Radio Białystok | Wiadomości | Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że sposób segregacji odpadów w Podlaskiem jest mało skuteczny

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że sposób segregacji odpadów w Podlaskiem jest mało skuteczny

autor: Ryszard Minko

20.11.2020, 14:01, akt. 15:03

W teorii wszystko działa prawidłowo - w praktyce są spore zastrzeżenia co do skuteczności rozwiązań. Najwyższa Izba Kontroli zbadała sposób segregacji odpadów w naszym regionie.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Kontrolerzy NIK przyjrzeli się segregacji odpadów w 15 podlaskich gminach, między innymi w Wasilkowie, Płaskiej, Czyżewie czy Kołakach Kościelnych. Z obszernego raportu wynika, że w latach 2017-2019 poza tym, że gminy prawidłowo wprowadziły systemy segregacji odpadów, to już w żadnej z nich nie funkcjonowały one skutecznie. To przełożyło się między innymi na powstawanie dzikich wysypisk, rosnące góry nienadających się do przetworzenia odpadów i wyższe koszty. 


Problemy ujawniono niemal na każdym etapie - począwszy od nieprawidłowej segregacji odpadów przez samych mieszkańców, poprzez brak kontroli i niewłaściwy odbiór śmieci, skończywszy na przetwarzaniu odpadów w instalacjach, gdzie trafiało za dużo odpadów zmieszanych. Ostatecznie większość z nich nie nadawała się do dalszego recyklingu, co powodowało trudności z dalszym ich zagospodarowaniem i zwiększało związane z tym koszty. 


Zdaniem NIK, jedną z przyczyn takiej sytuacji był brak prawidłowego i rzetelnego nadzoru nad funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Między innymi tylko w nielicznych gminach okazjonalnie sprawdzano, czy mieszkańcy prawidłowo segregują śmieci. Nie kontrolowano też firm je odbierających, a instalacje przyjmujące śmieci wbrew pozwoleniom magazynowały problematyczne odpady. W efekcie ustalenia kontroli wskazały, że podlaskie gminy w tym roku nie osiągną wymaganego przez Unię Europejską 50-procentowego poziomu recyklingu i zagospodarowania podstawowych odpadów zbieranych u źródła.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowe uprawnienia mają strażnicy miejscy - mogą sprawdzać, czy prawidłowo segregujemy odpady

10.09.2020, 16:00

Mandat za niesegregowanie śmieci lub podanie nieprawdziwych danych w deklaracji śmieciowej mogą wystawić strażnicy miejscy. Otrzymali nowe uprawnienia, dzięki którym mogą kontrolować, czy wywiązujemy się ze swoich "śmieciowych" zobowiązań.


Białostoczanie narzekają na nadmiar plastikowych odpadów

11.05.2020, 07:54

Takie kampanie są teraz szczególnie potrzebne, kiedy po chodnikach i ulicach, ale też parkach fruwają jednorazowe maseczki i rękawiczki. W poniedziałek (11.05) jest Dzień bez Śmiecenia. Białostoczanie też narzekają na nadmiar tych plastikowych odpadów.


W podlaskich gminach zmienią się zasady gospodarowania odpadami

14.01.2020, 14:22

Część zmian już obowiązuje, cześć stanie się faktem w najbliższych miesiącach. Do września władze gmin muszą znacznie zmienić zasady gospodarowania odpadami, które dotkną nie tylko przedsiębiorców, ale właściwie każdego z mieszkańców.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


fot. Ryszard Minko
REGION
19.06.2021, 15:59, akt. 16:21

Regaty na Zalewie Siemianówka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok