Radio Białystok | Wiadomości | Kameralny chór z Bułgarii laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej

Kameralny chór z Bułgarii laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej

20.09.2020, 15:17, akt. 16:10

Kameralny chór z Sofii w Bułgarii zdobył główną nagrodę w najbardziej prestiżowej kategorii chórów zawodowych 39. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020". Impreza kończy się w niedzielę (20.09) w Białymstoku.

Laureaci Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020" - źródło: facebook.com/InternationalFestivalofOrthodoxChurchMusic
Laureaci Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020" - źródło: facebook.com/InternationalFestivalofOrthodoxChurchMusic

Kameralny chór z Bułgarii laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej - relacja Alicji Pietruczuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wyniki tego festiwalu, uchodzącego za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną, ogłoszono przed koncertem galowym w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

  

Festiwal tradycyjnie odbywał się w maju, wtedy zgłoszono blisko 30 chórów z piętnastu krajów, jednak w związku z pandemią koronawirusa, podjęta została decyzja o zmianie terminu na wrześniowy. Jednak lista uczestników w tym terminie została znacznie okrojona, zespoły ze względu na pandemię nie mogły przyjechać i ostatecznie w przesłuchaniach wzięło udział w sumie sześć chórów.

Międzynarodowe jury przyznało w tym roku nagrody w trzech kategoriach: chórów parafialnych, amatorskich-świeckich oraz zawodowych. W ocenie jurorów chóry w tym roku proponowały "bardzo różnorodny i interesujący repertuar". "Zasługą Festiwalu jest popularyzacja nie tylko znanych utworów z ogromnej spuścizny muzyki cerkiewnej, ale także prezentowanie nowo odkrytych kompozycji z tego obszaru twórczości" - podano w protokole z wynikami.

Główną nagrodę w kategorii chórów zawodowych, która uznawana jest za najbardziej prestiżową, przyznano Kameralnemu Chórowi "Św. Ioan Kukuzeł-Angiełogłasniat" z Sofii w Bułgarii.

Pierwsze miejsce wśród chórów amatorskich-świeckich zdobył Olsztyński Chór "Bel Canto" z Olsztyna. Natomiast wśród chórów parafialnych zwyciężył Chór Cerkwi Uspieńskiej w Warszawie.

Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną Nektarii Karantzi z Grecji za - jak uzasadniono - "wybitne zasługi w popularyzowaniu i kultywowaniu tradycji śpiewu Kościoła Wschodniego oraz wysoki poziom artystyczny żeńskiego wykonawstwa śpiewu bizantyjskiego".

Festiwal zakończy koncert galowy poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego (przez kilkanaście lat patrona artystycznego imprezy), z udziałem laureatów oraz chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020", który od kilkunastu lat odbywa się w Białymstoku, a swoje początki miał w Hajnówce, to niejedyny festiwal muzyki cerkiewnej, który odbywa się we wrześniu. W sobotę zakończył się Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej", które odbywają się pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończyły się przesłuchania konkursowe Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020"

19.09.2020, 18:26

Starożytne monodie, kompozycje klasyków oraz utwory współczesnych kompozytorów można było usłyszeć podczas konkursowej cześć 39. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020".


Znamy laureatów Międzynarodowego Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"

19.09.2020, 13:07

Chóry z Polski i z zagranicy nagrodzono w kończącym się w sobotę (19.09) Międzynarodowym Festiwalu "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce.


Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020"

18.09.2020, 07:36

Koncert dedykowany prof. Romualdowi Twardowskiemu, od lat przewodniczącemu jury festiwalu, z okazji jubileuszu jego 90. urodzin, zainaugurował w czwartkowy wieczór w Białymstoku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan


Bogdan Zając - źródło: screen z konferencji
JAGIELLONIA
30.10.2020, 20:30, akt. 31.10.2020, 08:47

Zając: to był nasz najsłabszy mecz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok