Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej powstaje tzw. białoruska wioska

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej powstaje tzw. białoruska wioska

26.12.2020, 14:25, akt. 14:32

Kolejne zabytkowe drewniane chaty znajdą się w powstającej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej tzw. wiosce białoruskiej, czyli sektorze poświęconym budownictwu południowo-wschodniej części regionu.

źródło: skansen.bialystok.pl
źródło: skansen.bialystok.pl

Położone w Wasilkowie k. Białegostoku muzeum ma charakter skansenu. Znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki czy dwory.

Sektor poświęcony budownictwu południowo-wschodniej części regionu, gdzie wielu mieszkańców jest narodowości białoruskiej, był planowany w muzeum od dawna, ale dopiero teraz udało się go zrealizować. W ramach tzw. wioski białoruskiej ma powstać kilka zagród reprezentujących różne typy wiejskiego budownictwa - zarówno budynki mieszkalne, jak i część gospodarcza.

Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł powiedział, że sektor będzie składał się z czterech zagród, czyli czterech domów. 

Każda z tych chat to taka perełka naszego drewnianego budownictwa tradycyjnego 

- podkreślił.

Niebawem gotowe będą dwie zagrody, gdzie odtworzono zabytkowe drewniane chaty, które przeniesiono z miejscowości Czyże. Gaweł mówił, że w jednej zagrodzie znajduje się drewniana chata z 1888 roku pokryta strzechą. Chata już stoi, ale odtwarzane jest jej wnętrze. Budowany jest piec zgodnie z tradycją. 

Jest to piec chlebowy, z dużym zapieckiem, czyli miejscem, gdzie kiedyś spali ludzie 

- mówił. 

Dodał, że przygotowywane jest wyposażenie wnętrza chaty, żeby na początku sezonu w muzeum (w kwietniu) otworzyć ją dla zwiedzających.

Druga chata z Czyż pochodzi z ok. 1950 roku. Gaweł mówił, że na razie jest jeszcze "w stanie surowym". 

Jest już budynek postawiony, jest nakryta dachem, pokryta dachówką 

- powiedział. 

Dodał, że muzealnicy będą starali się odtworzyć zdobienia tego domu, bo - jak podkreślił - to przykład chaty, w której zdobienia są jej wyróżnikiem.

Gaweł powiedział, że do tego sektora zakupiono już kolejne obiekty, ale nie zostały jeszcze przeniesione na teren skansenu.

Jedna z chat, pochodząca z miejscowości Makówka, jest kryta strzechą, z zachowanym tramem, czyli belką pod pułapem. Gaweł powiedział, że w XIX wieku tram znajdował się we wnętrzu każdej chaty.

Drugi obiekt, który udało się muzeum zakupić w tym roku, pochodzi z miejscowości Plutycze. To chata z okresu międzywojennego, jak powiedział Artur Gaweł, pięknie zdobiona. Oba budynki mają być przeniesione w przyszłym roku.

Do jednej z zagród sektora budownictwa południowo-wschodniej części regionu trafiła wcześniej stodoła z Redut - miejscowości w podlaskiej gminie Orla. Ten czterospadowy, kryty strzechą budynek powstał w połowie XIX wieku. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało "Kolędę na trudny czas"

13.12.2020, 18:40

Z tęsknoty za odwiedzającymi skansen, ale też by umilić wszystkim czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało muzyczny prezent.


W podbiałostockim skansenie można oglądać odtworzone ludowe stroje nadbużańskie [zdjęcia]

20.08.2020, 14:08

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zakończyły się warsztaty krawieckie w ramach projektu "Tańcowała igła z nitką".


W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej powstanie tzw. białoruska wioska

1.05.2018, 10:52

Zabytkowe wiejskie chaty, drewniane budynki gospodarcze takie jak stodoła czy spichlerz - znajdą się w powstającej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej tzw. wiosce białoruskiej, czyli zagrodzie poświęconej budownictwu południowo-wschodniej części regionu.


Zabytkowe drewniane stodoły trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

10.01.2018, 12:14

Ponad stuletnie, zabytkowe drewniane stodoły z Redut, Czarnej Białostockiej i Sannik trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. Budowle są cenne przede wszystkim ze względu na swoje walory architektoniczne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
16.10.2021, 16:54, akt. 17.10.2021, 18:42

Husaria na ulicach Białegostoku [zdjęcia, wideo]

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok