Radio Białystok | Wiadomości | Od soboty w czerwonej strefie 17 powiatów - w tym białostocki

Od soboty w czerwonej strefie 17 powiatów - w tym białostocki

1.10.2020, 11:52, akt. 2.10.2020, 12:38

Na liście powiatów, w których obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia, znajdzie się 51 powiatów; 17 z nich jest w strefie czerwonej, zaś 34 w żółtej – podał w czwartek (1.10) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi), źródło: MZ
Aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi), źródło: MZ


0:00
0:00
Niektórzy mieszkańcy Supraśla są zaniepokojeni tym, że będą w czerwonej strefie - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
W strefie czerwonej obowiązują najbardziej restrykcyjne zasady - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niestety, nie mam dobrych wiadomości. Sytuacja staje się poważna. Na liście powiatów z obostrzeniami mamy ich w tej chwili 51; 17 powiatów jest "czerwonych", a 34 powiaty są "żółte" – powiedział wiceminister na konferencji prasowej.


Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie został już skierowany do podpisu przez prezesa Rady Ministrów. Ma ono zacząć obowiązywać od soboty (3.10).


Powiat białostocki w strefie czerwonej 

Obszar czerwony ma objąć powiaty: aleksandrowski i żniński w woj. kujawsko-pomorskim; białostocki w woj. podlaskim; działdowski w woj. warmińsko-mazurskim; gostyński, krotoszyński i międzychodzki w woj. wielkopolskim; głubczycki w woj. opolskim; kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w woj. pomorskim; kłobucki w woj. śląskim; limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w woj. małopolskim; łęczyński w woj. lubelskim i otwocki w woj. mazowieckim.


Powiat wysokomazowiecki w strefie żółtej

Obszar żółty ma objąć powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w woj. warmińsko-mazurskim; bełchatowski, piotrkowski i wieluński w woj. łódzkim; brzeski i oleski w woj. opolskim; bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w woj. pomorskim; dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w woj. podkarpackim; janowski w woj. lubelskim; kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w woj. świętokrzyskim; nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w woj. małopolskim; miasto na prawach powiatu Szczecin w woj. zachodniopomorskim; ostrowski i wolsztyński w woj. wielkopolskim; przasnyski i żyrardowski w woj. mazowieckim; trzebnicki w woj. dolnośląskim i wysokomazowiecki w woj. podlaskim.


Suwałki i powiat zambrowski są zagrożone 

Waldemar Kraska podał, że na liście powiatów i miast z alertem, czyli tych, które mogą trafić do stref z obostrzeniami jest Warszawa, a także m.in. Słupsk, Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. Na liście powiatów i miast zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami są: lubański, lipnowski, Włocławek, włodawski, Gorzów Wlkp., Zielona Góra, łowicki, krakowski, garwoliński, makowski, Warszawa, Suwałki, zambrowski, Słupsk, Mysłowice, nowomiejski i pleszewski.


Wiceminister zdrowia przekazał na konferencji prasowej, że od przyszłego tygodnia będą zaostrzone kryteria klasyfikacji miast i powiatów do strefy czerwonej i żółtej.

"Modyfikacja będzie dotyczyć głównie wartości referencyjnej trzydniowego wskaźnika korygującego, dla którego obecnie wartość referencyjna wynosi 1,5" – oświadczył Kraska.


Dla powiatów o gęstości zaludnienia powyżej 1500 osób na kilometr kwadratowy korekta kategorii z czerwonej na żółtą lub żółtej na zieloną nastąpi, jeśli liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców w okresie ostatnich trzech dni będzie niższa niż 1, a dla powiatów o gęstości zaludnienia poniżej 1500 osób na kilometr kwadratowy będzie to 1,2 – przekazał wiceszef MZ.


Wyjaśnił, że jest to korekta niekorzystna dla dużych miast, bo miastom o dużej liczbie mieszkańców będzie zdecydowanie łatwiej dostać się do strefy żółtej i czerwonej.

Waldemar Kraska przekazał też, że zapowiadane obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych, m.in. dotyczące wesel, wejdą ok. 15 października.


W tej chwili rozporządzenie (w sprawie dodatkowych obostrzeń) będzie w konsultacjach społecznych, to będzie ok. tygodnia, później będzie tydzień vacatio legis i mniej więcej przewidujemy, że te obostrzenia wejdą ok. 15 października. Chcemy dać ten czas na przygotowanie ewentualnych imprez rodzinnych, żeby ich organizatorzy o nich wiedzieli – dodał Kraska.


Chodzi o zapowiedziane we wtorek obostrzenia: nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób; w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

W strefie czerwonej pojawi się też nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22:00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Obecnie w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. 


źródło: PAP | red: mag, sk, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


1967 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce - najwięcej od początku epidemii

1.10.2020, 10:31

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1967 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 30 osób – podało w czwartek (10.01) Ministerstwo Zdrowia.


Wchodzi w życie tzw. druga tarcza antykryzysowa dla turystyki

1.10.2020, 08:13

Od czwartku (1.10) zaczyna obowiązywać tzw. druga tarcza turystyczna, która wprowadza kilka rozwiązań mających pomóc branży turystycznej. Chodzi m.in. o Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczonym Funduszu Gwarancyjnym, który będzie zwracał turystom pieniądze za odwołaną wycieczkę.


Lekarze rodzinni krytykują zmiany dot. sposobu leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem

30.09.2020, 19:01

Po dwóch tygodniach obowiązywania nowej strategii walki z COVID-19, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany - te jednak krytykują lekarze rodzinni, bo to oni, a nie szpitale, mają zajmować się pacjentami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, a którzy nie wymagają hospitalizacji.


Lekcje WF-u a koronawirus: mniej gier kontaktowych, więcej zajęć na świeżym powietrzu

30.09.2020, 18:06

Z pewnymi ograniczeniami i większą ostrożnością prowadzone są lekcje wychowania fizycznego w czasie pandemii koronawirusa.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok