Radio Białystok | Wiadomości | Protest przeciwko wycince drzew Puszczy Karpackiej - białostoccy społecznicy złożyli petycję

Protest przeciwko wycince drzew Puszczy Karpackiej - białostoccy społecznicy złożyli petycję

29.09.2020, 18:29, akt. 20:28

Protestują przeciwko wycince drzew w Puszczy Karpackiej i domagają się większej ochrony lasów naturalnych Bieszczad. Społecznicy oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych we wtorek (29.09) przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku w ramach protestu złożyli petycję w sprawie wstrzymania wycinki.

Fot. Laura Maksimowicz
Fot. Laura Maksimowicz


0:00
0:00
Protest przeciwko wycince drzew Puszczy Karpackiej - białostoccy społecznicy złożyli petycję - relacja Laury Maksimowicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Jesteśmy tutaj, aby uratować Puszcze Karpacką"

"Nie oddamy Bieszczad piłom", "Białystok-Bieszczady. Wspólna Sprawa", czy "Choć kawał drogi dzieli nas, ocalimy Karpacki Las". Z takimi hasłami na transparentach przybyli na wtorkowy (29.09) protest przeciwnicy wycinki drzew w Puszczy Karpackiej. Petycję wraz z postulatami złożyli na ręce rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.


- Jesteśmy tutaj, aby uratować Puszcze Karpacką, jej najcenniejsze i najstarsze fragmenty przed wycinką. Na ręce Dyrektora Lasów Państwowych w Białymstoku złożyliśmy postulaty, które mają zabezpieczyć te najcenniejsze fragmenty, bo w nich właśnie trwa wycinka - mówi Anna Błachno z "Inicjatywy Dzikie Karpaty".


Akcję zorganizowała Partia Zieloni, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, czy Inicjatywa Dzikie Karpaty. Ich przedstawiciele domagają się wprowadzenia moratorium na cięcia w proponowanych rezerwatach na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego i otuliny Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Protestów nie rozumieją przedstawiciele Lasów Państwowych 

Aktywiści próbują również zainicjować wielostronny dialog, który umożliwi wypracowanie kompromisowego modelu zarządzania tymi obszarami, i który połączy potrzeby gospodarcze z wymogami ochrony przyrody.

Natomiast Dyrekcja Lasów Państwowych, w oświadczeniu utrzymuje stanowisko, że obecnie nie jest zagrożona ani Puszcza Karpacka, ani lasy bieszczadzkie.

Jak przyznaje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, ich zdaniem obszar Puszczy Karpackiej jest bardzo dobrze chroniony, a dzięki temu należy do najbardziej zasobnych obszarów leśnych w kraju.


- Obserwując te protesty, można wnioskować, że nie są one efektem dokładnego zapoznania się z tym terenem. Lesistość tam wzrosła. Podobnie jak i liczba zwierząt. Jest tam również znacznie mniejsze, w porównaniu do innych obszarów w Polsce, pozyskiwanie drewna. W regionie bieszczadzkim występuje odnowienie naturalne sięgające prawie 50 proc. - wyjaśnia Jarosław Krawczyk.


Pod petycją w Białymstoku podpisało się kilkadziesiąt osób. Podobne protesty w obronie Puszczy Karpackiej odbywały się we wtorek (29.09) przed siedzibami Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w 17 miastach w Polsce.


| red: rbon, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Będą rozmowy nt. planowanej wycinki Lasu Solnickiego w Białymstoku - zapewniają urzędnicy

27.09.2020, 13:23

Wkrótce będzie wyznaczony termin rozmów w sprawie planowanej wycinki Lasu Solnickiego w pobliżu białostockiego lotniska. Zapewniają o tym urzędnicy, po tym, jak takiej dyskusji domagali się miejscy społecznicy.


W Lesie Jednaczewskim k. Łomży odsłonięto odnowiony pomnik Stacha Konwy

20.09.2020, 13:24

To czwarta wersja upamiętnienia, które stoi w prawdopodobnym miejscu stracenia i pochowania kurpiowskiego powstańca walczącego w XVIII wieku z wojskami rosyjskimi i saskimi.


Białostoccy społecznicy sprzątali Las Turczyński i zachęcali do podpisania petycji przeciwko jego wycince

19.09.2020, 07:12

Rozdawali rękawiczki i worki oraz zachęcali spacerowiczów do wspólnego zbierania śmieci. Społecznicy z białostockiego Stowarzyszenia Okolica zorganizowali w sobotę (19.09) sprzątanie Lasu Turczyńskiego.


W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubry

11.08.2020, 16:13

Kolejne dwa żubrzątka przyszły na świat w rodzinie żubrów, która od dwóch lat żyje w Puszczy Augustowskiej. Po tych narodzinach stado liczy 15 zwierząt.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok