Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura prowadzi trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet

Białostocka prokuratura prowadzi trzy postępowania związane z protestami Strajku Kobiet

autor: Ryszard Minko

24.11.2020, 16:04, akt. 16:10

Żadne z postępowań, którymi zajmuje się prokuratura, nie dotyczy samego udziału w manifestacjach, które odbywają się w trakcie pandemii, natomiast śledczy ustalają sprawców konkretnych przestępstw.

"Pogrzeb kobiet" w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
"Pogrzeb kobiet" w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

Jak informuje szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe Wojciech Zalesko, obecnie śledczy zajmują się trzema wydarzeniami związanymi z cyklicznymi protestami. 

Pierwsze dotyczy pożaru przed białostocką siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, kiedy to od ustawionych przez protestujących zniczy zapaliły się drzwi wejściowe do budynku. Straty wstępnie oszacowano na około 10 tysięcy złotych, a postępowanie dotyczy zniszczenia mienia. 

Druga sprawa związana jest z groźbami karalnymi zamieszczanymi w Internecie, kierowanymi pod adresem pracowników biura poselskiego PiS. W tym przypadku śledczy nie ujawniają żadnych innych szczegółów, zasłaniając się trwającym postępowaniem. 

Trzecie śledztwo dotyczy zniszczenia zabytkowego parkanu Pałacu Branickich, na którym po jednym z protestów pojawiły się namalowane czerwoną farbą napisy między innymi z numerem telefonu do proaborcyjnej grupy wsparcia oraz charakterystyczna błyskawica będąca symbolem demonstracji.

Wszystkie postępowania prowadzone są w sprawie i nikomu nie postawiono zarzutów. 

Przypomnijmy - Odbywające się w całej Polsce protesty wybuchły po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodną z konstytucją aborcję z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W kulminacyjnych momentach w Białymstoku zgromadzenia liczyły nawet po kilkanaście tysięcy osób.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja ustala okoliczności incydentu, do którego doszło w czasie tzw. czarnego spaceru w Białymstoku

29.10.2020, 15:28

Białostocka policja zbiera materiały dotyczące zdarzeń, do których doszło w środowy wieczór (28.10) na zakończenie tzw. czarnego spaceru w mieście. W kierunku uczestników marszu poleciały petardy i race, dotąd nikogo nie zatrzymano. Funkcjonariusze proszą o kontakt osoby, którego np. mają nagrania, które mogą pomóc w dochodzeniu lub zostały poszkodowane.


Kolejny dzień protestów kobiet w Białymstoku i innych miastach w Podlaskiem

27.10.2020, 19:27

Nastoletnie kobiety i młodzi mężczyźni, ale też grupy starszych osób protestowały we wtorek (27.10) wieczorem w Białymstoku z powodu decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. 


Młodzież Wszechpolska broni kościołów

27.10.2020, 14:25

Chcą bronić kościołów, bo uważają, że część protestujących chce je profanować. Tak podlascy działacze Młodzieży Wszechpolskiej zareagowali na ostatnie strajki przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.


Policja ustala, kto zniszczył ogrodzenie zabytkowego Pałacu Branickich

27.10.2020, 13:17

Na ogrodzeniu zabytkowego Pałacu Branickich w centrum Białegostoku pojawiły się wykonane farbą czerwone napisy, między innymi "potrzebujesz aborcji" i numer telefonu komórkowego. Namalowano tam też czerwony symbol błyskawicy, którym posługuje się Strajk Kobiet.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok