Radio Białystok | Wiadomości | Szpital BCO kupi sprzęt laboratoryjny do diagnostyki m.in. koronawirusa

Szpital BCO kupi sprzęt laboratoryjny do diagnostyki m.in. koronawirusa

22.10.2020, 15:28, akt. 15:33

600 tys. zł dotacji na sprzęt laboratoryjny i diagnostyczny do oznaczania różnych wirusów, np. koronawirusa, wirusa HIV, HPV, HBV czy grypy dostanie Białostockie Centrum Onkologii - zdecydował w czwartek (22.10) zarząd województwa podlaskiego.

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda


"Inwestycja zwiększy możliwości diagnostyczne i badawcze w naszym regionie, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest sprawą priorytetową" - poinformował w komunikacie po obradach zarządu województwa urząd marszałkowski w Białymstoku.

Sprzęt trafi do Zakładu Patomorfologii Białostockiego Centrum Onkologii, które utworzy Pracownię Wirusologii Molekularnej.

Kierownik Zakładu Patomorfologii w BCO dr hab. Luiza Kańczuga-Koda poinformowała PAP, że w tej pracowni będą wykonywane testy głównie na koronawirusa. Dodała, że to ważne, bo wciąż miejsc, gdzie można wykonać takie testy jest za mało, a testowanie jest ważne, także, jeśli chodzi o pacjentów przyjmowanych do leczenia onkologicznego w szpitalu. Nowy sprzęt usprawni ten proces, pacjenci z ujemnym wynikiem testu mogą być szybciej przyjmowani na oddział.


"Po kilku miesiącach walki z COVID-19 wiemy, że najważniejszym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w BCO jest niedopuszczenie do pojawienia się w szpitalu zakażonego pacjenta. Mając na uwadze, że pandemia cały czas trwa, niezbędne jest zapewnienie możliwości wykonywania szybkiej diagnostyki związanej z wykonaniem testów na COVID-19 w naszej placówce" - podkreśla także rzeczniczka BCO Monika Mróz.


Dodała, że placówce zależy na tym, by wyniki testu na koronawirusa były już w ciągu dwóch godzin od wykonania testu.


"Obecnie w tym zakresie korzystamy z podpisanej umowy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku, który takie szybkie testy wykonuje naszym pacjentom jedynie w przypadkach nagłych, bądź pilnych – i są to 1-2 przypadki w tygodniu" - dodała Mróz.


Szpital BCO wykonuje miesięcznie - jak podaje urząd marszałkowski - ok. 1,6 tys. testów pod kątem koronawirusa.

Białostockie Centrum Onkologii jest jedynym szpitalem onkologicznym w Podlaskiem. Testy metodą PCR z wykorzystaniem nowego sprzętu w nowej pracowni wirusologii szpital chciałby zacząć wykonywać na początku 2021 r.

Dr Kańczuga-Koda wyjaśniła, że aby minimalizować ryzyko zakażeń wśród personelu medycznego obsługującego sprzęt, testowanie będzie się odbywać w tzw. systemie zamkniętym (gotowa kasetka, do kasetki dodaje się roztwór z cząsteczkami które mają być zbadane).


"W tym aparacie odbywa się cała sekwencja wszystkich zdarzeń, czyli izolacja materiału genetycznego wirusa, namnażanie tego materiału genetycznego i ocena, wniosek końcowy, czy jest obecność tego materiału genetycznego czy go nie ma, identyfikacja czy wirus jest, czy go nie ma w danym materiale" - wyjaśniła Kańczuga-Koda.


Dodała, że wykonywanie testów w systemie zamkniętym to także minimalizowanie zanieczyszczenia próbki innym materiałem.

Nowy sprzęt ma pozwolić wykonać osiem testów jednocześnie w ciągu godziny. Luiza Kańczuga-Koda zaznaczyła, że chodzi głównie o wykonywanie badań pilnych, dla chorych przyjmowanych na zabiegi planowe w trybie pilnym. Szpital będzie się starał o refundowanie tych badań przez NFZ.

Diagnosta laboratoryjny z BCO Małgorzata Grudzińska dodała, że sprzęt pozwoli także oznaczać np. wirusa grypy, ale też różne oznaczenia mikrobiologiczne u pacjentów, u których podejrzewany jest nowotwór. "W ramach zakupionego sprzętu i aparatury na potrzeby BCO, oprócz wykonywania testów molekularnych na obecność wirusa SARS-CoV-2 można będzie wykonywać testy w kierunku HIV, wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) czy wirusowego zapalenia wątroby (HBV)" - podano w komunikacie urzędu marszałkowskiego.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister zdrowia: 1000 łóżek covidowych trafi do sektora prywatnego

22.10.2020, 13:51

W wyniku rozmów z sektorem prywatnym baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc - powiedział w czwartek (22.10) minister zdrowia Adam Niedzielski. W pierwszej fazie, w ciągu 1,5 tygodnia, ma to być 700 łóżek - podała wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz.


Coraz dłuższe kolejki do punktów pobrań wymazów w Białymstoku

22.10.2020, 12:58

Mieszkańcy Białegostoku mają coraz większe trudności w szybkim zrobieniu testów na obecność koronawirusa, a największe laboratorium wykrywające patogen pracuje na maksimum wydolności.


Kolejny dzień z rekordem zakażeń w Polsce. Ponad 12 tys. nowych przypadków koronawirusa

22.10.2020, 10:01

Resort zdrowia poinformował o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Odnotowano również rekordową liczbę zgonów z powodu COVID-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH

fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok