Radio Białystok | Wiadomości | Więcej firm może skorzystać z rządowego wsparcia w czasie pandemii

Więcej firm może skorzystać z rządowego wsparcia w czasie pandemii

autor: Renata Reda

18.12.2020, 15:33, akt. 15:41

Właściciele hoteli, miejsc noclegowych, obiektów sportowych i organizatorzy turystyki mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe. W związku z pandemią i kolejnymi obostrzeniami z pomocy ma skorzystać więcej firm.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wnioski należy składać do ZUS-u przez platformę usług elektronicznych.

O wsparcie mogą ubiegać się osoby, które już co najmniej raz postojowe otrzymały - mówi rzeczniczka ZUS-u w Białymstoku Katarzyna Krupicka.


O dodatkowe postojowe mogą ubiegać się osoby, które na dzień złożenia wniosku, prowadziły jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD uprawniającym do pomocy. Kolejny warunek, który musi być spełniony, to uzyskanie przychód z tej działalności w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższe co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r. - mówi Katarzyna Krupicka.


Dodaje, że dodatkowe świadczenie postojowe można otrzymać maksymalnie trzy razy.


Po raz kolejny nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego. Dodatkowe świadczenie postojowe stanowi pomoc publiczną. Dlatego ZUS może wystąpić o informacje na temat sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy oraz otrzymanej już pomocy publicznej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19 - mówi Katarzyna Krupicka.


ZUS przypomina, że kolejne branże będą mogły skorzystać z jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego już od 30 grudnia, a osoby wykonujące umowy związane z działalnością kulturalną od 15 stycznia przyszłego roku.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent podpisał ustawę ws. pomocy branżowej dla firm - tzw. tarczę 6.0

15.12.2020, 12:11

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19, tzw. tarczę 6.0 - podała we wtorek (15.12) Kancelaria Prezydenta RP. Pomoc w postaci m.in. zwolnienia ze składek ZUS trafi do firm z ok. 40 branż.


ZUS i MSW chcą usprawnić wypłacanie zasiłków pogrzebowych

4.12.2020, 07:23

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chcą usprawnić wypłacanie zasiłków pogrzebowych. Tylko we wrześniu i październiku ich liczba w regionie wzrosła o 10 procent w stosunku do analogicznego okresu roku 2019 - wynika z danych.


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 grudnia

28.11.2020, 10:16

Decyzją rządu dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 grudnia. Zasiłek przysługuje m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćJerzy Maksymiuk, fot.: Sylwia Krassowska
KULTURA
9.04.2021, 10:02, akt. 13:05

Jerzy Maksymiuk kończy 85 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok