Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej powstanie tzw. białoruska wioska

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej powstanie tzw. białoruska wioska

1.05.2018, 10:52, akt. 11:20

Zabytkowe wiejskie chaty, drewniane budynki gospodarcze takie jak stodoła czy spichlerz - znajdą się w powstającej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej tzw. wiosce białoruskiej, czyli zagrodzie poświęconej budownictwu południowo-wschodniej części regionu.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Ponad 40 obiektów drewnianych w skansenie

Muzeum, położone w Wasilkowie k. Białegostoku, ma charakter skansenu; na jego terenie znajduje się ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki czy dwory.

Jak powiedział dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł, zagroda poświęcona budownictwu wschodniej części regionu była planowana od początku powstawania muzeum. Muzeum, wtedy jako Białostockie Muzeum Wsi, oddział Muzeum Podlaskiego, powstało w 1982 roku. Jednak - jak mówił Artur Gaweł - do tej pory nie udało się takiej zagrody stworzyć, a przenoszono budynki z innych miejsc.

Ale jako muzeum mamy obowiązek zachować tradycje wschodniej części województwa, południowo-wschodniej, zamieszkanej w dużej mierze przez Białorusinów. To budownictwo drewniane w tych miejscach ginie równie szybko

 - powiedział dyrektor.

W ramach tzw. wioski białoruskiej planowanych jest kilka zagród reprezentujących różne typy wiejskiego budownictwa. Artur Gaweł powiedział, że będzie chciał odtworzyć wszystko w taki sposób, jak to wcześniej wyglądało, czyli budynki mieszkalne i część gospodarcza.

W skansenie będzie m.in. stodoła z XIX wieku

Do skansenu została już przeniesiona stodoła z Redut, miejscowości w podlaskiej gminie Orla. Wybudowana została w połowie XIX wieku. To czterospadowy, kryty strzechą budynek. Artur Gaweł powiedział, że już takich obiektów nie ma. W przyszłości planowane jest otwarcie ekspozycji stałej we wnętrzu stodoły i pokazanie, co niegdyś przechowywano w stodole. Artur Gaweł dodał, że obecnie stodoły tracą na wsiach swoją funkcję i zaczynają być "wielkimi składzikami", stąd tak ważne, by tę tradycję zachować.

W zagrodzie mają stanąć dwa budynki z miejscowości Czyże, z których jeden wyróżnia się archaiczną budową, drugi posiada typowe dla budownictwa z tego terenu zdobienia domów. Artur Gaweł mówił, że typowe dla budownictwa są tzw. szeregówki, czyli domy budowane ścianą szczytową do drogi, w których, oprócz części mieszkalnej, była też część gospodarcza.

Budynki z Czyż mają trafić do muzeum jeszcze w tym roku; w maju ma rozpocząć się rozbiórka, następnie zostaną przewiezione do skansenu i do końca roku stanie w białoruskiej wiosce przynajmniej jeden z nich. Wnętrza domów będzie można zwiedzać. Będą urządzone w typowy dla tej części województwa sposób.

W przyszłości planowane jest też przeniesienie innych budynków gospodarczych z tego terenu, jak np. spichlerza. Artur Gaweł powiedział, że podczas wyjazdów etnograficznych wciąż znajduje budynki, które warto byłoby przenieść do skansenu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zwiedzanie kuźni, warsztaty tkackie, pisanie gęsim piórem – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego

29.04.2018, 07:21

Nauka toczenia glinianych garnców na kole garncarskim, ozdabiania pisanek woskiem, pisania gęsim piórem czy robienia krajek - to propozycja podlaskich instytucji kultury na majówkę. Warsztaty i spotkania rozpoczną się w niedzielę (29.04) i potrwają do czwartku (03.05).


Zabytkowy wiatrak będzie główną atrakcją powstającego Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna

19.04.2018, 16:56

Zabytkowy wiatrak będzie główną atrakcją powstającego Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna, który ma prezentować codzienne życie dawnych mieszkańców tych ziem na przestrzeni tysiąca lat, edukować i przyciągać turystów.


Drewniana szkoła z lat 50. XX w. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

14.03.2018, 16:08

Budynek drewnianej szkoły trafił z miejscowości Kalinowo Solki do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. W budynku odbywać się będą lekcje i warsztaty dotyczące kultury ludowej i dawnych zwyczajów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-uźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok