Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska Izba Rolnicza apeluje o jak najszybszą budowę Centrum Rehabilitacji Rolników w Supraślu

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o jak najszybszą budowę Centrum Rehabilitacji Rolników w Supraślu

autor: Wojciech Szubzda

25.11.2020, 14:54, akt. 15:07

Przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej apelują o jak najszybszą budowę Centrum Rehabilitacji Rolników w Supraślu. Są zaniepokojeni tym, że od kilku lat nic w supraskich budynkach nie powstaje.

Wizualizacje Centrum Rehabilitacji Rolników w Supraślu, źródło: Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników
Wizualizacje Centrum Rehabilitacji Rolników w Supraślu, źródło: Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników

Placówkę - według pierwotnych planów - miał zbudować KRUS do końca 2019 roku. Tymczasem jeszcze nawet nie zaczęły się prace budowlane.

Prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński jest zaniepokojony tym faktem. Uważa, że takie miejsce jest potrzebne w Podlaskiem.

Podlascy rolnicy są oburzeni takim obrotem sprawy. A jest to ważne dla naszego województwa i województw ościennych. Tylko w naszym regionie jest ok. 20 tys. gospodarstw hodowców bydła mlecznego i planowany zakład rehabilitacyjny miałby obłożenie

- uważa Grzegorz Leszczyński.

W Podlaskiem nie ma teraz takiego obiektu KRUS-u. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego miała utworzyć placówkę rehabilitacyjną w budynkach po byłej szkole i ośrodku "Bukowisko". KRUS kupił nieruchomość od starostwa powiatowego w Białymstoku za 9 mln zł z 40-procentową bonifikatą.

Grzegorz Leszczyński tym bardziej zastanawia się, dlaczego od kilku lat KRUS nie zbudował ośrodka. Przedstawiciele centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznają, że powstanie ośrodka w Supraślu jest pod znakiem zapytania.

Realizacja planów utworzenia w Supraślu zakładu rehabilitacji leczniczej przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR), który zakupił do tego celu nieruchomość w 2016 roku zależy od zakończenia działań prawnych, które powstały po kontroli dotyczącej zasadności i legalności jej nabycia, przeprowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz opinii, wydanej na prośbę Prezesa KRUS, przez Prokuratorię Generalną Rzeczpospolitej Polskiej w przedmiocie ważności zakupu tej nieruchomości. Przeprowadzona przez Prokuratorię Generalną Rzeczpospolitej Polskiej analiza prawna czynności prawnej z dnia 19 grudnia 2016 r. oraz zastosowany przez Powiat Białostocki bezprzetargowy tryb zbycia na rzecz Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników nieruchomości w Supraślu wykazała wadliwość tych czynności. FSUSR podejmuje obecnie działania prawne mające rozstrzygnąć powstałą sytuację prawną, stąd nie można rozpocząć w tym miejscu przedmiotowej inwestycji

- mówi rzecznik prasowy KRUS-u Teresa O’Neill.

Według pierwotnych planów pracę w ośrodku w Supraślu miało znaleźć ok. 100 osób. Placówka była planowana na 300 łóżek.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Budowa Centrum Rehabilitacji Rolników w Supraślu może się opóźnić

24.05.2018, 14:54

Przyznają to przedstawiciele KRUS-u. W planach utworzenie jest placówki rehabilitacyjnej w budynkach po byłej szkole i ośrodku "Bukowisko".


Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji "Bukowisko" w Supraślu przestaje istnieć

28.09.2017, 19:55

Można tam było znaleźć tani nocleg, wziąć lekcje jazdy konnej, czy skorzystać z hipoterapii. Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji "Bukowisko" w Supraślu przestaje istnieć. Działał 6 lat.


W Supraślu powstanie Centrum Rehabilitacji Rolników

19.12.2016, 15:55

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kupiła od starostwa powiatowego w Białymstoku budynki po byłej szkole rolniczej w Supraślu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok