsce ponad dwa lata temu. Śledczy przyjęli, że mężczyzna działał z zamiarem bezpośrednim. Podczas kłótni, używając przemocy, popchnął żonę na wersalkę, a tam udusił, przyciskając przez dłuższy czas do jej twarzy poduszkę. Zwłoki ukrył w dużej skrzyni stojącej w sąsiednim pomieszczeniu. Ciało matki odnalazł syn.

Według wersji przedstawionej przed sądem przez 61-latka, doszło do kłótni z żoną o to, kto ma płacić zaległe rachunki. Małżonkowie żyli bowiem w nieformalnej separacji na różnych piętrach jednego domu. Mężczyzna twierdził wtedy, że żona nie chciała zapłacić przynajmniej części zobowiązań i wszczęła awanturę nie tyle o rachunki, a o zdarzenia z przeszłości.

Twierdził też, że próbował ją uspokajać i prosił, by wyszła, ale bezskutecznie. 

Żona zachwiała się i usiadła na wersalce, wziąłem poduszkę i przysunąłem do jej twarzy. Nie pamiętam, jak długo to trwało, przestała krzyczeć - mówił przed sądem.

Białostocki sąd okręgowy, jako sąd pierwszej instancji, po krótkim procesie wydał wyrok 15 lat więzienia, taką karę uznał za "adekwatną i sprawiedliwą". Obrona wnioskowała o 6-letnie więzienie podkreślając, że jej klient przyznał się do skutku, ale nie do dokonania zabójstwa i kwestionowała przyjętą przez sąd kwalifikację prawną.

Rozpoznając odwołanie obrony, Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok jednak utrzymał. Uznał, że mogło dojść do kłótni między małżonkami, ale nie można mówić o afekcie, czyli stanie nagłego wzburzenia wyłączającego świadome działanie, a sam powód zbrodni był błahy.

Sąd odwoławczy nie widział potrzeby dodatkowego przesłuchania zespołu biegłych psychologów i psychiatrów, którzy w swojej opinii bez wątpliwości ocenili, iż sprawca był poczytalny i miał świadomość, że przyciskanie poduszki do twarzy żony może skutkować śmiercią, a do tego po ataku nie podjął żadnej próby ratowania kobiety (reanimacja, wezwanie karetki), ciało ukrył i wyszedł z domu.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces odwoławczy ws. zbrodni z 2009 roku

9.09.2020, 17:21

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w środę proces odwoławczy dwóch mężczyzn oskarżonych o gwałt i zabójstwo młodej kobiety w Sokółce. Sprawa jest rozpoznawana przez ten sąd po raz trzeci - dwa wcześniejsze wyroki uchylał po kasacjach Sąd Najwyższy.


Białostocki sąd utrzymał wyrok ws. mieszkanki Łomży, która śmiertelnie ugodziła partnera nożem

19.08.2020, 15:07

Na 3,5 roku więzienia skazał w środę (19.08) Sąd Apelacyjny w Białymstoku mieszkankę Łomży oskarżoną o zabójstwo konkubenta. Podczas awantury pchnęła go nożem. Sąd pierwszej instancji uznał, że są podstawy do nadzwyczajnego złagodzenia kary, sąd odwoławczy to podtrzymał. Wyrok jest prawomocny.


Sąd w Białymstoku utrzymał karę 15 lat więzienia dla mieszkańca Bielska Podlaskiego oskarżonego o zabójstwo żony

16.06.2020, 07:13

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (16.05) karę 15 lat więzienia dla 54-letniego mieszkańca Bielska Podlaskiego, oskarżonego o zabójstwo żony blisko 9,5 roku temu. Motywacja była emocjonalna, ale nie można w tym przypadku mówić o zbrodni w afekcie - uzasadniał sąd. Wyrok jest prawomocny.


Białostocki sąd utrzymał karę 15 lat więzienia za zabójstwo żony po małżeńskiej kłótni

18.07.2019, 07:15

Sąd Apelacyjny w Białymstoku podtrzymał w czwartek wyrok sądu I instancji i skazał na 15 lat więzienia 60-letniego mężczyznę, oskarżonego o uduszenie żony poduszką w trakcie małżeńskiej kłótni. Wyrok jest prawomocny.


Sąd wydał wyrok ws. białostoczanina, który udusił żonę

12.03.2019, 07:51

15 lat więzienia za uduszenie żony w trakcie kłótni małżeńskiej – taki wyrok usłyszał dziś 60-letni białostoczanin. Do zdarzenia doszło w maju ubiegłego roku, w jednym z mieszkań na osiedlu Bacieczki.


Po 8 latach przyznał się, że zabił żonę. Mieszkaniec Bielska Podlaskiego stanął przed sądem

27.02.2019, 06:25

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces 53-letniego mężczyzny oskarżonego o zabójstwo - osiem lat temu - żony.


Początek procesu o zabójstwo żony przed białostockim sądem

31.01.2019, 15:12

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (31.01) proces w sprawie zabójstwa, do którego doszło po małżeńskiej kłótni. 60-letni mężczyzna oskarżony jest o uduszenie żony poduszką. Do zarzutów przyznaje się, ale twierdzi, że była to zbrodnia w afekcie.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok