Radio Białystok | Wiadomości | Zamiast festiwalu "Żubroffka", pokaz online najlepszych filmów z ubiegłego roku

Zamiast festiwalu "Żubroffka", pokaz online najlepszych filmów z ubiegłego roku

2.12.2020, 12:10, akt. 14:24

Nagrodzone krótkie metraże - fabuły, dokumenty, animacje czy teledyski - na zeszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka" w środę i czwartek (2-3.12) można oglądać w internecie. W związku z pandemią tegoroczna edycja festiwalu została przełożona.

Festiwal "Żubroffka", którego ideą jest spotkanie kultur Wschodu i Zachodu, co roku odbywa się w grudniu; w tym roku miał mieć swoją 15. edycję. Jednak w związku z pandemią koronawirusa organizator - Białostocki Ośrodek Kultury - postanowił przenieść imprezę na przyszły rok.


Filmowa uczta online


Jednak grudzień bez "Żubroffki" byłby trochę jak zima bez śniegu, dlatego organizatorzy festiwalu, specjalnie z myślą o swoich widzach przygotowali skoncentrowany lek na smutek i pustkę, wywołane niedoborem filmowych wrażeń, czyli filmową ucztę online, podczas której można będzie zobaczyć filmy nagrodzone i wyróżnione podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu! - piszą organizatorzy.


Filmy "The Best of 14. Żubroffka" są dostępne na platformie mojeekino.pl, a można je oglądać we wtorek i w środę.

Krótkie metraże podzielono na cztery zestawy filmów nagrodzonych w konkursach polskich i konkursach międzynarodowych, a także tych otwartych dla wszystkich. Będzie można obejrzeć fabuły, animacje, dokumenty, filmy eksperymentalne i teledyski. Każdy z bloków trwa 80-100 min.

Filmy na "Żubroffce" oceniane są w ośmiu kategoriach. Dwie z nich dotyczą filmów zagranicznych: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. bloku wschodniego) oraz "Cały ten świat", trzy - krajowych, czyli produkcji polskich amatorów, studentów i twórców niezależnych. Pozostałe konkursy to "Dzieciaki" (filmy dla najmłodszych), "Videoklipy" oraz "Na skraju" (filmy eksperymentalne i videoart) są otwarte dla wszystkich.


Nadesłano 3,5 tys. filmów krótkometrażowych 

"Żubroffka" z roku na rok jest coraz bardziej rozpoznawalnym festiwalem, przesyłanych jest też coraz więcej zgłoszeń z całego świata. W tym roku nadesłano 3,5 tys. krótkich metraży, a do konkursu wyłoniono z nich 126 filmów.


źródło: PAP | red: bsd, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal filmowy "Żubroffka" został przeniesiony na przyszły rok

28.11.2020, 16:44

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który co roku na początku grudnia odbywał się w Białymstoku, został przeniesiony na przyszły rok - poinformowali organizatorzy. Powodem jest sytuacja epidemiczna w kraju.


Paweł Łukomski laureatem 17. edycji akcji "Filmowe Podlasie Atakuje!"

18.10.2020, 07:55

Film "Klechdy" zdobył nagrodę publiczności na przeglądzie "Filmowe Podlasie Atakuje!".


3,5 tys. filmów zgłoszono na tegoroczną edycję festiwalu ŻUBROFFKA

9.07.2020, 09:56

Rekordową liczbę filmów - aż 3500 zgłoszono na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok