Radio Białystok | Wiadomości | W tym roku konkurs "Kresy" dla Polaków z zagranicy w wersji online

W tym roku konkurs "Kresy" dla Polaków z zagranicy w wersji online

28.11.2020, 14:36, akt. 15:01

Tegoroczne finały 29. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy" ze względu na pandemię koronawirusa odbędą się w całości w formie online. Weźmie w nich udział 25 recytatorów m.in. z Białorusi, Litwy, Kirgistanu i Rumunii.

28. Konkurs Recytatorski "Kresy", fot. Źmicier Kościn
28. Konkurs Recytatorski "Kresy", fot. Źmicier Kościn

Konkurs ma popularyzować polszczyznę wśród Polaków za granicą

"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

Co roku finały "Kresów" odbywały się w Białymstoku, a uczestnicy przyjeżdżali do tego miasta na tydzień, gdzie oprócz przesłuchań konkursowych, brali udział w warsztatach, spektaklach, organizowana była też wspólna wigilia.

"W tym roku nie rezygnujemy z konkursu, ale ze względu na pandemię koronawirusa, zmieniamy formułę i wszystko odbędzie się online" - powiedziała Anna Kietlińska, prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest głównym organizatorem "Kresów".

W finałach weźmie udział 25 recytatorów z 9 krajów

Tegoroczne finały odbędą się w dniach 7-12 grudnia, weźmie w nich udział 25 recytatorów z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Rosji, Kirgistanu, Kazachstanu, Mołdawii, Rumunii i Gruzji. W finałach biorą co roku udział najlepsi recytatorzy z najstarszej grupy wiekowej.

Anna Kietlińska powiedziała, że w tym roku uczestników "będziemy gościć w Białymstoku online". Dodała, że w taki sposób odbędzie się wspólna Wigilia kresowiaków, która - jak podkreśliła - jest ważnym, integrującym wydarzeniem.

Finaliści będą mogli konsultować się ze specjalistami

Finaliści będą mogli też obejrzeć spektakle online Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Wierszalin, przygotowano również dla nich nagrane materiały warsztatowe, które prowadzą wykładowcy Akademii Teatralnej w Białymstoku. Z nimi też recytatorzy będą mogli się konsultować.

Same przesłuchania konkursowe również będą miały inną formułę. Anna Kietlińska powiedziała, że finaliści zostali poproszeni o przesłanie nagrań z recytowanymi utworami, które zaprezentowali na eliminacjach. Na tej podstawie - jak dodała - będą oceniani.

Recytatorzy nie wystąpią osobiście na scenie

Zmieni się też formuła koncertu galowego, która kończy "Kresy". Odbędzie się jak co roku w Białostockim Teatrze Lalek; jednak na scenie nie wystąpią osobiście recytatorzy, a zostanie pokazany film z ich udziałem.

W mediach społecznościowych ruszył też profil poświęcony "Kresom", gdzie mają być zamieszczane m.in. nagrania.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dziękujemy! W akcji "Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi" zebraliśmy ponad 18 tys. zł

27.11.2020, 07:55

18,4 tys. zł zebraliśmy w ramach akcji Polskiego Radia Białystok i Wspólnoty Polskiej. Te pieniądze przeznaczymy na prezenty dla dzieci, które uczą się języka polskiego w Grodnie, ale też w wielu mniejszych miasteczkach.


Łotewska Polonia po raz 11. mierzy się z polską ortografią

26.09.2020, 10:18

Polskie Dyktando na Łotwie po raz 11. organizuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".


Grand Prix "Kresów" dla recytatorki z Łomnej Dolnej w Czechach

14.12.2019, 09:38

Agnieszka Szotkowska z Łomnej Dolnej w Czechach zdobyła Grand Prix 28. Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", który w sobotę (14.12) zakończył się w Białymstoku. W finale imprezy wzięło udział 28 recytatorów z dziesięciu krajów.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok