Radio Białystok | Wiadomości | Czarne spacery w Podlaskiem - w Białymstoku nieznani sprawcy obrzucili uczestników petardami

Czarne spacery w Podlaskiem - w Białymstoku nieznani sprawcy obrzucili uczestników petardami

autor: Olga Gordiejew, Paweł Wądołowski

28.10.2020, 18:40, akt. 29.10.2020, 13:48

W środę (28.10) tysiące osób uczestniczyło w czarnym spacerze, który przeszedł ulicami Białegostoku. Protestujący wyrażali sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Czarny spacer w Białymstoku - na ulice wyszło kilka tysięcy osób, fot. PRB
Czarny spacer w Białymstoku - na ulice wyszło kilka tysięcy osób, fot. PRB


0:00
0:00
Czarny spacer w Łomży - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Największy jak dotąd czarny spacer w Białymstoku

Według policji w spacerze uczestniczyło 18 tysięcy osób. Zablokowanych było kilka ulic w centrum miasta. W spacerze szły nie tylko kobiety w różnym wieku, ale też mężczyźni. 

Niektórzy nieśli hasła takie jak: "Nawet Shrek nie chciałby mieszkać w takim bagnie", "Chcę być wolna" czy "Rewolucja jest kobietą".

Od czasu do czasu uczestnicy spaceru wykrzykiwali hasła: "równość", "wolność", "prawa kobiet". Pojawiały się też niecenzuralne okrzyki. Niektórzy uczestnicy spaceru przynieśli ze sobą patelnie, garnki i inne hałaśliwe przedmioty. Uderzając w nie, w ten sposób manifestowali swoje niezadowolenie.

Spacer rozpoczął się na Rynku Kościuszki. Następnie jego uczestnicy ruszyli w stronę kościoła Świętego Rocha, przeszli przez rondo Lussy, ulicę Miłosza i Mickiewicza i wrócili na Rynek Kościuszki.


Nieznani sprawcy obrzucili uczestników petardami

Niedługo przed zakończeniem marszu - jak relacjonowali świadkowie - wybiegło kilka osób, które rzuciły petardy i race w kierunku maszerujących. Było to niedaleko ulicy prowadzącej do białostockiej katedry. Tam zgromadzili się już wcześniej przedstawiciele środowisk narodowych.

Z relacji na żywo w mediach społecznościowych wynika, że pod koniec marszu doszło też do podobnego ataku koło Galerii Jurowiecka, gdzie obrzucono przynajmniej kilka osób racami. Po zakończeniu czarnego spaceru jego organizatorzy poprosili uczestników, by rozchodzili się w większych grupach i nie kierowali się w stronę katedry. Dziękowali policji za zabezpieczenie ich akcji.


Mieszkańcy Łomży też protestują

Podobny czarny spacer odbywał się w Łomży. Protestujący  przeszli przez miasto, ale nie blokowali ulic. Jak mówili - walczą nie o aborcję, ale prawo wyboru. Według danych policji w marszu w Łomży wzięło udział 350 osób. Z kolei w Łapach demonstrowało około 500 osób.


źródło: PAP | red: mag, maj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejny dzień protestów kobiet w Białymstoku i innych miastach w Podlaskiem

27.10.2020, 19:27

Nastoletnie kobiety i młodzi mężczyźni, ale też grupy starszych osób protestowały we wtorek (27.10) wieczorem w Białymstoku z powodu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 


Młodzież Wszechpolska broni kościołów

27.10.2020, 14:25

Chcą bronić kościołów, bo uważają, że część protestujących chce je profanować. Tak podlascy działacze Młodzieży Wszechpolskiej zareagowali na ostatnie strajki przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Około 1000 osób protestowało, blokując ruch na rondzie Lussy w Białymstoku [zdjęcia]

26.10.2020, 17:46

Przez blisko godzinę około 1000 osób blokowało ruch w centrum Białegostoku na rondzie Lussy. W ten sposób protestowali przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niedopuszczalności aborcji eugenicznej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok