Radio Białystok | Wiadomości | Wiele telefonów do ARiMR od producentów chryzantem z pytaniem o pomoc - samorządy zwalniają z opłat

Wiele telefonów do ARiMR od producentów chryzantem z pytaniem o pomoc - samorządy zwalniają z opłat

2.11.2020, 15:21, akt. 15:53

Wielu producentów chryzantem dzwoni w poniedziałek do biur ARiMR w Podlaskiem z pytaniami o szczegóły pomocy, którą mają uzyskać - poinformowała Iwona Chrapowicz z podlaskiego oddziału tej agencji. W Białymstoku i Suwałkach samorządy zrezygnowały z pobierania opłat za dzierżawę terenu pod stoiska przy nekropoliach.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Centrala Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w niedzielę, że w związku z zamknięciem cmentarzy w dniach 31 października - 2 listopada, mikroprzedsiębiorstwa, firmy małe lub średnie, producenci chryzantem, którzy w związku z tym zamknięciem ponieśli straty, będą mogły liczyć na pomoc finansową.

W komunikacie na stronie agencji podano, że projektowane są przepisy w tej sprawie. Pomoc ma przysługiwać "posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia". Do 6 listopada producent będzie mógł złożyć stosowny wniosek do kierownika biura powiatowego ARiMR na terenie, gdzie są przechowywane zgłoszone we wniosku chryzantemy.


Wciąż trwają intensywne prace nad pomocą

Iwona Chrapowicz z regionalnego oddziału ARiMR w Łomży poinformowała, że nie są jeszcze zakończone wszystkie formalne procedury związane z tą pomocą, nie jest do końca ustalony wniosek, formularz o tę pomoc, sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, bo trwają w poniedziałek nad tym intensywne prace.

Dlatego ARiMR prosi osoby zainteresowane o śledzenie najświeższych informacji w sprawie tej pomocy. Dodała, że na razie, oprócz komunikatu na stronie ARiMR, nie ma innych informacji dla osób, które chcą skorzystać z tej pomocy.


W Białymstoku przedsiębiorcy mogą zmienić termin wynajęcia miejsca handlowego

Władze Białegostoku poinformowały w poniedziałek, że w związku z możliwością handlu przy zamkniętych cmentarzach, wygasiły decyzje o zajęciu pasa drogowego pod taką działalność np. przez sprzedawców chryzantem czy zniczy, co oznacza zwrot wniesionej już opłaty lub brak konieczności takiej opłaty. Jak mówił na konferencji prasowej zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki, druga możliwość dla tych przedsiębiorców - to zmiana terminu wynajęcia takiego miejsca na inny dogodny.

Każde z tych rozwiązań wymaga złożenia wniosku do Zarządu Dróg Miejskich. 


Jako Urząd Miejski cały czas szukamy rozwiązań, które będą ułatwiały funkcjonowanie lokalnego biznesu. Chcemy być jak najbardziej "correct" w stosunku do tego, co się dzieje na białostockim, lokalnym rynku gospodarczym - zapewniał Rafał Rudnicki.


Pomoc przedsiębiorcom sprzedającym kwiaty i znicze w sąsiedztwie miejskich nekropolii zapowiedziały też władze Suwałk. Jak poinformował rzecznik prezydenta miasta Kamil Sznel, na wniosek przedsiębiorców nie będą pobierane opłaty za zajęcie pasa drogowego w dniach zamknięcia cmentarzy. Dodatkowo - jak podał Sznel - "w przypadku braku wprowadzenia zapowiedzianych rozwiązań polegających na odkupieniu kwiatów przez ARiMR i KOWR - Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach odkupi część upraw na potrzeby ukwiecenia miasta Suwałki".


źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok czasowo obniża czynsze przedsiębiorcom w lokalach komunalnych

2.11.2020, 14:35

Białystok obniży czasowo czynsze za lokale w zasobach komunalnych przedsiębiorcom, którzy notują obecnie straty wskutek ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Stosowne zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent miasta.


ARiMR: pomoc dla producentów i sprzedawców chryzantem wz. z zamknięciem cmentarzy

1.11.2020, 19:43

W związku z zamknięciem cmentarzy producenci i sprzedawcy chryzantem doniczkowych będą mogli otrzymać pomoc finansową - poinformowała w niedzielę (1.11) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc Urzędu Miejskiego w Białymstoku

1.11.2020, 07:49

Urząd Miejski w Białymstoku pomoże przedsiębiorcom, którzy notują straty w czasie pandemii. Jak zapewnia rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Boublej, na wsparcie będą mogli liczyć m.in. właściciele firm gastronomicznych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok