Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd utrzymał wyrok wobec pracownicy banku, która okradała jednego z klientów

Białostocki sąd utrzymał wyrok wobec pracownicy banku, która okradała jednego z klientów

autor: Marta Nazarko

30.10.2020, 07:26, akt. 11:06

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w piątek (30.10) wyrok skazujący wobec kobiety oskarżonej o to, że kradła pieniądze z konta jednego z klientów banku, w którym pracowała. Sąd nie zwiększył kwoty zadośćuczynienia, zasądził jednak na rzecz pokrzywdzonego zwrot kosztów obsługi adwokackiej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Białostocki sąd utrzymał wyrok wobec pracownicy banku, która okradała jednego z klientów - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pracownica banku kradła przez kilka miesięcy 

Oskarżona kobieta kradła pieniądze z konta w ten sposób, że do autoryzacji wypłat używała własnego telefonu i wysyłanych na ten numer kodów. Wcześniej nielegalnie sporządziła stosowny aneks do umowy elektronicznego dostępu do tego konta.

Akt oskarżenia obejmował ponad dwadzieścia takich autoryzowanych wypłat od września 2016 roku do sierpnia 2017 roku, zakwalifikowanych jako kradzież pieniędzy z włamaniem na rachunek bankowy. W ten sposób kobieta płaciła za zakupy w internecie, gdzie kwoty w poszczególnych przypadkach wahały się od 80 zł do 800 zł, kilka razy dokonała wypłat (nawet po 1 tys. zł) za pomocą kodów BLIK. Złożyła też dla tego konta wniosek o 9,9 tys. zł kredytu gotówkowego, który został zaakceptowany, a pieniądze przelane.


Rok więzienia w zawieszeniu i 5 tys. zł zadośćuczynienia

W czerwcu Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał kobietę na rok więzienia w zawieszeniu. Zobowiązał ją też do naprawienia szkody w części, w jakiej wcześniej nie zwróciła pieniędzy właścicielowi konta (wcześniej oddała już 8 tys. zł), ma też zapłacić mu 5 tys. zł w formie zadośćuczynienia.

Apelację złożył pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, który kwestionował kwotę zadośćuczynienia, chciał jej podniesienia do 15 tys. zł.

Sąd wyroku w tym zakresie nie zmienił. Jak uzasadniała sędzia Dorota Niewińska, przyznana przez sąd pierwszej instancji kwota 5 tys. zł "nie budzi wątpliwości". I - jak to określiła - "stanowi przybliżony ekwiwalent za doznaną przez pokrzywdzonego szkodę niematerialną". Przypominała, że zadośćuczynienie ma charakter kompensacyjny, jego wysokość musi przedstawiać odczuwalną wartość, ale nie może być jednak "nadmierna w stosunku do doznanej krzywdy i aktualnych stosunków majątkowych społeczeństwa".


Poszkodowany zawiódł się na zaufanym pracowniku banku

Dodała, że sąd musi też wziąć pod uwagę inne okoliczności, takie jak rozmiar cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanej osoby, na rzecz której jest przyznawane. "Zawiódł się on na oskarżonej jako zaufanym pracowniku banku, natomiast brak jest jakichkolwiek przesłanek, by uznać, że oprócz tej sfery psychicznej, ucierpiał jego stan zdrowia" - uzasadniała sędzia Niewińska. Mówiła, że choroby, które właściciela konta dotknęły i wpływają obecnie na jego zły stan zdrowia, nie miały związku z tą sprawą i działaniami oskarżonej.

Apelacja obejmowała też wniosek o zwrot przez skazaną nieco ponad 4,5 tys. zł kosztów zastępstwa procesowego pokrzywdzonego w obu instancjach (chodziło o pełnomocnika z wyboru) i sąd okręgowy te pieniądze na rzecz pokrzywdzonego zasądził, uznając zasadność takiego roszczenia.


| red: wsz, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed białostockim sądem zakończył się proces pracownicy banku, która kradła pieniądze z konta jednego z klientów

23.10.2020, 17:37

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w piątek (23.10) proces odwoławczy kobiety oskarżonej o to, że kradła pieniądze z konta jednego z klientów banku, w którym pracowała, wykorzystując do autoryzacji wypłat własny telefon i wysyłane na ten numer kody. Wcześniej miała nielegalnie sporządzić stosowny aneks do umowy elektronicznego dostępu do tego konta.


Okradła swoich klientów i pozostaje bezkarna

12.10.2020, 11:00

Mowa o suwalczance Joannie Bobrowskiej, byłej pracownicy banku.


Zakończył się proces białostoczanina, który nielegalnie rozpowszechniał filmy w internecie

21.09.2020, 15:01

Kary 3,5 roku więzienia i zapłaty na rzecz właścicieli praw autorskich w sumie kilkudziesięciu mln zł zażądała prokuratura w procesie młodego mieszkańca Białegostoku oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie w internecie tysięcy filmów i tzw. pranie brudnych pieniędzy zarobionych w ten sposób.


Rzecznik Finansowy zbada, czy banki są gotowe na zaostrzony reżim sanitarny

13.08.2020, 09:02

Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki sprawdza, czy banki są przygotowane na obsługę klientów w zaostrzonym reżimie sanitarnym i w jaki sposób zagwarantują, że klienci nie będą mieli trudności w załatwieniu spraw.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: Kolizyjne Podlasie
BIAŁYSTOK
22.09.2021, 18:45, akt. 19:00

Policyjny pościg za oplem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok