Radio Białystok | Wiadomości | Samorząd województwa podlaskiego rozpoczął promocję gospodarczą regionu

Samorząd województwa podlaskiego rozpoczął promocję gospodarczą regionu

7.10.2020, 12:24, akt. 12:44

"Podlaskie. Naturalna droga rozwoju" - to hasło promocji gospodarczej regionu, którą rozpoczął samorząd województwa podlaskiego. Główny cel tej kampanii to pokazanie regionu inwestorom zagranicznym, którzy chcieliby współpracować z podlaskimi firmami przy wspólnych przedsięwzięciach.

Artur Kosicki i Mariusz Dąbrowski, fot. Edyta Wołosik
Artur Kosicki i Mariusz Dąbrowski, fot. Edyta Wołosik

Samorząd województwa podlaskiego rozpoczął promocję gospodarczą regionu - relacja Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wyjaśnił w środę (7.10) na konferencji prasowej w Białymstoku inaugurującej kampanię, że podczas wielu kongresów, różnych spotkań biznesowych słyszał od wielu potencjalnych inwestorów, partnerów biznesowych, że właściwie "nic" lub "bardzo mało" wiedzą o województwie podlaskim, dlatego przygotowywana kampania ma to zmienić.


  - Promocja nastawiona jest na prawdziwą akcję informującą potencjalnych inwestorów, jakie są nasze atuty, gdzie jesteśmy i dlaczego powinni inwestować u nas, a nie gdzieś indziej - mówił marszałek Artur Kosicki.


Artur Kosicki dodał, że chodzi też o zachęcenie potencjalnych inwestorów do współpracy z podlaskimi przedsiębiorcami. - Żeby przyjeżdżali tutaj i inwestowali w nasze województwo - mówił marszałek. Dodał, że region chce się promować w Azji, Europie i Ameryce, i kampania ma być dostrzeżona właśnie tam.


Powstał już spot i strona internetowa

Już powstał spot reklamowy z wizją regionu w 2030 r. i jest rozbudowywana nowa strona internetowa z informacjami dla inwestorów investinpodlaskie.pl, folder promocyjny. Będą kolejne spoty, materiały. Województwo podlaskie chce też w dniach 26-27 maja 2021 r. zorganizować duży kongres pod nazwą Podlaskie Forum Ekonomiczne (w poprzednich latach w Białymstoku przez kilka lat był organizowany Wschodni Kongres Gospodarczy-PAP).

Zaczynają się natomiast badania, by dokładnie określić atuty regionu, ale też jego słabe strony, potrzeby firm, plany, kierunki eksportu. Marszałek Kosicki zaznaczył, że sporo wiedzy już na ten temat jest, ale badanie ma wykazać wszystko dokładnie.Kampania rusza - mimo pandemii koronawirusa - podkreślił marszałek, choć przyznaje, że pandemia na pewno będzie miała wpływ na realizację kampanii i na plany, i działania potencjalnych inwestorów.


Podlaskie chce wykorzystać położenie geograficzne

Dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku Mariusz Dąbrowski powiedział, że Podlaskie chce w kampanii wykorzystać swoje położenie geograficzne. Mówił, że region prezentuje się w kampanii jako region położony na strategicznych korytarzach transportowych w centrum Europy, gdzie krzyżują się ważne szlaki handlowe, np. Jedwabny Szlak i tak chce być postrzegany, a nie jako region "peryferyjny w Unii Europejskiej".

Dodał, że w najbliższych latach wiele się w regionie zmieni, bo realizowane są ważne inwestycje infrastrukturalne, komunikacyjne (np. drogi ekspresowe S61 Via Baltica czy S19 Via Carpatia-PAP).

W materiałach wyeksponowano, że region leży na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych wiodących z północy na południe i ze wschodu na zachód Europy. Dodał, że będą również wspierane regionalne startupy, młode firmy, z którymi duże firmy z zagranicy mogą chcieć współpracować.


- Wcale nie musimy być na peryferiach. Zmienia się świat, zmienia się sytuacja geoekonomiczna. Podlaskie może być w centrum (...) i w ten sposób będziemy pozycjonować nasze województwo w świecie - mówił Dąbrowski.


Kampania będzie realizowana i finansowana z dwóch projektów dofinansowanych z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego(RPOWP): "Podlaskie. Naturalna Droga Rozwoju" o wartości 8,2 mln zł (7 mln zł z tej kwoty z RPOWP, 1,2 mln zł wkładu samorządu województwa) oraz "Standardy obsługi inwestora w samorządach województwa podlaskiego" (budżet 600 tys. zł, z czego 550 tys. z UE z programu POWER).

Z pierwszego projektu finansowana jest większość działań promocyjnych w kampanii. Oprócz strony internetowej, spotów, folderów przewidziane są także misje gospodarcze przyjazdowe i wyjazdowe, seminaria.

Dąbrowski poinformował, że w ramach tego drugiego projektu samorządy z regionu będą się szkolić jak obsługiwać inwestorów, powstaną też materiały promujące tereny inwestycyjne w województwie. Zdjęcia tych miejsc będą wykonane z wykorzystaniem dronów.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 115 mln zł z FDS na przebudowę drogi wojewódzkiej Bielsk Podlaski-Hajnówka

5.10.2020, 12:04

Prawie 115 mln zł będzie kosztował projekt i przebudowa ok. 24,5 km drogi wojewódzkiej nr 689 Bielsk Podlaski-Hajnówka. Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. W poniedziałek (05.10)w Bielsku Podlaskim podpisano umowę w tej sprawie.


Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki z wizytą w Jasionówce

2.10.2020, 16:09

Ocena ostatnich inwestycji dofinansowanych z unii, a także dyskusja o problemach samorządu - m.in. po to marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki odwiedził Jasionówkę w ramach akcji #MarszałekWszystkichGmin.


400 tys. zł z urzędu marszałkowskiego trafi do Ślepska Malow Suwałki

21.09.2020, 14:34

400 tysięcy złotych przekazał klubowi MKS Ślepsk Malow Suwałki samorząd województwa podlaskiego. To połowa zaplanowanej na to półrocze 800-tysięcznej dotacji, podzielonej między dwie grające na najwyższych szczeblach rozgrywek, drużyny w Podlaskiem.


Marszałek województwa podlaskiego będzie spotykał się z mieszkańcami gmin

18.09.2020, 14:00

Marszałek Wszystkich Gmin - to akcja, którą w piątek (18.09) w Turośli koło Kolna rozpoczął marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


3 przedsiębiorstwa z regionu dostały dofinansowanie na innowacyjne inwestycje

15.09.2020, 16:02

9,6 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dostaną trzy firmy z regon na innowacyjne inwestycje. We wtorek (15.09) w Białymstoku przedstawiciele tych firm podpisali z marszałkiem województwa Arturem Kosickim umowy na dotacje.


Najlepsze produkty i przedsięwzięcia nagrodzone w konkursie Podlaska Marka

10.09.2020, 06:30

Najlepsze produkty, przedsięwzięcia społeczne, kulturalne, gospodarcze i naukowe w 2019 r. nagrodzono w czwartek (10.09) wieczorem w Białymstoku podczas dorocznej gali konkursu samorządu woj. podlaskiego "Podlaska marka". Statuetki wręczono w dziewięciu kategoriach.


160 tys. zł z budżetu województwa otrzyma podlaska policja na zakup nowych radiowozów

4.09.2020, 17:42

160 tys. zł z budżetu województwa podlaskiego otrzyma Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku na zakup trzech nowych radiowozów. Auta trafią m.in. do komend z powiatów białostockiego i łomżyńskiego.


Ponad 1,2 miliona złotych dotacji otrzyma Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku

4.09.2020, 17:11

To są pieniądze m.in. na dokształcanie dorosłych, doposażenie pracowni i organizację praktyk. Ponad 1,2 miliona złotych dostanie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku z funduszy unijnych na projekt podniesienia konkurencyjności podlaskiej gospodarki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokfot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 17:16

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok