Radio Białystok | Wiadomości | Hello! Bonjour! Hola! 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków

Hello! Bonjour! Hola! 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków

autor: Marcin Mazewski

26.09.2020, 09:01, akt. 09:29

Celem tego święta jest zachęcenie do nauki języków obcych. Z tej okazji sprawdziliśmy, które z nich cieszą się największym zainteresowaniem wśród białostoczan.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie jest zaskoczeniem, że białostoczanie najczęściej znają język angielski i niemiecki.

- Od lat to najpopularniejsze języki obce, wybierane przez naszych uczniów. Ciekawostką jest powrót zainteresowania językiem rosyjskim, a także francuskim. To wynika z tego, że wiele rodzin z naszego regionu powraca z Belgii. Chcą, aby ich dzieci, które przez jakiś czas przebywały za granicą i poznały język francuski, nie straciły kontaktu z tym językiem. Popularne są także języki szwedzki i norweski - mówi dyrektor jednej z białostockich szkół językowych Iwona Topolańska

Najlepszym wiekiem do rozpoczęcia nauki jest wczesne dzieciństwo, 2-4 lata. 

Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka, poprzez zabawę - nawet nie mają świadomości, że w tym czasie uczą się obcego języka. Natomiast nie ma też górnej granicy wieku. Na naukę nigdy nie jest za późno. Mamy uczniów po osiemdziesiątym roku życia, którzy świetnie sobie radzą

- dodaje Iwona Topolańska.

Dużym zainteresowaniem wśród białostoczan cieszą się także języki orientalne, a wśród nich japoński. Wynika to z zainteresowania kulturą japońską, zwłaszcza współczesną kulturą popularną. Nie słabnie też popularność mangi i anime.

Często uczniów przyciąga chęć oglądania mangi bez konieczności czytania tłumaczeń, czy słuchania lektora. Największe trudności w nauce języków azjatyckich sprawia nie wymowa, a pismo. Tzw. krzaczki - na początku zachwycają, ale na pewnym etapie mogą niektórych przytłoczyć. Oczywiście najlepiej rozpocząć naukę języka japońskiego, tak jak i każdego języka w wieku dziecięcym, wówczas jest największa szansa na opanowanie akcentu. W innym wypadku trzeba mieć świetny słuch muzyczny 

- mówi lektor języka japońskiego Anna Nemoto.

Europejski Dzień Języków świętują także esperantyści. Jak mówi Przemysław Wierzbowski z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, język wymyślony przez Ludwika Zamenhofa bardzo dobrze wpisuje się w to wydarzenie.

W 1921 r. Światowy Związek Esperantystów zaproponował Lidze Narodów wykorzystanie esperanto jako języka pomostowego pomiędzy narodami Europy. Pomysł został po długich naradach zbojkotowany przez Francję. Obecnie szacuje się, że językiem esperanto posługuje się na całym świecie około 2 mln ludzi. W samym Białymstoku w dobrym stopniu język zna około stu osób. Jednak każdego roku jest 20-30 chętnych, którzy przez wzgląd na miejscową historię i kulturę Białegostoku, chcą poznać przynajmniej podstawy tego języka 

- dodaje Przemysław Wierzbowski.

Motywacji do nauki języków jest wiele, jednak, aby język obcy opanować w stopniu komunikatywnym, potrzebna jest systematyczność i wytrwałość - podkreślają spotkani przez nas białostoczanie.

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto ustanowione przez Radę Europy w Strasburgu w 2001 roku.


| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na egzaminie z angielskiego m.in. o niezwykłych spotkaniach i wakacyjnej przygodzie

10.06.2020, 07:07

To pierwszy egzamin nieobowiązkowy w tegorocznej sesji maturalnej.


Obcokrajowcy zdawali na Politechnice Białostockiej egzamin z języka polskiego

7.03.2020, 10:23

To czwarta edycja sprawdzianu, który wzbudza duże zainteresowanie wśród obcokrajowców. Ponad 40 cudzoziemców m.in. z Egiptu, Białorusi, Ukrainy czy Tunezji zdawało w sobotę (7.03) na Politechnice Białostockiej egzamin państwowy z języka polskiego.


Wspominamy działalność twórcy języka esperanto - Białostockie Dni Ludwika Zamenhofa

14.12.2019, 11:06

160 lat temu, 15 grudnia 1859 r., w Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto. To nie tylko narzędzie do komunikacji; to pewien pomysł na inny świat - mówią miłośnicy tego międzynarodowego języka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: Kolizyjne Podlasie
BIAŁYSTOK
22.09.2021, 18:45, akt. 19:00

Policyjny pościg za oplem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok