Radio Białystok | Wiadomości | Augustów: mieszkańcy protestują przeciwko przekształceniu szpitala w placówkę jednoimienną

Augustów: mieszkańcy protestują przeciwko przekształceniu szpitala w placówkę jednoimienną

autor: Marta Sołtys

25.10.2020, 17:50, akt. 18:49

Nie ma zgody na przekształcenie jedynego w powiecie szpitala w placówkę jednoimienną. Tak mówili mieszkańcy Augustowa, którzy protestowali dziś (25.10) przeciwko decyzji wojewody podlaskiego.

Protest pod szpitalem w Augustowie, fot. Marta Sołtys
Protest pod szpitalem w Augustowie, fot. Marta Sołtys

W związku z zarządzeniem Bogdana Paszkowskiego w augustowskim szpitalu leczeni będą jedynie chorzy na COVID-19. 


Naszym rozwiązaniem jest nietworzenie szpitala jednoimiennego. To jest jawna dyskryminacja. Dlaczego teraz koronawirus jest uważany za chorobę, która wymaga hospitalizacji, a osoba, która dostanie zawału serca ma jechać 40 kilometrów dalej? Nie możemy odcinać dostępu do placówki dla wszystkich osób, a dawać go tylko kilkuset. W powiecie augustowskim mieszka 60 tysięcy ludzi. Odcięcie ich od szybkiego dostępu do medycyny jest niedopuszczalne - mówi organizator protestu i jeden z liderów wojewódzkich struktur Konfederacji Adrian Stankiewicz.


Członkowie Konfederacji wystosowali list do wojewody podlaskiego Bogdana Paszkowskiego z apelem o otwarcie szpitala dla osób cierpiących na inne choroby niż COVID-19. Skierowali również w tej sprawie interpelację do ministra zdrowia, w której dopytują między innymi o skutki zamknięcia placówki.


Wszyscy pacjenci, którzy znajdowali się w tym szpitalu będą przewożeni do innych miast. Czy decyzja ta jest uzasadniona w okresie, w którym epidemia nie rozwinęła się jeszcze na szerszą skalę na północy województwa podlaskiego? Czy ministerstwo planuje należyte doposażenie placówki w Augustowie i zwiększenie ilości obsługujących go karetek? W naszym powiecie są tylko 3 takie samochody. Co się stanie, gdy wszystkie one będą użyte, a jakaś osoba będzie potrzebowała pomocy? - pyta Adrian Stankiewicz.


W augustowskim szpitalu większość pacjentów chorych na COVID-19 stanowią osoby pochodzące z powiatu augustowskiego. Zdaniem starosty Jarosława Szlaszyńskiego, gdyby nie przekształcono placówki w jednoimienną, dla tych pacjentów nie byłoby miejsca w Augustowie. Podkreśla on również, że w tej sytuacji wszyscy powinni wspólnie walczyć z zagrożeniem jakim jest koronawirus.


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ostatnich siedmiu pacjentów z dolegliwościami innymi niż Covid-19 opuści szpital w Augustowie

23.10.2020, 11:48

Ostatnich siedmiu pacjentów z dolegliwościami innymi niż Covid-19 opuści w piątek (23.10) augustowski szpital. Zostaną wypisani do domów lub przewiezieni do placówek w Suwałkach lub w Grajewie.


Augustowianie nie chcą by ich szpital był jednoimienny

22.10.2020, 08:19

Augustowianie obawiają się, że po przekształceniu jedynego w powiecie szpitala w placówkę jednoimienną nie będą mieli gdzie się leczyć, a dojazd do sąsiednich miejscowości może okazać się zbyt długi.


Augustowski szpital placówką jednoimienną

20.10.2020, 09:33

Od wtorku (20.10) augustowski szpital jest placówką jednoimienną. Oznacza to, że będą tam przyjmowani i leczeni wyłącznie chorzy na Covid-19.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: bialystok.policja.gov.pl
BIAŁYSTOK
30.11.2020, 12:53, akt. 13:17

Oszust "na policjanta" w areszcie
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok