Radio Białystok | Wiadomości | Kolekcjonowanie roślin doniczkowych - uspokajające hobby [zdjęcia]

Kolekcjonowanie roślin doniczkowych - uspokajające hobby [zdjęcia]

autor: Monika Kalicka

23.11.2020, 06:15

Monstery, ceropegie, czy peperomie - od wiosny coraz więcej Polaków zna te nazwy. Pandemia spowodowała, że wielu z nas stało się kolekcjonerami roślin doniczkowych. I choć zakupy stacjonarne były utrudnione - w internecie handel kwiatami - nomen omen - kwitnie.

Rośliny z kolekcji Barbary Gajdowskiej, fot. Monika Kalicka
Rośliny z kolekcji Barbary Gajdowskiej, fot. Monika Kalicka


Niektórzy powiększyli swoje kolekcje o kilka okazów, choć są i tacy, którzy już stracili rachubę, ile doniczek mają. 

Barbarę Gajdowską mieszkająca w podbiałostockich Nowodworcach pandemia dosłownie zamknęła w domu.

Mało wychodziłam, bo 2 miesiące z racji wykonywanego zawodu nie pracowałam. W tym czasie poprzesadzam kwiatki, porozsadzałam, rozdawałam koleżankom sadzonki i dokupiłam kwietnik, który zapełnił się w zastraszającym tempie

- mówi pani Barbara, która na parapetach w niemal całym domu ma ponad 40 roślin. I choć jej zakupy odbywały się stacjonarnie, to rośliny w czasie pandemii można tez kupować bezpiecznie przez internet. Niektórzy producenci rozwinęli swoją stacjonarną działalność i od wiosny wysyłają paczki, tak jak Ewa Sagan z Flytrap Factory z Lubartowa, która jeszcze rok temu prowadziła sprzedaż tylko na miejscu lub na różnych targach i jarmarkach w Polsce.

Wcześniej nie prowadziliśmy sprzedaży wysyłkowej, koronawirus zmusił nas do tego, żeby zająć się też wysyłką. I to było na początek bardzo dobre, że mogliśmy dalej funkcjonować. Zwiększyło się zapotrzebowanie ludzi na domowe rośliny, więcej jest teraz na to zamówień, zwłaszcza na te popularne: różne gatunki monster, pilee, calathee.

Justyna Brzezińska z Białegostoku przyznaje, że kiedy częściej przebywa w domu, ze względu na wykonywanie pracy również zdalnie, znacząco poprawił się stan jej kolekcji roślin, bo ma więcej czasu na ich pielęgnację.

Uwielbiam opiekować się roślinami, ponieważ zdecydowanie mnie to uspokaja, ale wydaje mi się też, że to jest bardzo wdzięczna pasja, widzę efekty moich działań, poświęconego im czasu, widzę, jak rosną, jaki wpływ ma moja opieka nad nimi na to, jak później pięknie się prezentują

- mówi białostoczanka, która na 50 mmieszkania ma ponad 50 roślin.

Psycholog Beata Skowrońska mówi, że dla wielu osób zielona pasja to nie tylko hobby.

Opieka nad roślinami może być taką aktywnością, która jest możliwa właśnie dzięki temu, że mamy więcej czasu. Ważne jest to, że w tej sytuacji, w jakiej jesteśmy - większość z nas ma poczucie, że traci kontrolę, albo w ogóle nie ma kontroli i nie ma wpływu na to co się wokół nas dzieje i zajmowanie się roślinami w tym kontekście może właśnie dawać nam poczucie kontroli i poczucie tego, że nad czymś panujemy. A tego psychologicznie w życiu potrzebujemy.

Beata Skowrońska dodaje, że prowadzone były badania nad wpływem roślin i zwierząt na życie starszych osób i wynika z nich, że ludzie, którzy mieli się czym opiekować, żyli dłużej, a przebieg ich chorób był lżejszy.


Jeśli ktoś chce zacząć przygodę z roślinami doniczkowymi, to nie musi mieć na to nawet pieniędzy, wystarczy zajrzeć na którąś z grup na Facebooku i zdobyć na przykład fragmenty roślin do samodzielnego ukorzenienia, niektórzy też sprzedają sadzonki po kilka złotych. Na grupach znajdziemy też informacje, jak się nimi zajmować, choć jest też bardzo dużo fachowej literatury. Justyna Brzezińska, pracująca w białostockiej księgarni internetowej poleca 3 najlepsze, jej zdaniem dla początkujących: 

Bestseller ostatnich miesięcy "Plant Power" - to książka, z której dowiemy się jak dobrać rośliny do wnętrza i znajdziemy w niej podstawowe wskazówki, druga pozycja to "O roślinach" - piękny album, który robi ogromne wrażenie, zarówno jeśli chodzi o jego estetykę, zdjęcia, ale i merytorykę, a trzeci tytuł przewrotnie "Jak nie zabić swoich roślin", czyli poradnik o tym jak pielęgnować rośliny.


Część roślin ma właściwości oczyszczające powietrze, to m.in. paprotki, sansewierie, zielistki, hoje, trzykrotki i skrzydłokwiaty. Okuliści radzą, byśmy co jakiś czas oderwali wzrok od komputera, czy telewizora i spojrzeli na coś zielonego, by dać odpocząć oczom. 

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


61 proc. Polaków ograniczyło wydatki w pandemii

19.11.2020, 09:09

W pandemii wydatki ograniczyło 61 proc. Polaków - wynika z badania "Barometr oszczędności". Ponad 43 proc. postępuje tak z powodu wzrostu cen produktów i usług, a 35 proc. ze względu na spodziewane podwyżki.


W czasie pandemii zwiększony popyt na rośliny doniczkowe

15.09.2020, 07:54

W czasie wprowadzonej w związku z pandemią kwarantanny nową modą w stolicy Filipin, Manili, stało się ogrodnictwo. Ceny roślin wzrosły kilkakrotnie, a niektórzy biznesmeni przestawiają się na handel nimi – informuje agencja Bloomberg.


Galeria Arsenał punktem wymiany dzieł sztuki i roślin

9.08.2020, 16:46

Do końca roku w Galerii Arsenał w Białymstoku można wymieniać się roślinami, a także dziełami sztuki związanymi z naturą. Wystarczy przynieść sadzonkę lub dzieło i w zamian wybrać sobie inne.


Mieszkańcy Choroszczy mogą "adoptować" miejskie donice i klomby

24.07.2020, 07:22

Niektóre z nich przez wiele lat stały zapomniane i zaniedbane, teraz wypełnią je nagietki, bobiki i inne rośliny. Mowa o miejskich donicach i klombach w Choroszczy.


W Białymstoku będzie więcej łąk kwietnych

7.06.2020, 12:03

O półtora hektara zwiększy się w tym roku powierzchnia łąk kwietnych w Białymstoku w porównaniu do roku ubiegłego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH

Wojciech Nowicki, fot. Joanna Szubzda
SPORT
18.08.2022, 22:00, akt. 19.08.2022, 09:33

Wojciech Nowicki mistrzem Europy w rzucie młotem!źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok