Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura prowadzi trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet

Białostocka prokuratura prowadzi trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet

autor: Ryszard Minko

24.11.2020, 16:04, akt. 16:10

Żadne z postępowań, którymi zajmuje się prokuratura, nie dotyczy samego udziału w manifestacjach, które odbywają się w trakcie pandemii, natomiast śledczy ustalają sprawców konkretnych przestępstw.

"Pogrzeb kobiet" w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
"Pogrzeb kobiet" w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

Jak informuje szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko, obecnie śledczy zajmują się trzema wydarzeniami związanymi z cyklicznymi protestami. 

Pierwsze dotyczy pożaru przed białostocką siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, kiedy to od ustawionych przez protestujących zniczy zapaliły się drzwi wejściowe do budynku. Straty wstępnie oszacowano na około 10 tysięcy złotych, a postępowanie dotyczy zniszczenia mienia. 

Druga sprawa związana jest z groźbami karalnymi zamieszczanymi w Internecie, kierowanymi pod adresem pracowników biura poselskiego PiS. W tym przypadku śledczy nie ujawniają żadnych innych szczegółów, zasłaniając się trwającym postępowaniem. 

Trzecie śledztwo dotyczy zniszczenia zabytkowego parkanu Pałacu Branickich, na którym po jednym z protestów pojawiły się namalowane czerwoną farbą napisy między innymi z numerem telefonu do proaborcyjnej grupy wsparcia oraz charakterystyczna błyskawica będąca symbolem demonstracji.

Wszystkie postępowania prowadzone są w sprawie i nikomu nie postawiono zarzutów. 

Przypomnijmy - Odbywające się w całej Polsce protesty wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z konstytucją aborcję z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W kulminacyjnych momentach w Białymstoku zgromadzenia liczyły nawet po kilkanaście tysięcy osób.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja ustala okoliczności incydentu, do którego doszło w czasie tzw. czarnego spaceru w Białymstoku

29.10.2020, 15:28

Białostocka policja zbiera materiały dotyczące zdarzeń, do których doszło w środowy wieczór (28.10) na zakończenie tzw. czarnego spaceru w mieście. W kierunku uczestników marszu poleciały petardy i race, dotąd nikogo nie zatrzymano. Funkcjonariusze proszą o kontakt osoby, którego np. mają nagrania, które mogą pomóc w dochodzeniu lub zostały poszkodowane.


Kolejny dzień protestów kobiet w Białymstoku i innych miastach w Podlaskiem

27.10.2020, 19:27

Nastoletnie kobiety i młodzi mężczyźni, ale też grupy starszych osób protestowały we wtorek (27.10) wieczorem w Białymstoku z powodu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 


Młodzież Wszechpolska broni kościołów

27.10.2020, 14:25

Chcą bronić kościołów, bo uważają, że część protestujących chce je profanować. Tak podlascy działacze Młodzieży Wszechpolskiej zareagowali na ostatnie strajki przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Policja ustala, kto zniszczył ogrodzenie zabytkowego Pałacu Branickich

27.10.2020, 13:17

Na ogrodzeniu zabytkowego Pałacu Branickich w centrum Białegostoku pojawiły się wykonane farbą czerwone napisy, między innymi "potrzebujesz aborcji" i numer telefonu komórkowego. Namalowano tam też czerwony symbol błyskawicy, którym posługuje się Strajk Kobiet.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok